notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Gyermekláncfű


Gyermekláncfű


Latin neve: Taraxacum officinale

 
Népies elnevezései: Pongyola pitypang, pitypang, kutyatej, kákics, kikirics, stb.
 

Eredete, élőhelye

 

Európában őshonos növény, az egész kontinensen nagyon elterjed, Amerikában csak később kezdték el telepíteni. A gyermekláncfű gyepterületeken nő, udvarokban sokszor kellemetlen gyomnövénynek tekintik, erős és hosszú gyökere miatt nehéz kiirtani is. Továbbá megtalálható kertekben, mezőkön, utak mentén. Szárazabb területeken könnyen elterjed. Gyógyító hatása miatt sok helyen termesztik.
 

Ismertetése

 

Régebben csak gyomnövényként ismerték, mára már szinte mindenki gyógynövényként emlegeti főleg. 
 
Karógyökere vastag, hosszú, mélyen a földbe nyúlik, ezért nehézkes a növény kiirtása. A pongyola pitypang szára üreges, amelyen találhatóak az aranysárga virágok. Minden évben, áprilisban és májusban virágzik, gyakran sárga virágszőnyeget alkot, mely gyönyörű látvány. Levelei fogazottak, a föld felé hajolnak. Ha a levelét vagy a szárát letépjük, fehér, kesernyés tej folyik ki belőle, ezért is nevezik kutyatejnek. 
 
A virágát a szárával együtt leszedve, gyerekek koszorúkat és láncokat készítettek belőle, innen ered a gyermekláncfű elnevezés.
 
Ha a virága elhervad, esernyő alakú magocskák keletkeznek rajta, amelyet a szél könnyen visz, így könnyen is szaporodik a növény. 
 

Tárolás, szaporítás

 

Ha a virága elhervad, esernyő alakú magocskák keletkeznek rajta, amelyet a szél könnyen visz, így könnyen is szaporodik a növény. Azonban nem csak magról szaporodik, hanem a talajmunka által szétdarabolt gyöktörzs által is terjed.
 
Szélsőséges a hőmérséklettel szemben, hiszen már fagypont felett fejlődik és nagy hőségben is. Szárazságkedvelő, ezért nem fontos locsolni. Viszont nedves területeken ugyanúgy termeszthetjük. Fényigénye közepes, azonban kora tavasszal szereti az erős napfényt.
 
A gyermekláncfű szaporítható palántázással, vagy vetéssel.
 

Szedése

A levelét virágzás előtt, a gyökerét tavasszal vagy ősszel, a szárát pedig a virágzásidején érdemes gyűjteni. Ha megszárítjuk, zárt, száraz helyen tároljuk.
 

Hatása

 

A pongyola pitypangot már az ókorban is használták gyógyításra. Főként emésztéssegítő és vizelethajtó hatással rendelkezik. Egy régi gyógynövényszakértő szerint, ha a növény teáját naponta többször fogyasztjuk, segít a májgyulladáson és a cukorbetegségen is. Valamint, azoknak ajánlott, akik folyamatosan fáradtak és levertek. Nekik két hetes gyermekláncfű-kúrát javasolnak.
 
Külsőleg szintén sokan használják bőrviszketésre, kiütésekre, csípésekre, sömörre. Ezen kívül rengeteg olyan betegség sorolható fel, amelyre jó hatással van a pitypang. Ezek a következőek: epekő, anyagcsere betegségek, reuma, köszvény, nyirokcsomó duzzanat, sárgaság, lépbántalmak, gyomorproblémák.
 
A gyökere, nyersen, szárítva vagy teaként egyaránt vértisztító, izzasztó, vizelethajtó, emésztés elősegítő.
 

Felhasználása

 

Ahogy már az előzőekben leírtam, készítenek a szárából, a virágából és gyökeréből teát, szirupot, többfajta főzetet, de nyersen fogyasztva is egészséges és hatásos.
Levelét sokszor salátákhoz is hozzáadják, szépségápolási termékekhez is sokszor használják.
 

