notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Csipkebogyó


Csipkebogyó


Latin neve: Rosa canina

 

Eredete, élőhelye

 

Európától Közép-Ázsiáig terjedően mindenhol őshonos. Hazánkban egész területén előfordul, de a legtöbb Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Veszprém megyékben található. Általában hegyeken, de tölgyesben, erdőszélén és kerítések mellett is felfedezhetőek. 

 

Ismertetés

 

Általában magasra növő bokor, az ágai lefelé hajlanak. Levelei páratlanul helyezkednek el fonákjukon, általában 5-7 kis levél található egy száron. A növény minden ágát tövisek borítják. Virága kb. 5 cm-esre nő meg, fehér virága halványrózsaszín árnyalatos. Ha a virág elnyílik, gubacs keletkezik belőle, majd ebből alakul ki a termés.

 

A vadrózsa és a japán rózsa gyógyhatású áltermése a csipkebogyó. Élénkpiros színű, de narancssárga színben is előfordul. Belül szőrös és nagy sárgás magok találhatóak benne.

 

A csipkebogyó az egyik legfőbb C-vitaminforrás, amely hazánk egész területén elérhető. Szakértők szerint tízszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a citrom. Emellett B1-, B2-, K- és P-vitamin is sok van benne. A pektin, a cukor, a magnézium, a gyümölcssav, a vas és a karotin is alkotóeleme a csipkének. A magja E-vitaminban gazdag.

 

Szedése

 

Ősszel, az első fagy után szokták szüretelni. Nehézkes a szedése, mivel az egész bokor tüskés. Tárolása szárítás után történik, zárt, száraz helyen.

 

Hatása

 

Már az ókorban tudták róla, hogy gyógyító ereje van. A teája C-vitamin tartalma miatt immunerősítő, influenzajárvány esetén megelőzésre, valamint náthás, meghűléses, lázas betegségek esetén kiegészítő kezelésként alkalmazható. Serkenti a máj és a mellékvese működését, enyhe vízhajtó hatással rendelkezik, ezért alkalmas vesekő kezelésére is. Gyulladáscsökkentő hatása miatt külsőleg és belsőleg is alkalmazzák. Továbbá a C-vitamin részt vesz az oxidációs folyamatok szabályozásában, erősíti a vérerek falát, növeli a szervezet védekezőképességét, megszilárdítja a kötőszövetet és ellenállást biztosít a fertőzésekkel, betegségekkel szemben.

 

Felhasználása

 

A hideg évszakokban inkább teát érdemes készíteni belőle. Azonban nem mindegy, hogyan csináljuk a teát, mert a benne lévő vitaminok, mind a meleg, mind a hideg víznek köszönhetően feloldódnak benne. 

 

A csipketea elkészítésének módja: 1,5 dl hideg vízbe áztassunk be pár bogyót, majd hagyjuk ázni nyolc órán keresztül. Ezután 1,5 dl forró vízzel szűrjük át a már kiázott szemeket és ha ez is kihűlt, öntsük össze a kettőt. 

 

A csipkebogyó lekvár elkészítése már sokkal bonyolultabb dolog, egy kis jártasságot igényel. A megmosott bogyókat többször át kell passzírozni, úgy hogy a magok ne maradjanak benne (ez hosszadalmas folyamat), majd sűrűre főzzük. A lekvárt üzletekben is megvehetjük, viszont igen drága.

 

Hasznos volt számodra a szótárunk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma: 232

Átlagos értékelés: 5.0


címkék:
Kapcsolódó cikkek
6+1 szálloda marketing tipp

Így reklámozz online egy sportszállodát - 6+1 szálloda marketing tipp

A modern digitális világban a sportszállodák online marketingje kulcsfontosságú a sikeres vendégszerzéshez és a versenytársak közötti kitűnéshez. Ehhez mutatunk most 6 tippet!

Ezért kaphatsz el húgyúti fertőzést

Nem csak a strandon kaphatsz el húgyúti fertőzést; erre figyelj!

Ismerd meg, hogyan kerülheted el a húgyúti fertőzéseket az év minden szakaszában, nem csak a strandolás idején.

a legjobb csajos program a Balatonnál

5 legjobb csajos program a Balatonnál 2024 nyarára

A Balaton mindig is kedvelt úti cél volt a fiatalok körében, csajos, baráti programra is rengeteg lehetőség van itt. Összegyűjtöttük a legjobb csajos programokat, hogy...

Hogyan hat a szervezetünkre a kávé?

Ilyen hatással van a kávé a szívedre és a szervezetedre

A kávé számos jótékony hatással van a szervezetre, de vajon milyen hatást gyakorol a szívünkre és az általános egészségünkre?

traumatológus

Mit csinál egy traumatológus, és miért van rájuk nagy szükség?

A traumatológusok létfontosságú szereplői az egészségügyi rendszereknek, akik kritikus pillanatokban biztosítják a sérültek gyors és hatékony ellátását.

Az aerob és anaerob edzésmódok

Mi a különbség az aerob és az anaerob edzésmódok között?

Az aerob és anaerob edzésmódok közötti különbségek megértése kulcsfontosságú az egészséges és hatékony edzésterv kialakításához. Erről lesz ma szó!

cukkini diéta

A cukkini sokszínűsége, ami még a diétádat is támogatja egész nyáron!

A cukkini rendkívül tápláló és sokoldalú zöldség, amely könnyedén beilleszthető bármilyen diétába. Alacsony kalóriatartalma és magas tápanyagtartalma miatt ideális választás

Legjobb ismerkedős csapatépítőjátékok

10 legjobb csapatépítős feladat, amivel jobban megismered a kollégákat

Fedezd fel a 10 legjobb csapatépítős feladatot, amelyekkel jobban megismerheted a kollégáidat és erősítheted a csapatszellemet egy összetartóbb munkahelyi közösségért.

Legjobb fit málnás receptek

5+1 málnás recept, amivel formába hozhatod magad!

Fedezd fel a málna egészséges és ízletes világát! Íme 5+1 recept, amelyekkel formába hozhatod magad és élvezheted a friss, tápláló gyümölcs jótékony hatásait.

Így kezeld a mindennapi stresszt!

5 stresszkezelési módszer, amitől újra zen-be kerülsz

A stressz mindannyiunk életének része, de ezekkel az egyszerű módszerekkel újra nyugodtan és kiegyensúlyozottan élheted mindennapjaidat.

Legionella baktérium tudnivalók

Te tudod mi az a Legionella baktérium, és miért nagyon veszélyes ránk?

A Legionella egy olyan baktérium nemzetség, amely több mint 50 különböző fajt foglal magába, közülük a Legionella pneumophila a legismertebb és leggyakrabban előforduló...

 Szálkásító minta étrend

Ezzel a minta étrenddel bombaformába kerülsz a nyaralásra!

Készülj fel a nyaralásra ezzel a 2 hetes szálkásító minta étrenddel, hogy bombaformában érezd magad a strandon még bikiniben is!