notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Miért hízol, ha ritkán vagy keveset eszel?

hirdetes

Miért hízol, ha ritkán vagy keveset eszel? Itt bukik el a legtöbb diétázó!

vitalzone.hu

A rendszertelen étkezés gátolja a fogyókúrádat!

 

Néha nehéz odafigyelni arra, hogy az ember hogyan és mennyit eszik. Reggel rohansz a munkába, és kimarad a reggeli, az ebédet gyorsan kapkodod be, hogy ne teljen vele az idő, vagy megfeledkezel róla, és mire hazaérsz, már farkas éhes vagy. Ilyenkor az kerül a gyomrodba, amit a leghamarabb elérsz, előző napi maradék, útba ejtett mekis hamburger, pizza, a lényeg, hogy kevés energiát emésszen fel az elkészítése.

Miért hízol, ha ritkán vagy keveset eszel?

Egyesek szerint ez még jót is tesz az ember súlyának, hiszen ha csak napi egyszer eszel, szinte lehetetlen annyi kalóriát bevinni a szervezetedbe, ami hízáshoz vezethet, nem igaz? A kutatások viszont egyáltalán nem ilyen elnézőek a rendszertelen étkezéssel szemben.

Miért hizlal a rendszertelen étkezés?

A rendszertelen étkezés összezavarja a belső órádat. Akár csak a nappal-éjszaka ciklusát követő alvásritmus, az emésztésnek is megvan a maga körforgása, ami hatással van a szerveink működésére, így amikor egyszerre nagy mennyiségű ételt viszel be, vagy hosszú ideig nem jut tápanyaghoz a szervezeted, az zavart okoz. Számos tanulmány bizonyítja, hogy ha több műszakban dolgozol, a rendszertelen életmód miatt megnő a rák, a szív- és érrendszeri betegségek és az emésztési rendellenességek kockázata.

Ugyanígy hatással van a rendszertelenség a súlyodra is. A Helsinki Egyetem kutatói 4900 fiatal 10 éven át gyűjtött adatait vizsgálva arra jutottak, hogy különböző mértékben, de mindkét nemnél nagy szerepet játszott a hízásban az étkezések kihagyása és a rendszertelen evés. A vizsgált fiatalok több mint 90%-ánál megfigyelhető volt jelentős súlygyarapodás a vizsgálat ideje alatt. Akik megőrizték a súlyukat, mind rendszeresen mozogtak és táplálkoztak.

hirdetes

Ha nem eszel reggelit, leesik a vércukorszinted. A nap első étkezése adja meg a szükséges energiát a napkezdéshez, elég tápanyagot és vitamint kell tehát biztosítania. Reggeli nélkül az agyad lassabban fog forogni, ráadásul nagyobb az esély, hogy egészségtelen nassok után nyúlj, amikor utolér az éhség. A Harvard School of Public Health kutatása szerint 20%-kal nagyobb a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának valószínűsége azon nők körében, akik rendszeresen hagyják ki a reggelit.

hirdetes

A gyorsan bekapott ebédnek is komoly kockázatai vannak. A kapkodva elköltött étel gyomorégést okozhat, és mivel nem rágod meg rendesen a falatot, az emésztés is nehezebb. Tovább fokozza a kellemetlenséget, hogy ilyenkor rengeteg levegőt is nyelsz, ami puffadást okozhat. Könnyű túlenni magadat, ha gyorsan eszel, ugyanis 20 percre van szüksége az agyadnak a teltségérzethez. Persze van, hogy az embernek nincs más választása, és ilyenkor még mindig jobb a gyors ebéd, mint a semmilyen.

Ha ugyanis kihagyod az ebédet, farkaséhes leszel, mire hazaérsz, és ilyenkor történik a súlygyarapodás java. Éhesen az ember előbb nyúl a gyors és laktató ételekhez, mint az egészségesekhez, ráadásul három órával lefekvés előtt már nem is szabadna enni, ennyi idő kell ahhoz, hogy a gyomorból kiürüljön az étel, legalábbis a nehezebbek. A testünk nem úgy van kitalálva, hogy fekve emésszen. Ez savat csinálhat, és hosszú távon akár refluxot is okozhat, arról nem is beszélve, hogy nyugtalan lesz tőle az alvás, hiszen a test még mindig dolgozik, amikor pihennie kéne.

Ha fogyókúrába kezdesz, legyen az első lépés, hogy megpróbálod rendszeressé tenni az étkezést! Elég, ha a napi három főétkezéshez ragaszkodsz, de abból ne engedj! Ha mást nem, tarts magadnál egy szelet müzlit vagy energiaszeletet végszükség esetére, de a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag táplálkozást semmi sem pótolja, és még a fogyókúrádnak is jót teszel vele.

Szerző: Nagy Sándor - Személyi Edző


 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Elfáradási sajátosságok

  A testi és szellemi elfáradás az edzés természetes velejárója. Az elfáradás... Tovább

Zsírsejt

A zsír kötőszövetként fontos szerepet tölt be az életünkben és a testünkben zajló... Tovább

Tovább a lexikonra
akaraterő alakformálás diéta edzésmódok edzőterem egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás élelmiszer életmód elhízás étrend fitness fogyás fogyókúra kalóriabevitel lelki egészség nassolás