notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Nyelved elárulja, milyen betegségben szenvedsz!

hirdetes

Nyelved elárulja, milyen betegségben szenvedsz!

Puskás Rékka

Sokan közülünk nem is gondolnánk, hogy milyen titkokat rejt a nyelvünk egészségi állapotunkról, de jusson eszünkbe, mikor véletlenül ráharapunk. Vegyük szemügyre ezt a nagyon fontos érzékszervünket, és akár a betegségek megelőzését is véghezvihetjük.

Nyelved elárulja, milyen betegségben szenvedsz!

Ugyanúgy mint a talp, a nyelvünkön is minden olyan pont megtalálható, amely egy teljes képet nyújt testünk, szerveink állapotáról. A nyelv csúcsa a szívnek felel meg, míg jobb és bal oldali elülső széle a lépnek. A nyelv hátsó gyöki része a vesének megfelelő terület. A középső rész a gyomorbélrendszer képe. A nyelv jobb és bal széle a máj és az epe területével hozható összefüggésbe.

A nyelven található vastag lepedék egy összetett betegségre lehet magyarázat, akár egy krónikus gyulladással is szembe kell néznünk. Ha a lepedék vékony, akkor az immunrendszerünkkel lehet baj, kissé legyengülhetett a szervezetünk. A lepedékkel bevont nyelv gyomorbélrendszeri elváltozásokat sugall. Gyakran láthatunk fehéres gombás lepedéket túlzott cukorfogyasztás, immunhiányos vagy légúti gyulladások esetén is. 

Ha a nyelv bevonata vékony, nedves akkor még csak kezdeti akut fázis van, azonban ha a lepedék vastag és fehér színről sárgára változott, akkor már krónikus elváltozásról van szó. Ha a lepedék barnás színűvé válik, akkor gombamérgezés vagy alkoholmérgezés lehet a kiváltó ok. Ha száraz a nyelv és még fáj is, akkor a szívvel és keringéssel lehetnek gondok. Ha teljesen sima lesz a nyelvünk, akkor gyomorhurut állhat e mögött, ha pedig érdessé válik, akkor valószínűleg magas savtartalmú ételt fogyasztottunk. Ha bármelyik tünet jelentkezik és megfigyelhető a nyelvünkön annak megfelelője, menjünk orvoshoz, hogy még időben meg tudják állapítani, hogy szenvedünk-e valamilyen kórtól.

hirdetes

A nyelv (latinul lingua, görögül (glossa)) a szájüregben (cavum oris) található jellegzetes alakú, nyálkahártyával borított, izmos képződmény. Meghatározó szerepe van a rágásban és falatképzésben, a beszédben, bizonyos arckifejezések létrehozásában. Az emberi nyelv két részből áll: az elülső részből (pars papillaris linguae), amely a külső csíralemezből (ectodermából) származik, valamint a hátsó részből (pars follicularis linguae), amely a belső csíralemezből (endodermából) származik.

hirdetes

Ez utóbbit nevezzük nyelvmandulának is (tonsilla lingualis). Ennek sajátossága, hogy nyiroktüszőit az alatta, a nyelv állományába beágyazott nyálmirigyek tisztán nyákos (mucinosus) mirigyek kivezető csövei átöblítik. Ez megakadályozza a kórokozókat tartalmazó anyagok pangását, így ennek a mandulának a gyulladásai gyakorlatilag nem fordulnak elő. A két részt egy enyhén V-alakban széttérő határbarázda (sulcus terminalis) határolja.

Ha a nyelv bevonata vékony, nedves akkor még csak kezdeti akut fázis van, azonban ha a lepedék vastag és fehér színről sárgára változott, akkor már krónikus elváltozásról van szó.

Ha a lepedék barnás színűvé válik, akkor gombamérgezés vagy alkoholmérgezés lehet a kiváltó ok. Ha száraz a nyelv és még fáj is, akkor a szívvel és keringéssel lehetnek gondok. Ha teljesen sima lesz a nyelvünk, akkor gyomorhurut állhat e mögött, ha pedig érdessé válik, akkor valószínűleg magas savtartalmú ételt fogyasztottunk.

Ha bármelyik tünet jelentkezik és megfigyelhető a nyelvünkön annak megfelelője, menjünk orvoshoz, hogy még időben meg tudják állapítani, hogy szenvedünk-e valamilyen kórtól.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Streching, nyújtás

  Az ízületi mozgékonyság, hajlékonyság fejlesztésének módszere. Az angol eredetű... Tovább

High protein diéta

Fehérjékben gazdag összetételű diéta. Tovább

Tovább a lexikonra
betegség egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás