notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Mikor viszed túlzásba a kardiózást?

hirdetes

Mikor viszed túlzásba a kardiózást?

SFV

A kardiózás nélkülözhetetlen a test megfelelő karbantartásához – az ilyen jellegű edzések segítenek a szív, a tüdő, és a keringési rendszer egészségének megőrzésében, csökkentve ezzel a krónikus betegségek (például a cukorbetegség vagy a szívbetegség) kialakulásának veszélyét. Általánosságban érdemes hetente összesen legalább két és fél órát kardióval foglalkozni.

Mikor viszed túlzásba a kardiózást?

Létezik olyan, hogy túl sok kardió?


A jóból is megárt a sok. Habár az emberek többsége messze nem mozog eleget egy átlagos héten, vannak olyanok is, akik épp, hogy túlzásba viszik szervezetük megerőltetését. Ilyenek például az edzés megszállottjai, vagy azok, akik rendszeresen teszik próbára magukat különböző erőnléti kihívásokon (maratonok, triatlonok, stb.)

A testmozgással kapcsolatban sokan fenntartják azt a tévhitet, miszerint ha egy kevés jót tesz, akkor sokkal több sokkal jobb hatással van a szervezetre. Van azonban az a pont, amikortól ez nem igaz, és a mozgás többet árthat, mint amennyit kevesebb segítene. Nagyon sok sportoló esik bele abba a hibába – mind iskolai, mind professzionális szinten –, hogy amikor észreveszik, hogy a teljesítményük csökkenni kezd, akkor jobban rákapcsolnak az edzéseken, holott gyakran ez a jel arra utal, hogy túl sokáig terhelték túl magukat. Legalább is ez egy erőnléti és kondicionálási szakértő, Shawn Arent PhD véleménye, aki kineziológiai docensként és igazgatóként dolgozik a Rutgers Egyetem egyik egészségügyi intézetében (Center for Health and Human Performance).

Honnan tudhatod, hogy túlzásba vitted a kardiózást?


Szóval mire kell odafigyelni? Milyen jelek utalnak arra, hogy ideje visszavenni a kardiózásból? Az, hogy mi számít túl sok kardiónak mindenkinél más határérték lesz, de lényegében akkor éred el ezt a pontot, amikor tested elkezd tönkremenni, vagyis nem képes regenerálódni az edzések után.

hirdetes

Több mindent is tehetsz azért, hogy elkerüld ezt a problémát. Mindenképpen érdemes egy részletes naplót/táblázatot vezetni edzéseidről (időtartam, edzéstípus, intenzitás, stb.) Ha rendesen vezeted edzési naplódat, akkor látni fogod, ha esetleg már nem fejlődsz tovább.

Hasonlóképpen, ha egy korábban egyszerűnek számító gyakorlat vagy edzés hirtelen nehezebbnek tűnik, vagy úgy érzed, hogy több pihenésre van szükséged edzések között, akkor ezek szintén jó jelek arra, hogy jobb lesz egy kicsit visszavenni. Árulkodó jelek lehetnek még a rosszullét, a fájdalom, vagy a gyakori lesérülések is, de még alvásod minőségét is negatívan befolyásolhatja a túlterheltség (például nehezen alszol el és/vagy ébredsz fel).

hirdetes

Persze minden sportoló életében vannak olyan napok, amikor nem megy annyira jól az edzés, mint általában, vagy jobban kifáradnak a nap végére, mint szoktak, szóval egyáltalán ne érezz bűntudatot, ha egy nappal többet pihensz a tervezettnél – ez normális. Inkább figyelj oda, hogy mit veszel észre magadon hosszútávon – a könnyűnek tervezett napok rendszeresen nehezebbeknek érződnek a kelleténél? Mindig fájdalmat érzel edzés után, és sokat kell pihenned?

Ha úgy érzed, túlterhelted magad, akkor kezdd el mérni pulzusodat/vérnyomásodat, és jegyezd fel ezeket az eredményeket is. Fontos, hogy reggelente ez legyen a legelső dolog, amit csinálsz, mielőtt egyáltalán kikelnél az ágyból, vagy kávéznál/teáznál egyet. Ha az értékek 4-5 nap alatt feljebb kúsznak, akkor ideje visszavenni, és több pihenőnapot tartani.

A „túl sok” kardió attól is függ, hogy mik a céljaid edzéseiddel. Ha például izmosodni szeretnél, akkor ha sokat kardiózol, azzal arra kényszeríted a testedet, hogy regenerálódjon az edzések után, és így nem marad elég erőforrásod az izomnövelésre.

A regenerálódás minősége és sebessége edzésen kívüli tényezőktől is függ. Ha stresszes vagy a munkahely, a család, a kapcsolat, vagy bármi más miatt, akkor az szintén befolyásolhatja, hogy mennyi időre van szükséged a felépüléshez két edzés között. Sokan éppen ott rontják el, hogy például szerelmi bánatukat féktelen edzésbe fojtják, hogy levezessék a feszültséget, nem gondolva arra, hogy esetleg túlzásba viszik a dolgot.

Persze senkit sem szeretnénk eltántorítani a kardiózástól, csak arra igyekszünk felhívni a figyelmet, hogy néha a kevesebb sokkal többet ér!


 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Lúgosító diéta

Tavaszra mintha a szervezetünk kicsit összezavarodna: puffad a hasunk, dagad a lábunk, az... Tovább

Csalán

Latin neve: Urtica dioica   Eredete, élőhelye   Európában őshonos,... Tovább

Tovább a lexikonra
akaraterő alakformálás edzésmódok edzőterem egészség egészséges életmód életmód fitness fogyás fogyókúra futás mozgás sport