Hasznos volt számodra a szótárunk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma: 253

Átlagos értékelés: 5.0


címkék:
Kapcsolódó cikkek
Egészséges sütőtök receptek őszre

5 egészséges recept őszre a sütőtök szerelmeseinek!

Fedezd fel az ősz ízeit 5 egészséges sütőtökös recepttel! Leves, zabkása, saláta és muffin - mind tápláló és egyszerűen elkészíthető, a sütőtök szerelmeseinek!

Melyik a jobb: szabadban vagy futópadon futás

Futás a szabadban vagy a futópadon: hatékonyság, dinamika

Felmerülhet a kérdés, hogy van-e különbség a szabadban és a futópadon történő futás között. A kérdés teljesen helyénvaló, vizsgáljuk meg a különbségeket a mozgás...

Együttlét utáni csípőérzés?

Ezért csíphet és fájhat az együttlét után

Az együttlét utáni csípés és fájdalom gyakori, ám sokszor alábecsült probléma, amely számos okból adódhat, és jelentősen befolyásolhatja az intim élet minőségét.

napi 30 perc gyaloglás

Napi 30 perc ebből a mozgásból, és garantáltan eltűnnek a plusz kilók!

Az egészséges testsúly elérése és fenntartása sokak számára jelent kihívást. Sokan keresnek hatékony módszereket a felesleges kilók leadására, és azt remélik, hogy...

Így lehet filmekbe illő mosolyod

5 dolog, amit otthon is megtehetsz, ha filmekbe illő mosolyt szeretnél

Ha filmekbe illő, úgynevezett “Hollywood-i mosolyt” szeretnél, próbáld ki ezeket az egyszerű otthoni módszereket, amelyek természetes módon segítenek elérni a...

Pajzsmirigyre is utalhat a sok szorongás

Gyakran szorongsz? Lehet, hogy a pajzsmirigy a ludas!

A szorongás hátterében gyakran hormonális zavarok állhatnak, és sok esetben a pajzsmirigy rendellenes működése is szerepet játszhat a tünetek kialakulásában.

TikTok marketing wellness szállodának

5 TikTok marketing tipp wellness szállodáknak

A TikTok dinamikus platformja rengeteg lehetőséget kínál a wellness szállodáknak, hogy kreatív módon vonzzák be az új vendégeket és erősítsék márkájukat.

Diéta alatt is eheted ezeket a nasikat!

5 nyári édesség, ami a diétába is belefér

A nyári édességek élvezete nem kell, hogy összeegyeztethetetlen legyen a diétás célokkal – íme öt könnyed és egészséges finomság, amelyek beleférnek az étrendedbe.

Napi kalóriaszükséglet számlálása

Hogyan számítsuk ki a napi kalóriaszükségletünket?

A napi kalóriaszükséglet pontos kiszámítása alapvető fontosságú az egészséges életmód és a személyes fitneszcélok elérése érdekében.

Valódi feltöltődés wellness hotelekben

Pihenéssel a mentális egészségünkért egy wellness hotelben!

„Az egészség a legnagyobb kincsünk!” Nem győzik eleget hangsúlyozni, hogy mennyire fontos tenni az egészségünkért. Azonban nemcsak a fizikai, hanem a mentális és...

wellness jótékony hatásai

A wellnessnek nem csak a kikapcsolódás, de több jótékony hatása is van

A wellness nem csupán a kikapcsolódást szolgálja, hanem számos jótékony hatással is bír, amelyek hozzájárulnak fizikai, mentális és érzelmi jólétünk optimalizálásához.

Egészségesen is napozhatsz

Napozási kisokos: Így lesz bronz barna a bőröd nyár végére

A bronz barna bőr elérése nyáron sokak álma, de fontos, hogy mindezt biztonságosan és egészséges módon tegyük.