notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Létezik-e férfi-klimax?

hirdetes

Létezik-e férfi-klimax?

vitalzone.hu

Az 50-es évei végén járó férfiak egyre gyakrabban ébredhetnek arra, hogy már nem olyan energikusak, mint régen, és már a szex sem érdekli őket annyira. Egyre többször fordulhat elő, hogy nincs kedvük semmihez, sőt, a barátaik szerint is ingerlékenyebbek.

Létezik-e férfi-klimax?

A férfiaknál ez a változás egészen másképp megy végbe. A nőknél a legfőbb nemi hormon, az ösztrogén szintje felnőttkoruk túlnyomó részében magas, ám 50 éves koruk környékén mindössze öt év alatt hirtelen lecsökken. Az ösztrogén alacsony szintje okozza a menopauza idején tapasztalható testi-lelki változásokat, beleértve a legegyértelműbbet, a menstruáció elmaradását.


A férfiaknál mindez sokkal fokozatosabb. A férfiak nemi hormonjának, a tesztoszteronnak a szintje már 30 éves koruktól elkezd csökkenni. Azonban nem pár év alatt zuhan, mint a nőknél, hanem nagyon lassan, évente körülbelül 1 százalékkal, egészen életük végéig. Ez a folyamat olyan lassú, hogy sok férfi nem is veszi észre a jeleket mindaddig, míg el nem telik néhány évtized. Felmerül a kérdés, vajon a tesztoszteronhiány okoz-e a férfiaknál olyan tüneteket, mint amilyeneket a nők az alacsony ösztrogénszintnek köszönhetően tapasztalnak magukon.


A válasz: természetesen igen. Az alacsony tesztoszteronszint miatt a férfiak veszítenek az izomtömegből, gyengül a csontok erőssége, nő a testzsír mennyisége, csökken az energiájuk, kevésbé érdeklődnek a szex iránt, erekciós zavarok léphetnek fel, ingerlékenyek és gyakran depressziósak.

hirdetes


Mindezek a tünetek enyhíthetőek tesztoszteron-pótló terápiával. Túlzott alkoholfogyasztás, pajzsmirigy-illetve más hormonális betegségek, máj-és vesebetegség, szívelégtelenség, krónikus tüdőbetegség mind hasonló tünetekkel járhat. A depresszió normális tesztoszteronszint mellett is kiválthatja a fenti tünetek jelentős részét.


A vérben található tesztoszteron egy része aktív, míg más része inaktív. Noha az alacsony aktív tesztoszteronszint felelős a férfiakat "sújtó" problémákért, az orvosok általában a teljes tesztoszteronszintet vizsgálják. A tesztoszteronszint még az azonos korosztályú férfiaknál is jelentős eltéréseket mutat.


hirdetes
A férfi nemi hormon szintje széles skálán mozog a különböző napszakokban, még az egészséges férfiak esetében is. Tudjuk, hogy a nőknek többnyire sok türelemre van szükségük ahhoz, hogy elviseljék a klimax tüneteit. Nos, a férfiaknak is. Míg a nőknél a menopauza a fogamzóképesség megszűnését is jelenti egyben, a férfiak - bár teljesítőképességük csökken - elvileg életük végéig képesek a gyermeknemzésre.


A fizikai hanyatlást, a szexuális aktivitás csökkenését mintha mégis nehezebben viselnék: talán azért, mert mindez náluk látványosabb. Az úgynevezett kapuzárási pánikhoz is ez vezethet: a teljesítőképesség-csökkenést aggódva tapasztaló férfi hajlamos hajszolni azokat a helyzeteket, amelyekben bizonyíthatja önmagának és a környezetének, hogy ugyanarra képes, mint korábban.


Sokat segíthet az életmódváltás: a tesztoszteronhiányos férfi fogyasszon több fehérjét, sportoljon rendszeresen, és törekedjen a súlycsökkentésre!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Enzim

A szervezet által előállított, fehérje természetű anyagok, amelyeknek fő feladata a... Tovább

Lúgosító diéta

Tavaszra mintha a szervezetünk kicsit összezavarodna: puffad a hasunk, dagad a lábunk, az... Tovább

Tovább a lexikonra
egészség egészséges életmód étrend lelki egészség stressz