notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

A zsíros étrend éltetése – a teljesítménynövelés és az alakformálás fordulata,diéta,fitness,fitnesz,alakformálás,hatékony fogyás,fogyókúra,zsíros étel,egészséges táplálkozás

hirdetes

A zsíros étrend éltetése – a teljesítménynövelés és az alakformálás fordulata

Természetesen mint minden diétát (nevezhetnénk inkább étrendnek, mert sokan a koplalást/fogyókúrákat értik diéta alatt), úgy ezt is félre lehet értelmezni és lehet számos hibát véteni benne. Tehát lehet rosszul is csinálni – így bizony megeshet, hogy elmaradnak az eredmények. Aki viszont jól értelmezi és jól csinálja, az meg fog lepődni: ereje teljében lesz, a testéről szó szerint pucolni fogja lefelé a zsírréteget és nagyon jól fogja érezni magát a bőrében. Pontosan arról az érzésről és azokról a sikerekről számoltam ezzel be, amelyről megannyi hozzám hasonlóan étkező más személy is szokott.

A zsíros étrend éltetése – a teljesítménynövelés és az alakformálás fordulata

Némi módosítással akár vegetáriánusoknak is… 

 
Persze sokan vannak, akik nem hisznek benne, akik hihetetlen mód furcsállják, hogy ezt így is lehet. Megértem őket, én is sokáig hitetlenkedtem, hiszen manapság tűzzel-vassal üldözik a zsírt. Viszont azt kell mondanom, hogy ez olyan, mint a mosogatógép: állítólag csak az nem szereti, akinek még nincs. A legtöbb esetben (nem mondom, hogy mindig, kivételek mindig mindenhol vannak, hogy erősítsék a szabályt!) csak az nem szereti ezt a diétát, aki még nem próbálta. 
 
Bátran merem ajánlani bárkinek, nemtől, kortól, testalkattól függetlenül. Ha nem jön be (amiben nem hiszek), mi történhet? Legrosszabb esetben maximum annyi, hogy visszatér korábbi étrendjéhez. De amilyen finom ételek ebbe a diétába beleférnek, mint a sült kolbász, a marhapörkölt, különféle finom sütemények, bármiféle zsíros hús büntetlenül és még sorolhatnék rengeteg ételt, amelytől a leginkább elterjedt zsírszegény táplálkozás tilt: az is lehet, hogy sohasem akar majd visszatérni… 
 
 
 

Miért?

 
 
A szénhidrátokkal ellentétben a zsírok nagyon jól telítenek, telítettségi érzést okoznak. A nagy mennyiségű szénhidrátot tartalmazó étkezés (még akkor is, ha moderálod a mennyiségeket és teljes kiőrlésűeket eszel) viszont azon felül, hogy eleve hízáshoz vezet, még állandó sóvárgást is okoz, amelyeknek a végén ott a túlevés. Ráadásul a magas koleszterintől, köszvénytől és egyéb veszélyektől sem kell félned (nyugodtan olvass utána, ebben a cikkben nem jut hely a részletezésnek).
 
 
A diéta vagy étrend, amelyről most írok, és amely az én táplálkozásom alapját is képezi, akármilyen hihetetlenül is hangzik, ahogy az izmok építésére, úgy szálkásításra is jó – attól függően, hogy mennyit eszel. Az alacsony szénhidrát beviteltől (amely nem 0 szénhidrátot jelent!) a sportolóknak sem kell félniük. Manapság egyre több élsportoló folytat paleolit táplálkozást és visz be sok fehérjét, sok zsír és ahhoz képest kevés szénhidrátot. Kerékpárosok és maratoni futók is megtalálhatók azok között, akiknek a teste megtanulta zsírból nyerni az energiát. Erről részletesebben a következő cikkben olvashatsz: Paleo’s latest converts (http://www.mensjournal.com/health-fitness/nutrition/paleos-latest-converts-20130618)
 
 

Egy paleo sportoló (fitpaleo.com):

Egy paleo sportoló
 
 
 

Feltétlenül paleo? Nem…

 
 
Fontos megjegyeznem, hogy én paleolit táplálkozást folytatok, ezért van olyan sok tiltás a felsorolt ételek között. Én ettől jobban érzem magam és Te is jobban érezheted magad, bár tényleg nem foglak agitálni és noszogatni sem, hogy válj paleóvá. Ez amúgy is lehetetlen vállalkozás, hiszen mind a testmozgásra, mint egy típusú étrendre az ember önmagától kell, hogy késztetést érezzen! A paleolit táplálkozás rengeteg egészségügyi problémától képes megszabadítani. A hatását szinte azonnal érezheted... Viszont, ha Te szeretnéd és nem érzed úgy, hogy az egészségedet károsítod vele, étkezz a moderált paleolit szerint, amely mértékkel megenged zabot, némi rizst és még burgonyát is. Ez már amolyan elnyugatiasodott irányzat… Persze ezek nem kívánatos szénhidrátok és könnyen aláássák az eredményt, már ami az alakformálást illeti, eltekintve az egészségedtől – mindenkire rá van bízva a választása. 
 
