notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

íme itt van hat természetes gyógymód, amely működik

hirdetes

Hat természetes gyógymód, amely működik

SFV

Gondoltunk már arra, mennyire jó lenne, ha elmúlna a fejfájás, megszűnne az olykor hasogató hátfájás, illetve a depresszió, s lehetőleg gyógyszerek és mellékhatások nélkül? Összegyűjtöttük, mely esetekben érdemes egyáltalán a természetgyógyászathoz fordulni.

természetes gyógymód

1. Akupunktúra

Az ősi kínai gyógymód alkalmazásakor apró tűket szúrnak be a bőr akupunktúrás pontjaiba, azzal a céllal, hogy a test energiaáramlása egyensúlyban maradjon. A nyugati kutatók teóriája szerint inkább arról van szó, hogy a szúrásokkal serkentik a fájdalomcsillapító kémiai anyagok termelődését a szervezetben. Általában a hát alsó részének, a vállak, a nyak és a térd fájdalma esetén, illetve a migrén és terméketlenség kezelésére alkalmazzák. Tény, az akupunktúra enyhíthet a hát alsó részének fájdalmán. Egy tanulmány bebizonyította, hogy ez esetben kétszer hatásosabb, mint a hagyományos terápiák - például a gyógyszeres kezelés. A tűszúrásoknak köszönhetően javul a méh vérkeringése is, ezáltal megfelelő lesz a környezet a megtermékenyített petesejt beágyazódásához, emellett csökkenti a stresszt és a depressziót – mit is kívánhatna még egy leendő anya.


Nem árt azonban tudni, hogy gyakran jelentkeznek – főként fertőzéses – mellékhatások, így mielőtt megböketnénk magunkat a hegyes tűkkel, bizonyosodjunk meg arról, hogy a műszerek és a kezelési eljárás megfelel az egészségügyi követelményeknek. Egy kezelés ára a néhány ezer forinttól akár a tízezerig is terjedhet.

2. Biofeedback, azaz biológiai visszacsatolás

A módszerrel a páciensek megtanulják, hogyan kell ráhangolódni egy fizikai válaszra, mint amilyen a gyors légzés, és azt is, hogyan lehet szabályozni azt, ami ezt kiváltja – például a szorongást. Képesek lesznek ezáltal tudatosan befolyásolni az akarattól független belső szervi működéseket. Az elektronikus műszerek érzékelők segítségével megmérik a bőr hőmérsékletét, az izzadást és a többi biológiai jelet, majd az eredményeket visszajelzik látható vagy hallható formában. Ha mélyebben lélegzünk, példának okáért, a sípjelek lelassulnak. Segíthet a fejfájásnál, magas vérnyomás, vizelet-visszatartási problémák és krónikus fájdalom esetén, de a stressz kezelésére is alkalmas.

A Mississippi Egyetem jacksoni orvosi központjának átfogó kutatása kimutatta, hogy a biofeedback 35-50 százalékkal csökkenti a fejfájás gyakoriságát és intenzitását. A kutatók elmélete szerint a módszer segít felismerni és mérsékelni a fájdalom kiváltó tényezőket, mint amilyen az izomfeszültség. A test jeleinek figyelésével a nők szintén megtanulhatják, hogyan erősítsék a medenceizmaikat annak érdekében, hogy csökkentsék a vizelet csepegését. Csupán egyetlen fizikai mellékhatással lehet számolni, az elektródák helyén a bőrön kisebb irritáció léphet fel. Noha egy kezelés ára tízezer alatt van (6 ezer forint körül), általában több kezelésre van szükség.

hirdetes

3. Szűzbokorbogyó

A barátcserje (Vitex agnus-castus) szárított gyümölcse, a szűzbokorbogyó annak a (teljesen alaptalan) hiedelemnek köszönheti megtévesztő nevét, miszerint elfojtja a libidót. Azt mondják, a középkori szerzetesek azért ették, hogy csökkentsék szexuális vágyaikat. Ma teafűként, kapszula és folyékony kivonat formájában lehet hozzájutni. A természetes gyógymód hívei a premenstruális szindróma (PMS) tüneteire – beleértve a hangulatváltozást, az ingerültséget, fejfájást – ajánlják, de emellett fokozza a termékenységet is.

A szűzbokorbogyó hatással lehet a hangulatot befolyásoló ingerületátvivő dopaminra, emellett egy összehasonlító kísérlet során magasan nyert a placebóval szemben a PMS-kellemetlenségek enyhítésében. A kaliforniai Stanford Egyetem orvostudományi kara a szűzbokorbogyót tartalmazó étrendkiegészítő, a FertilityBlend tanulmányozása során azt találta, hogy 53-ból 14 nő, aki szedte, lett terhes – 16 százalékkal többen, mint a placebót alkalmazók. Mellékhatásként émelygést, fejfájást, kiütést okozhat, ám olasz kutatók egy 2005-ös kutatás áttekintésekor úgy találták, hogy a mellékhatások nagyon enyhék és kezelhetők. Hormonális fogamzásgátló használata esetén ügyelni kell a szedésére, mert előfordulhat, hogy csökkenti annak hatását. Emellett dopaminszint-módosító gyógyszerek szedése esetén is érdemes előbb a kezelőorvossal konzultálni.

