notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Ha megfáztunk ha megfáztunk?

hirdetes

Szabad sportolni, ha megfáztunk?

vitalzone.hu

A rendszeres mozgásnak számos pozitív egészségügyi hatása van. Közülük az egyik az immunrendszer erősítése és a védelem a betegségekkel szemben. De mit tegyünk, ha már megfáztunk? Így is jót tesz a napi edzés, vagy inkább hagyjunk ki pár alkalmat?

Megfázva edzeni

A rendszeresen sportolóknak nagy dilemmát okozhat testmozgás szempontjából egy betegség, mivel ilyenkor nem lehetünk benne biztosak, hogy jót teszünk-e az edzéssel, vagy csak tovább rontunk az állapotunkon.


A ’betegség kiizzadása’ már régen megcáfolt tévhit, ezért ne erőltessük. Izzadással nem lehet betegséget kúrálni, a hideg időben pedig különösen veszélyes lehet, ha már az amúgy is megfázott beteg intenzív edzés során izzadni kezd.


Ez legtöbbször csak tetézi a bajt, és növeli egy tüdőgyulladás kialakulásának kockázatát. Ha betegek vagyunk, az izzadást tartogassuk inkább egy meleg takaró alatti pihenésre.


Alapszabálynak tekinthetjük továbbá, hogy a súlyos tüneteket produkáló megbetegedések alatt kerülnünk kell a testmozgást, ilyen esetben ugyanis a sporttal biztos, hogy többet ártunk, mint használunk.

hirdetes


A lázzal járó betegségekből való felgyógyulás általában hosszabb pihenést igényel. Ilyenkor egy hetet minimum hagyjunk ki edzéstervünkből, és csak a tünetek elmúlása gondolkodjunk csak újra testmozgáson.


Arra is figyeljünk oda, hogy ne teljes erőbedobással kezdjünk újra mozogni, hanem szép fokozatosan álljunk vissza a betegség előtti aktivitási szintre. Ugyanez vonatkozik az „egyszerű” vírusos megbetegedésekre. Egyrészt ugyanis a vírusos fertőzések nagyban fokozzák az immunrendszer működését, ilyenkor pedig, ha sportolásnak, intenzív testmozgásnak tesszük ki szervezetünket, az dupla stresszhatást jelent, ezzel pedig csak tovább gyengülhetünk.


Ha valóban egy egyszerű nátháról beszélünk, ami a hagyományos gyenge orrfolyással, tüsszögéssel, esetleg egy kis köhögéssel jelentkezik, akkor továbbra is biztonságosan sportolhatunk.

hirdetes


De edzésünk intenzitását ilyenkor is hasznos maximum közepesre csökkentenünk. Fontos az is, hogy kerüljük a betegséget súlyosbító körülményeket – mint amilyen például a hidegben való, erős izzadással járó futás.


Ha betegség közbeni sportolásról van szó, érdemes minden esetben általános aranyszabálynak venni testünk jelzéseit: ha levertnek, fáradtnak, erőtlennek érezzük magunkat, semmiképpen se sportoljunk, azonban ha úgy érzékeljük, hogy jót tenne egy kis testmozgás, nyugodt szívvel vágjunk bele.

Suba Krisztina-Személyi Edző

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Gőzfürdő

  A gőzfürdők története az ókori görögökig és rómaiakig vezethető vissza.... Tovább

Metabolikus szindróma

Az elhízáshoz és a koszorúér betegséghez társuló kölcsönös elváltozások együttese.   Tovább

Tovább a lexikonra
alakformálás betegség edzésmódok edzőterem egészség egészséges életmód életmód fitness mozgás