 
 

Mit kaphatsz a diétától AZONNAL?

 
 

• egy garantáltan jobb testet! Attól függően, hogy kevesebb, vagy több energiát viszel-e be, mint amennyit felhasználsz napi tevékenységeid során (merre billen az energiamérleg) izomépítés vagy szálkásítás lesz, amit tapasztalsz. Nagyon sokan fogytak már le, szabadultak meg jelentős testtömegtől úgy, hogy sok zsírt ettek!

• megszűnnek a szénhidrát okozta sóvárgásaid, este nem akarsz vacsora után is nassolni, a zsíros és ízletes ételektől a gyomrod, szemed és lelked is jóllakik,

• nem éhezel meg 2-3 óránként, ha mégis, nem leszel rosszul, hanem kibírod még simán másik 2-3 órát,

• a tested olajozottabb nap közben és edzéseiden is, és idővel egyre erősebbé is válhatsz... 

• megszabadulhatsz a kötöttségektől, a tiltásokról, a szénhidrátok számolásától, a zsírfóbiától,

• nem okoz gondot, hogy 2-3 óránként egyél, nem kell mindenhová ételes dobozokkal járnod, napi 3-szori étkezés is tökéletes (vagy időszakos böjt esetén, mikor elhagyod a reggelit, ez még egyszerűbb…)

• finomabbakat ehetsz, hamarabb elér majd a teltségérzet – és mint már mondtam, nem éhezel meg azonnal. 

• nem kell szigorúan figyelned a kalóriákat, csak azt, hogy sok fehérjét, zsírt és elegendő (mert nem 0) szénhidrátot egyél. Tudni fogod, mennyit egyél. Mivel nem eszel olyan sok szénhidrátot, amely az éhségért (és a elhízásért) elsődlegesen okolható, nem libikókázik a vércukor szinted, nem akarsz majd állandóan nassolni,

hirdetes

• jobb hangulat, amely a finom ételekből jön, jobb egészség, amely az egészséges alapanyagokból jön.

 
Diéta az egészségért
 
 
 

Elsődleges fehérjeforrások:

 
• Húsok! Bármilyen (sertés karaj, lapocka, comb, tarja, csülök... csirkemell, comb, egész csirke, máj, szív, marha... halak.... bármilyen, kivéve pangasius, mert gyenge minőségű, szennyezett!!)
 
• Tojás (én enyén érzékeny vagyok a tojásfehérjére, ezért moderáltan... napi 1-2 vagy pár naponta 4-5 darab. Másoknak mehet több is)
 
• TILOS!!! Túró, tej, tejsavó protein, bármilyen tejtermék (vaj is), szója, virsli, felvágottak, félkész húskészítmények (kivéve a házi kolbász, szalonna, sonka, stb...), parizer semmi!
 
• kompromisszum: kemény sajtok (én nem fogyasztom)
 
 
 

Másodlagos fehérjeforrások:

 
• zsírtalanított maglisztek, legolcsóbb a lenmagliszt
 
• olajos magvak (dió, törökmogyoró, lenmag, szezámmag, napraforgó mag, mák, mandula, tilos a földimogyoró) - ez egyben szénhidrát és zsír is!! - kókusz is
 
• füstölt áru - egyben zsír is! (kolbász, sonka, húsos szalonna)
 
• magas fehérjetartalmú zöldségek (gomba, brokkoli, avokádó stb...)
 
• TILOS!!! Hüvelyesek (bab, borsó...)
 
 
 

Elsődleges szénhidrát források:

 
• zöldségek (karfiol, karalábé, gomba, brokkoli, cukkini, répa, hagyma, fokhagyma, batáta, spárga, retek, padlizsán, paprika, batáta, spárga, retek, padlizsán, paprika, paradicsom, zeller, fehérrépa, uborka, spenót, káposzta stb...) --- egyesek paradicsomot és padlizsánt sem fogyasztanak, én igen
 
• NÉMI! gyümölcs (edzésnapokon kívül is, de azokon mindenképp)
 
 
 

Másodlagos szénhidrát források:

 
• Gyömölcs (főleg sportolóknak)
 
• olajos magvak + avokádó, olajbogyó...
 
