notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Kalóriadeficitben vagy? Ezt az 5 gyakori hibát sokan elkövetik – és pont ezért nem jön az eredmény, amit várnál.

hirdetes

5 dolog, amit sokan elrontanak kalóriadeficitben

NA

Kalóriadeficitben lenni egyszerűnek hangzik: egyél kevesebbet, mint amennyit elégetsz, és fogyni fogsz. A gyakorlat viszont sokkal árnyaltabb – főleg, ha közben nem akarsz szenvedni vagy egészségtelenül élni. Most megmutatjuk azt az 5 leggyakoribb hibát, amit sokan elkövetnek diétázás közben – és amit te könnyedén elkerülhetsz.

sikertelen diéta

1. Túl alacsony kalóriabevitel

A „minél kevesebb, annál jobb” logikája sokaknál visszaüt. Igen, kalóriadeficit kell a fogyáshoz, de ha túl keveset eszel, a tested vészüzemmódba kapcsol. Látványosan lelassul az anyagcsere, csökken az energiaszinted, és egy idő után még a fogyás is megáll. Ráadásul, ha huzamosabb ideig nagyon alacsony a beviteled, az izmaidból is elkezdesz veszíteni – nem csak a zsírból. Ez különösen igaz akkor, ha mellette sportolsz is, és nem adsz elég üzemanyagot a szervezetednek. Ha fogyni szeretnél, ne éhezz – inkább állíts be egy fenntartható, mérsékelt hiányt, és figyelj arra, hogy a makrotápanyagok egyensúlyban legyenek.

2. Csak a kalóriát nézed, nem az összetevőket

Sokan esnek abba a hibába, hogy csak a számokat figyelik: „Ez a csoki csak 150 kalória, belefér.” A gond az, hogy a kalória nem minden – az is számít, honnan jön az adott energia. Ha csupa gyors felszívódású szénhidrátot eszel, kevés fehérjét és zsírt, hamar éhes leszel újra, és vércukorszint-ingadozásokkal küzdhetsz. A jó minőségű ételek nemcsak laktatnak, hanem tápanyagokkal is ellátnak: rostok, vitaminok, ásványi anyagok – ezek mind fontosak ahhoz, hogy ne csak fogyj, hanem jól is érezd magad közben. Érdemes megtanulni olvasni a címkéket, vagy egyszerű, természetes alapanyagokkal főzni. Az étkezések minősége hosszú távon sokkal többet számít, mint a puszta kalóriák összege.

hirdetes

3. Túl sok kardió, nulla erősítés

A klasszikus hibák egyike, hogy valaki belevág a kalóriadeficitbe, és napi szintre emeli a kardiót – miközben teljesen kihagyja az erősítő edzést. A végeredmény? Kevesebb izom, puhább test, és az anyagcsere sem hálálja meg. Pedig az izomépítés (vagy legalábbis a megtartása) kulcsfontosságú, ha zsírból szeretnél fogyni. Az izom több energiát éget nyugalmi állapotban is, tehát hosszú távon segíti a zsírégetést. Ha csak kardiózol, az izomvesztés könnyen bekövetkezik – főleg, ha alacsony a kalóriabeviteled. A heti 2–3 súlyzós edzés vagy saját testsúlyos edzés már hatalmas különbséget jelenthet, még kezdőknek is.

4. Túl szigorú vagy magaddal – és ez visszaüt

Sokan beleesnek a „mindent vagy semmit” csapdájába. Napi 1200 kalória, nulla nasi, se csoki, se étterem, se baráti vacsi. A gond az, hogy ez nem tartható hosszú távon. A túlzott önfegyelem ideig-óráig működik, de a legtöbb embernél előbb-utóbb visszaüt – falásroham, feladás vagy teljes motivációvesztés formájában. Pedig a kulcs nem a tökéletesség, hanem az egyensúly. Időnként belefér egy kocka csoki, egy pohár bor vagy egy éttermi vacsora is – a lényeg, hogy tudatosan építsd be a napodba. Ha például egy elegáns étterem Budapest belvárosában, mint a Callas Café & Restaurant, szerepel a terveid között, ott is találhatsz olyan fogást, ami belefér a diétába. Egy grillezett hal, friss zöldségköret vagy egy könnyed saláta nemcsak ízletes, de bűntudatmentes élményt is nyújt.

hirdetes

5. Nem tervezel előre, csak „érzésre” eszel

A sikeres kalóriadeficit nem a véletlenek műve. Ha csak nagyjából próbálod belőni, hogy „ez talán nem sok”, abból könnyen lehet túlevés vagy éppen túlzott korlátozás. A tudatosság kulcsfontosságú – már az is rengeteget segíthet, ha egy hétre előre átgondolod, miket fogsz főzni, mit viszel magaddal a munkába, és mit eszel, ha későn érsz haza. Egy kis tervezés segít abban is, hogy ne ess kísértésbe, amikor éhes vagy, és csak az első elérhető péksütemény jön veled szembe. Aki főzni szeret, itt előnyben van – hiszen saját kezűleg könnyebben tudod kontrollálni az alapanyagokat, a mennyiségeket és a fűszerezést is. És ha valakinek szeretnél főzni – akár a párodnak –, egy jól összeállított, kalóriaszegény, mégis finom vacsora egyszerre lehet kedves gesztus és diétabarát megoldás.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Kálium

A kálium a makroelemek közé tartozik és a három legfontosabb olyan ásványi anyag közé... Tovább

Folsav

A B-vitaminok csoportjába tartozó vízben oldódó vitamin. Rendkívül fontos szerepet játszik... Tovább

Tovább a lexikonra
akaraterő alakformálás