4. Meditáció

Az ősrégi keleti módszer a légzést vagy a mentális tevékenységet veszi igénybe az elmélyüléshez. Nyugaton leginkább arra alkalmazzák a módszert, hogy újrafogalmazza a gondolatokat, javítsa a fizikai és lelki egészséget. Kiváló stressz- és szorongáscsökkentő, emellett memória- és koncentrációfokozó.

Az atlantai Emory Egyetem jelenleg is tartó kutatása szerint a meditáció képes mérsékelni az ingerültséget és a stresszt. A bostoni Massachusetts General Hospital szakemberei pedig képalkotó technológiával figyelték meg a meditációt rendszeresen alkalmazók agyát, és azt tapasztalták, hogy a figyelemért és memóriáért is felelős agykéreg vastagabb volt az esetükben. Mint ismeretes, az agykéreg a kor előrehaladtával egyre vékonyabb lesz, ezzel magyarázható az öregedéssel járó emlékezetzavar. Vannak, aki azt állítják, hogy az általuk gyakorolt meditáció az egyetlen, ami működik, és extra díjakat szabnak ki a technika átadásáért. Valójában ez egy egyszerű gyakorlat, a szabályos légzéstechnika a lényege, amely csökkenti a stresszes állapotot, s meglehetősen könnyű elsajátítani és gyakorolni otthon.

5. Orbáncű (hipericum perforatum)

hirdetes

A gyógynövényt évszázadok óta széles körben alkalmazzák kisebb-nagyobb betegségek kezelésére, mint a malária, égés, rovarcsípés, fájdalom és hangulatzavar. Napjainkban kapszula, tea vagy kivonat formájában juthatunk hozzá, recept nélkül. (Magyarországon lassan egy éve hiánycikk a kapszulás étrendkiegészítő.) 

Depresszió ellen és dohányzásról való leszokásra javasolják. A szakértők szerint az orbáncfű azáltal hat az enyhébb depresszió esetében, hogy több hangulatjavító neurotranszmittert bocsát az agy rendelkezésére. Egy amerikai kísérletben 24 dohányosból 9 úgy tette le a cigarettát, hogy közben nem hízott, emellett csökkentette az elvonási tüneteket. Az enyhe mellékhatások kiütés és gyomorbántalmak formájában jelentkezhetnek. Figyelni kell a szedésére vényköteles gyógyszer alkalmazáskor, mert egyes esetekben – beleértve a fogamzásgátlókat – csökkentheti a hatékonyságot, és fokozhatja egyes antidepresszánsok mellékhatásait is. Mivel az étrend-kiegészítők nincsenek különösebben szabályozva, mint a gyógyszerek, érdemes gyakorló orvos tanácsát kikérni.

6. Macskagyökér

A valeriána nyugtató tulajdonságú gyógynövény. Kapszula, kivonat és szárított formában juthatunk hozzá. Utóbbi esetben áztassuk be a szárított gyökereket forró vízbe, vagy tépjük össze és dobjuk bele lobogó vízbe, így inhalálni is lehet a gőzét. (Fontos: orrfacsaró illatú, és a belélegzés hatékonysága nem bizonyított.) Enyhíti az álmatlanságot. Tanulmányok azt mutatják, hogy a macskagyökér-kivonatot szedő nők gyorsabban alszanak el, és kevesebb alkalommal ébrednek fel éjszakánként. Úgy gondolják, hogy növeli a GABA nevű ingerületátvivő termelődését, ami lassítja és nyugtatja az észlelés és érzékelés folyamatait. Egy tanulmány szerint a gyógynövény van olyan jó, mint a receptre kapható, oxazepám tartalmú alváselősegítő gyógyszerek, ráadásul a következő nap elmarad a „másnaposság” érzése is, ami a legtöbb orvosság velejárója.

A macskagyökér gyengébb, mint a receptre felírt készítmények, emellett a kapszula és a tea fogyasztása sem annyira gyors, mint a kivonaté. Nagyjából egy hét alatt derül ki, hogy kinél mennyire hatékony. Érdemes olyan orvost felkeresni, aki jártas a gyógynövényekben, és tud megbízható márkát ajánlani. A macskagyökér alkohollal vagy más, álmosságot okozó orvossággal együtt alkalmazva még az inszomniában szenvedőket is álmossá teheti.


 

Forrás: HVG.hu

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

purinszegény diéta

Ízületi problémák esetén a fájdalom néha elviselhetetlen. A fájdalom csökkentését... Tovább

B5-vitamin

B5-vitamin   Pantoténsav. A β-alanin 1,3-dihidroxi-2,2-dimetilvajsavval acilezett... Tovább

Tovább a lexikonra
betegség egészség egészséges életmód életmód lelki egészség méregtelenítés