 
 

Elsődleges zsírforrások:

 
• zsíros húsok (lapocka, tarja, csülök), szalonna (zsírszalonna), füstölt és sült kolbász, tepertő stb...
 
• olajos magvak (feltéve, hogy nem vagy érzékeny + figyelni kell, hogy ne legyen túl magas az Omega-6 bevitel)
 
• tojás (nem tudtam eldönteni, elsődleges vagy másodllagos, fogyasszuk!)
 
 
 

Másodlagos zsírforrások:

 
• Főzéshez és sütéshez használt zsírok (sertés zsír, libazsír, kacsazsír.... kókuszzsír!!!)
 
hirdetes
• rágcsának tepertő, kisütött szalonna...
 
• salátákhoz és halakhoz használt hidegen sajtolt olajok (oliva, tökmag, szezámmag, napraforgó (hidegen sajtolt!), lenmag stb... - a szezám Omega-6 tartalma magasabb)
 
• TILOS!!!! Margarin, vaj, napraforgó étolaj
 

Pl.: 

szalonnával és hagymával sült karaj,
marhapörkölt
sült oldalas,
zöldségekkel tömött vagy alápakolt, egyben sült csirke (répa, hagyma, bármi, meg lehet tűzdelni szalonnával)
nagyon finomak a zöldséggel egybefőzött darált húsos ételek
különböző maglisztes sütemények (diótorta, mákmuffin)
sült kolbász
sok tojásos omlett zöldségekkel egybesütve vagy nélkülük
húsleves tészta nélkül
liszt nélküli gyümölcstorták
maglisztes pizzák, kenyerek, zsömlék
zöldségek, gyümölcsök!
 
 

Ötletekért keress bizalommal!

 
 
Ehetsz zsírosan… minden nap… akár késő este is… csak ne egyél mellé sok szénhidrátot (azt is vidd be főként zöldségekből és némi gyümölcsből). 
 
 
 

Ez én vagyok, 6 hónap paleo után

Ez én vagyok, 6 hónap paleo után

 
 
 

Mennyi zsírt, fehérjét és szénhidrátot egyél? 

 
 
Elvileg 45% zsírt, 35 % fehérjét és 20 % szénhidrátot fogyasztok, de csak 3 napon át számoltam ki, hogy biztosan ennyit eszem-e. Azóta eltelt fél év. A mennyiségeket nagyjából tartom, de bizonyos napokon 150-200 gramm zsírt is fogyasztok (szénhidrátból 60-120 között, kb., a fehérjét 120-180 közöttire tippelem). 
 
 
Egy sportolónak azonban szüksége van a szénhidrátokra, melyet legkönnyebben gyümölcsökből nyerhet. Az izmok is meghálálják, de nem szabad elsokallni velük!
 
 
Aki nem bízik a szemmértékében vagy kevésbé tapasztalt diétázó, annak érdemes hetente, esetleg 2-3 hetente végeznie egy ellenőrzést.
  
 

A következőket javaslom:

 

1. Menj el ERRE a weboldalra!

2. Írd be, hogy hány kalóriát szeretnél elfogyasztani,

3. Írd be, hogy mennyi szénhidrátot (carbohydrate), fehérjét (protein) és zsírt (fat) szeretnél fogyasztani (megnézheted érdekességből akár azt is, hogy a „Common diet ratios" opció mit kínál, amennyiben más diétákban meghatározott értékek érdekelnek, de most erre nincs szükség),

4. Válaszd ki, hogy egy nap hányszor étkezel (meals perr day),

5. CALCULATE!

 
 
 
Például, ha valaki gors súlyvesztésre számít és 1650 kalóriát akar fogyasztani, a célja pedig az, hogy a bevitt energiamennyiség 20%-a származzon szénhidrátból, 35%-a fehérjéből és 45%-a zsírból, 3 étkezés alatt: ehhez 82 gr szénhidrátot, 144 gr fehérjét és 82 gr zsírt kell elfogyasztani, ami 329 kalóriát jelent szénhidrátból, 578-at fehérjéből és 743-at zsírból. 
 
