notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Alacsony vérnyomás, magas vérnyomás korcsoportok szerint

hirdetes

Ezek az optimális vérnyomás szintek korcsoportok szerint!

SFV

Érdekel, hogy mi az optimális vérnyomás a te korcsoportod számára? Sokan nem is tudják, hogy mi a különbség az egyes korcsoportok között – most elmagyarázzuk!

Alacsony vérnyomás, magas vérnyomás korcsoportok szerint

A vérnyomásmérés az egyik legalapvetőbb rutinvizsgálat, amit az emberen elvégeznek egy orvosi látogatás alkalmával, a nem megfelelő vérnyomás ugyanis különböző rendellenességekre és betegségekre utalhat. Persze a vérnyomás a születéstől kezdve egészen idősebb korig folyamatosan változik, ennek ellenére érdemes tisztában lenni vele, hogy számunkra mi számít megfelelőnek.

A következőkben az egyes korcsoportokat vizsgáljuk meg, és megemlítjük a számukra normálisnak számító vérnyomás szinteket.

Egészséges vérnyomás gyerekeknél

A „normális” vérnyomás szint a gyerekkor alatt folyamatosan változik: újszülött korban a legalacsonyabb, idővel pedig egyre inkább nőni kezd a gyerekkor folyamán. Azonban ha az adott gyermeknek nincsenek vérnyomás-problémákat okozó rendellenességei – például vesebetegség, vagy cukorbetegség – akkor az orvosok valószínűleg ritkábban mérik majd meg ezt nála.

Az ideális vérnyomás a gyerekeknél egy kissé összetettebb, mint a felnőttek esetén, hiszen a különböző korú és méretű gyerekeknél más és más értékekről beszélünk. Az orvosok a következő módszerrel állapítják meg, hogy az adott gyerek vérnyomása a „normális” tartományban mozog-e: ha a gyerek vérnyomása magasabb, mint az ő korában lévők 90%-ának vérnyomása, akkor prehipertenziót állapítanak meg nála. Amennyiben ez az érték nagyobb, mint a kortársai 95%-ánál, akkor pedig hipertenzióról beszélünk. Ezekről a kifejezésekről a továbbiakban többet is megtudhatunk!

hirdetes

Egészséges vérnyomás kamaszoknál, felnőtteknél és idősebbeknél

Ugyan a vérnyomás folyamatosan nő a korral arányosan, meglepő lehet, hogy az ideális vérnyomás a kamaszok, felnőttek és idősebbek között valójában megegyezik. Ez az érték pedig nem más, mint a 120/80. De mégis mit jelentenek ezek a számok egész pontosan?

Ez a mutató egy számpárból áll, és higanymilliméterben (Hgmm) vannak megadva. Az első szám (a perjel előtt) az úgynevezett szisztolés érték, amit a szív összehúzódásaikor mérünk. A második (perjel utáni) érték pedig diasztolés vérnyomás – ez a szívverések közötti szünetekben mért nyomást jelzi.

Ha ezen értékek közül bármelyik is magasabb a normálisnál (120/80) akkor magas vérnyomásról beszélünk.

Magas vérnyomás: prehipertenzió és hipertenzió

A felnőttek esetén akkor beszélünk hipertenzióról, ha a szisztolés vérnyomásuk folyamatosan 120 és 140 közötti mozog, vagy ha a diasztolés vérnyomásuk 80 és 90 között ingázik. A prehipertenziót tapasztalók hajlamosak a hipertenzióra is, amennyiben nem tesznek az átlag feletti vérnyomásuk ellen.

A hipertenzió 140/90 feletti értékeknél kezdődik. A kezelőorvosok ilyen esetben különböző életmódváltoztatásokat javasolhatnak, amelyek elősegíthetik a magas vérnyomás csökkentését – ezek lehetnek egészségesebb testsúly megtartása, rendszeres testmozgás beütemezése, a dohányzás és egyéb káros szokások megszűntetése. Súlyosabb esetekben vérnyomáscsökkentő gyógyszereket is felírhatnak az orvosok.

hirdetes

Alacsony vérnyomás

Ugyan ez a probléma ritkább, mint a magas vérnyomás, a vérnyomás bármilyen korban beeshet az ideális értékek alá. Néhányan átlag alatti vérnyomással élnek minden észrevehető mellékhatás nélkül, azonban mások számára az ideálisnál alacsonyabb szisztolés értékek – általában 90 alatt – kábultságot, szédülést vagy akár ájulást is okozhatnak. Az alacsony vérnyomás leggyakoribb okai lehetnek a dehidratáció, hirtelen vérvesztés, vagy különböző szerek mellékhatásai.

Mitől lehet a normális vérnyomásból abnormális?

Különböző változók jöhetnek szóba bármilyen korban, amelyek hatására egy rendszerint normális vérnyomású embernél szokatlan értékeket mérhetünk. Például a koffein és a dohány magasabb értékeket eredményeznek, de ha az embert hirtelen ébresztik fel, és nem sokkal utána vérnyomást mérnek nála, akkor is az átlagnál magasabb számokat kapunk. Ugyan ez a helyzet egy kis edzés utáni azonnali mérésnél is.

Sokan tartanak az orvosoktól, ezért a váróteremben való üldögélés is befolyásolhatja a mérések eredményeit, a megszokottnál magasabb értékekkel – ez egy természetes reakció, és nem jelenti automatikusan, hogy bármilyen vérnyomás-rendellenességünk lenne. Akik ezt tapasztalják, azok számára érdemes otthon, nyugodt körülmények között elvégezni a méréseket.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Betegség

 Az élő szervezet olyan állapota, amelyben az életfolyamatok a normálistól eltérnek. A... Tovább

Gőzfürdő

  A gőzfürdők története az ókori görögökig és rómaiakig vezethető vissza.... Tovább

Tovább a lexikonra
betegség