notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Mit kell tudni az izomlázról és a savasodásról

hirdetes

Izomláz, savasodás! Mit kell tudni róla és mit tehetünk ellene!

vitalzone.hu

Aki hirtelen sportolásba kezd, az gyorsan szembesülhet a savasodás okozta kellemetlenséggel, fájdalommal.

Mit kell tudni az izomlázról és a savasodásról

Mikor savasodunk?


Hosszan tartó erőltető mozgás közben jelentkező fájdalomkor (pl. lendületes futás, kondicionáló torna, stb), ahol erőteljesen használunk egy izmot, bizony az besavasodhat. Ezen belül különböző kialakulási okokat különböztetünk meg. Ha például fekvőtámasznál vagy felüléseknél alakul ki a helyi izomfájdalom, az lehet a szervezet védekező mechanizmusának következménye, amely arra irányul, hogy megvédje magát a sérüléstől. Ekkor ha jól koncentrál, akkor a fájdalmat túllépve új kapuk nyílnak meg az edzés területén. A profi sportolók a fejlődésük és a győzelem érdekében mindig átlépnek ezen a határon. Egy kitartó fájdalomtűrő edzés után másnap ilyen izomláz jelentkezik.


Ha viszont fájdalom az izom túlerőltetése után alakult ki (pl. teniszezőknél mellizom, fűrészizmok), akkor nagy valószínűsége, hogy az izomban mikrorepedések alakultak ki, és ekkor NEM SZABAD RÁDOLGOZNI! Ilyenkor célszerű pihenni, hiszen kb 1-2 nap az izom regenerálódása, ami után erősebb lesz. Pont ezt használják ki a testépítők is a növekedés eléréséhez. Ők hétről hétre a mikrorepedések kialakulását érik el.

hirdetes


Savasodás kialakulhat futás és például zumba, azaz a nagyon magas pulzus mellett, az izomanyagcsere elégtelenségéből adódóan. Az edzés során hidrogén-ion (H-) és széndioxid (C02) keletkezik, amelynek távozását a szervezet a légzésen keresztül biztosítja. Ha a sporttevékenység során átléptük az aerob küszöbünket, akkor már a szervezet nem tudja ellátni az izmok oxigén-szükségletét, és ekkor rövid időn belül elsavasodnak.


Mit tehetünk savasodás ellen?


hirdetes
Rendszeres edzéssel növelhetjük az edzettségi szintünket, amivel hozzászokik szervezetünk az adott mozgáshoz. Az ekkor bekövetkező izomláz nagy valószínűséggel a tejsav felhalmozódás miatt történt, így arra rá lehet dolgozni laza átmozgatással. Ez segít, hogy a szervezet helyreállítsa magát, és eltávolítsa a salakanyagokat. Rendes bemelegítéssel is megelőzhetjük az izomlázat, ugyanis ekkor fokozatosan megnövekedik az átfolyó vér mennyisége az izomban, biztosítva a megfelelő anyagcserét. A hirtelen, bemelegítés nélkül megkezdett izommunka során a szervezetnek esélye sincsen, hogy kiürítse a salakanyagokat, így tuti az elsavasodás.


A helyes táplálkozással is sokat segíthetünk magunkon. Figyeljünk a megfelelő táplálkozásra, jutassunk igazi tápanyagokat magunkba, és felejtsük el az „üres kalóriákat” (péksütemények). Helyes étkezés mellett izmaink erősödnek, kipihentnek érezzük magunkat. Így az edzések során a tápanyagdús vér „átmossa” szervezetünket, eljuttatva ezzel a sejtjeink számára az éltető oxigént, fontos tápanyagokat. Ügyeljünk a megfelelő ásványianyag-, és vitamin bevitelre, és fogyasszunk megfelelő mennyiségű fehérjét. Valamint igyunk legalább 2,5-4 liter tiszta vizet naponta.

Szerző: Suba Krisztina – Személyi Edző

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Ingersűrűség

  A terhelési és pihenési fázis közötti időbeli viszonyt jelzi az egyes edzéseken,... Tovább

Perricone diéta

Ha nem fogyasztasz elég ásványi anyagot vagy vitamint, az arcbőröd ráncosodhat és... Tovább

Tovább a lexikonra
akaraterő alakformálás edzésmódok edzőterem egészség egészséges életmód