A szénhidrát fogyasztását lejjebb is vihetjük, a zsírt pedig feljebb. Ha valaki 1800 kalóriát akar 15% széndhidrátból, 30% fehérjéből és 55% zsírból fedezni, akkor 67 gramm szénhidrátot, 135 gr fehérjét, 110 gr zsírt fogyasszon. Istlem, körül-belül…
 
1800 gramm erősen szálkásító egy rendszeresen sportoló nő számára. Tegyük fel, hogy súlymegtartáshoz és erős sporthoz, ahogy a napokban Sasa is ajánlotta, 2500 kalóriát fogyasztasz. 
 
 
Ez már 93 gramm szénhidrátot, 187 gramm fehérjét és 152 gramm zsírt jelent! Éljen az evés! Vesszen a koplalás :-)
 
 
 
Lényegében tényleg csak arra kell figyelned, hogy kerüljön a tányérodra sok fehérje (hús, tojás, olajos magvak, füstölt áru, néha 1-1 paleo pizza a lenmag/tökmag préselési maradványból), sok zsír (vagy úgy, hogy sertés- és marhahúst, netán füstölt árut eszel, a szárazabb húsokhoz mehet kis fűszeres olaj, salátákra lenmagolaj, az olajos magvakból minden nap mehet 10-30 szem vagy több!) és kevés szénhidrát (kis salátát vagy párolt zöldségeket egyél minden étkezéshez, mellé kevés gyümölcsöt, pl. almát), de ne számold ki pontosan. Eleinte kiszámolgathatod, leellenőrizheted, hogy ez hogyan működik, azután menj a megérzésedre, mert nem lehet egy életen át ezen görcsölni! 
 
 

Érezd jól magad!

 
 
Rengeteg zsírt fogyaszthatsz, de nem kell, csak arra ügyelj, hogy túl sok ne legyen!! A tested majd jelez, hogy mennyi az elég. 
 
 
Ne feledd: ez csak egy lehetőség. Nem kötelező. Nem foglak agitálni, nem foglak kényszeríteni. Ez csak egy lehetőség…. talán egy igen kecsegtető lehetőség.
 
 
Érdekessége, hogy vegetáriánusok is végezhetik… de erről talán máskor.
 
 
 
 
Szerző:
Borbély Angi – Angelocska 

Miben segít neked az vitalzone csapata az életmódváltás során? 

  • Naponta friss cikkeinkből megtudhatod, hogyan hagyd abba a fogyókúrát, és válts életmódot. Ezzel érve el testsúlyod csökkenését és az egészséges életet. A hatékony fogyás cikkeket itt találod! 
  • Légy követőnk a Facebookon, itt minden nap motivációs üzeneteket, s friss információkat kapsz majd! Kattints ide a feliratkozáshoz!
  • Rengeteg diétás receptet találsz recepttárunkban itt: Fogyókúrás receptek
  • Ha elhatároztad, hogy fogyni fogsz, de egyedül érzed magad, névtelenül is vezethetsz nálunk blogot, ahol kikérheted mások tanácsait! Sokban segítenek majd meglátod! Nézd meg a blogokat itt: Fogyókúrás blog
  • Ha szeretnéd kikérni mások véleményét, írj a fórumba itt: Fogyókúra fórum
  • Ha szeretnéd kikérni szakemberek véleményét, megteheted online tanácsadásunkban, ahol a szakértők ingyen válaszolnak! Kérdezz most, vagy olvasd el mások kérdéseit itt: Fogyókúrás szakértők
  • Ha valamire szükséged van a fogyáshoz, pl gépek, fogyókúrás termékek, akkor nézz körül webshopunkban itt: fogyókúrás webshop
  • Ha valamilyen sport terméket meguntál, add el! Ingyen feladhatod hirdetésed itt: Fogyókúrás piactér
  • Ha fogyókúrádhoz szolgáltatást vagy terméket keresel, nézd végig Mit-hol vegyek adatbázisunkat, ahol ezeket a cégeket gyűjtöttük össze! Kattints ide: Fogyókúrás cégadatbázis
  • Persze, nekünk is meg kell élnünk valamiből, Neked pedig a legjobb hirdetési felületre van szükséged, ezért nézd át médiaajánlatunkat, és keress minket banner, Facebook kampány, PR cikk, webáruházban való részvétel miatt! Médiaajánlatunkat itt találod: online hirdetés fogyókúra témakörben
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Szótár

Lúgosító diéta

Tavaszra mintha a szervezetünk kicsit összezavarodna: puffad a hasunk, dagad a lábunk, az... Tovább

Statikus streching

  A statikus gyakorlatokkal már sokkal hatékonyabban fejleszthető az ízületi... Tovább

Tovább a lexikonra