notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Pár dolog az étkezésről

hirdetes

Pár dolog az étkezésről, aminek az ellenkezőjét lehet olvasni az interneten

vitalzone.hu

A következő cikkben szeretnék pár olyan dolgot leírni, amiknek általában az ellenkezőjét lehet olvasni az interneten az étkezésről kapcsolatban. Tehát mondhatni táplálkozásbeli tévhitekről fogok írni.

Pár dolog az étkezésről

1. A Tojás gonosz!


A húsvét miatt most úgyis mindenki több tojást eszik, mint az év bármely szakában. A tojás nagy mennyiségben tartalmaz koleszterint, ezért sok ember azt gondolta, hogy a tojás fokozza a szívbetegségekre való hajlamukat. A tudomány azóta már újra írta ezt a programot az emberek fejében, azaz a koleszterin az ételedben NEM FELTÉTLENÜL emeli a koleszterint a véredben. A tojás valójában az ellentétes helyzetet okozza. A tojás növeli a “jó” koleszterint a testedben, és nem okoz szívbetegségeket. Egy nagyobb tojás elfogyasztásával fedezni tudod: fehérje szükségleted 11%-át, A-vitamin szükségleted 12%-át, szelén szükségleted 12%-át, napi folsav beviteled 14%-át, koleszterin szükségleted 74%-át. Mindezt összesen 86kcal-ba belesűrítve.


2. Sokszor kis mennyiségű ételt egyél, hogy az anyagcseréd gyors maradjon!


Ezt az állítást megcáfolnám. Hacsak nem egy 120 kg súlyú testépítő vagy, akinek az izomzata folyamatos energiaellátást kíván, akkor ez egy fél információ. Ez a mondat azoknak szól, akik mostanában térnek át az egészséges ételekre, mint zöldségek, hús, hal, tojás, gyümölcsök, magvak stb. Ha eddig napi 2 tányér tojásos-nokedlin éltél, akkor ezzel az állítással el tudsz indulni. Azonban ha olyan férfi vagy, aki már napi 4-5 alkalommal eszeget, és megválogatja az ételeit, akkor nem szükséges napi 6-7 alkalomra felvinned az étkezéseid számát. Az anyagcseréd ettől nem fog gyorsulni. Sokan nem tudják értelmezni az étkezés fogalmát. Ez azt jelenti, hogy ellenőrzőszámként mindenképpen figyelned kell arra, hogy mennyi és milyen minőségű ételt ettél meg összesen a nap folyamán. Ha a napi 6-7 étkezésed tápanyagértéke magasabb, mint amire szükséged van, nem fog történni semmi az alakoddal és nem gyorsul az anyagcseréd…

hirdetes


3. A túl sok fehérje árt a veséidnek és a csontjaidnak!


Pár éve még erőteljesen tartotta magát a mítosz, hogy a túl sok fehérje csontritkulást és vesebetegségeket okoz. A magasabb fehérjefogyasztás több kalciumot választhat ki a csontjaidból rövid távon. A kutatások azt bizonyítják, hosszú távon azonban az ellenkező hatás jelentkezik, ami nagyon jót tehet a csontjaidnak. Ha egész életedben magas a fehérjebeviteled, akkor alacsonyabb az esélyed a csonttöréses balesetekre. Nincs semmilyen kapcsolat a fehérjéket tartalmazó étrended és a vesebetegségek között. Az egyik legfontosabb csökkentő tényező ahhoz, hogy ne alakuljon ki benned magas vérnyomás, a magas fehérjefogyasztásod. Mindettől függetlenül egy átlagos mozgással bíró ember fehérje igénye 1g/ttkg. Tehát ha 60kg valaki, akkor napi 60g fehérje tökéletesen pont elég neki.


4. A gabona jó neked!


A városi ember diétájában nagyon sok gabona van, főképpen búza. Minden sarkon van pékség, és a gyerekek is ilyen ételeken nőnek fel. Hidd el van összefüggés a rengeteg bél-, emésztési-, hormonrendszeri- és egyéb ehhez szinte minden területen kapcsolódó betegségeink között. Gondold át, mennyi búzát vagy egyéb gabonát ettél már a mai nap folyamán is!? Pizzát, szénhidrát csökkentett süteményt, kakaós csigát, tejbegrízt, vagy bármi mást. A glutén nagy mennyiségben érkezik a szervezetünkbe. Várható, hogy egyre többen leszünk gluténérzékenyek. A lényeg annyi, hogy egyáltalán nem kell neked, nincs szükséged ennyi szénhidrátra és ennyi gabonára az étkezések során.
A szüleink arra neveltek, hogy szendvicseket vigyünk magunkkal, ha útra kelünk...pedig rengeteg más alternatíva is szóba jöhet. Ezt ki kéne neveljük magunkból.


5. Veszélyes, ha alacsony a szénhidrát mennyiség az étrendedben!

hirdetes


Hogy ezzel én mennyit küzdök  :D …. 5 éve még naponta olvastunk arról, hogy ez az életmód ártalmas, együnk többet, a fehérjepor műanyagreszelék, a szénhidrátra van szüksége szervezetünknek, különben éhen halunk. A tudomány letett azóta az asztalra néhány racionális választ arról, hogy klasszisokkal jobb az egészségi állapotod, ha kevés a szénhidrát az ételeidben. Zsír és fehérje legyen elegendő az étrendedben. Szénhidrátok nélkül elég sokáig megvagyunk.


6. A sok zsír az ételeidben zsírossá tesz!


Szerencsére az emberi szervezet nem így működik. Annak ellenére, hogy a zsír több kalóriát tartalmaz, mint a szénhidrátok és a fehérjék grammonként, ettől még nem tesz kövérré.


Mit is állítok?


Az az étrend, amelyik magas zsírokban és alacsony szénhidrátokban hosszú távon is fogyaszt. Biztosabban annál az étrendnél, amelyik alacsony zsírtartalmú és alacsony szénhidráttartalmú egyben. A kutatók arra jöttek rá, hogy ha az emberek kevesebb zsírt esznek, akkor a szénhidrátokhoz fognak nyúlni. Ha a zsírokra és a fehérjékre támaszkodsz az étrendedben, garantáltan kitartasz. Javasolják a, kesuvajat, a mogyoróvajat az étrendedbe. Akár két tápanyag kémiai képlete is egyezhet, azaz a képletük és a kalóriatartalmuk is egyforma, még abban az esetben sem egyenlő módon hatnak a szervezetedre, ezzel más-más fogyási, vagy erősödési eredményt okozva. Mindez persze csak akkor működik, ha alacsony a szénhidrátfogyasztásod, azaz nincs szénhidrát a fehérjeporodban és valóban van valamilyen módszered, amivel sok-sok éven keresztül egyensúlyban tartod az étkezéseid.

Szerző: Kerekes Dániel - Személyi edző


 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Elfáradási sajátosságok

  A testi és szellemi elfáradás az edzés természetes velejárója. Az elfáradás... Tovább

Gyermekláncfű

Latin neve: Taraxacum officinale   Népies elnevezései: Pongyola pitypang, pitypang,... Tovább

Tovább a lexikonra
betegség diéta egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás életmód étrend kalóriabevitel táplálkozás