notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Illóolajok és szaunázás - milyen hatásai vannak?

hirdetes

Illóolajok és szaunázás: így használd az illóolajokat a tökéletes szaunaélményhez

A napjainkban egyre jobban terjedő egészségtudatos és optimista szemléletű reform életforma - a wellness - alapvető célkitűzése az, hogy követésével fokozódjon a szellemi és fizikai teljesítőképességünk, nyugodtak és kiegyensúlyozottak legyünk, és a betegségekkel szembeni ellenálló képességünk, ill. a stressztűrő képességünk egyaránt kiváló legyen.

 

Szauna és gőzfürdő

A wellness szolgáltatások kiemelten fontos részét alkotják a gyógynövény- és aromaterápiás kezelések, a különféle masszázsterápiák, a vízkúrák és a váltakozó hőmérsékletű fürdőmódszerek (szauna, gőzfürdő, vízbemerüléses eljárások), melyek több ponton is kapcsolódhatnak az illóolajok és az illóolajos készítmények különféle formában történő alkalmazásához.

Szauna és gőzfürdő használata

Az aromafürdők mellett gyakran és szívesen alkalmazzák azokat a váltakozó hőmérsékletű eljárásokat (szauna és gőzfürdő) is, melyeknél a test túlmelegedését vízbemerülés nélkül érik el. A száraz-forró, illetve a meleg-nedves levegő hatására bekövetkező túlhevülés fontos következménye, hogy kitágulnak a vérerek és elsősorban a bőrfelszín közelében javul a vérátáramlás, a felmelegedett szövetekben pedig fokozódik az oxigénellátás, javul a kötőszövet és az izmok rugalmassága, és a meleg egyben fájdalomcsillapítólag és lazítólag is hat az izomzatra. A túlhevülés után történő hidegvízbe merülés, vagy hideg vízzel történő zuhanyozás a bőr ereinek szűkülését eredményezi, amit a lehűlési fázis lezajlása után egy erőteljes értágulat követ és hirtelen megnövekszik a vérátfolyás. Mindkét említett eljárás a szervezetben hasonló hőszabályozási reakciót vált ki és alkalmazásukkal elsősorban a szervezet “megújhodását” és ellazulását érhetjük el. 

Saját szaunát szeretnél, hogy maxumálisan ki tudd élvezni az összes jótékony hatást? Az Aliante nemcsak megtervezi, hanem meg is építi álmaid szaunáját, az igényeid és elképzeléseid alapján. Többféle anyag, típus közül is választhatsz, és méretben is akkora lesz, amekkora számodtra ideális. Tudod mi lesz a legjobb az egészben? Akkor használod majd, amikor csak szeretnéd! További információért kattints ide: kültéri szauna.

Funkcionális zavarokra és betegségekre

A szaunát és a gőzfürdőt nem csak élvezeti és közérzetjavító céllal ajánlják, hanem egyes funkcionális zavaroknál és betegségeknél is javasolják a használatát. Ez utóbbiakra hozhatók fel példaként a bőr keringési zavarai, a leromlott általános állapot, az alvászavarok, a levertség és enyhe depresszió, a túlfeszített munka okozta stressz, a gyors hőmérsékleti változásokra (pl. téli időszak) való rossz adaptációs képesség, a perifériás érizomzat gyengesége, az izületi mozgások beszűkülése, a száraz és repedezett bőr, valamint a felső légutak hurutja, vagy az orrmellék-, az arc- és a homloküregek gyulladásai. 

hirdetes

Illóolaj jótékony hatása

A belélegzett, illetve külsőleges vagy belsőleges úton szervezetünkbe juttatott illóolajok többféle hatással járulhatnak hozzá egészségünk helyreállításához és megtartásához, valamint a testi-szellemi frissesség és fittség eléréséhez, és e hatások közül jó néhány a váltakozó hőmérsékletű fürdők alkalmazásakor is érvényesül. Ez utóbbira hozhatók fel példaként a következő hatások és illóolajok:

  • nyugtató, szorongás- és feszültségoldó, alvást elősegítő és alvásminőséget javító (levendula, mandarin, narancsvirág, bergamott, ilang-ilang),
  • antimikrobiális (grapefruit, citrom, kubeba, citromos teafa, teafa, kakukkfű, kamilla, levendula, rozalina, szantálfa, fahéj, szegfűszeg),
  • hurutoldó, köptető, légzéskönnyítő (ánizs, édeskömény, erdeifenyő, eukaliptusz, jegenyefenyő, törpefenyő, lucfenyő, niaouli, kakukkfű),
  • bőrvörösítő, vérkeringést fokozó, gyulladáscsökkentő, enyhe fájdalomcsillapító(eukaliptusz, erdeifenyő, jegenyefenyő, lucfenyő, rozmaring, boróka, kámfor, borsosmenta). 

Illóolaj használata

Száraz-meleg szauna alkalmazásakor a szaunázás céljára kiválasztott illóolajokból vagy keverékekből (pl. ellazulást - relaxációt elősegítő, frissítő, légzéskönnyítő) tegyünk 2-5 cseppet a szaunában használt felöntő kanál vizébe, ujjunkkal alaposan keverjük el, majd öntsük a forró kövekre. A szaunában már előzőleg általunk elkészített illóolaj-keveréket (100 ml vízhez adjunk 100 csepp illóolajat/keveréket) is használhatunk, melyet alapos összerázás után adjunk a felöntőkanál vizéhez. A felhasznált illóolajok mennyiségét úgy határozzuk meg, hogy a szauna levegője kellemes legyen és érezzük az illóolaj jótékony hatását. 

hirdetes

Illóolaj óvatos használata

Miután az illóolajok tűzveszélyes anyagok (egyes olajok már 50 Cº-on lángra lobbanhatnak), a száraz-meleg szaunában érdemes velük óvatosan bánni és figyelni arra, hogy a forró kövekre csak vízzel alaposan összekeverve kerüljenek. A gőzfürdőben nem jelent gondot az illóolajok gyúlékonysága, ezért azokból közvetlenül önthetünk néhány cseppet a vizes kövezetre, lehetőleg a padok alá, hogy mezítláb senki ne lépjen rá a hígítatlan illóolajra.


 
Száraz-meleg szaunában az illóolajoknak elsősorban a légutakra, az idegrendszerre és az érzelmeinkre kifejtett hatásai érvényesülnek. Gőzfürdőben viszont a bőrre kerülő illóolajos pára lehet jótékony hatású a bőrünkre és a bőr alatti szövetekre, ha az “illóolajos” gőzfürdőzés közben bőrünket többször jól átmasszírozzuk, ugyanis a kitágult pórusokon keresztül az illóolajok egyes (elsősorban vízoldékony) alkotórészei fel tudnak szívódni. Ennek oka az, hogy a bőr szarurétegének (stratum corneum) egyik része a zsír-, másik része a vízoldékony molekulák felszívódását segíti elő. A gőzfürdők különösen a száraz bőrűek számára és a felsőlégutak hurutos és gyulladásos panaszai esetén (ezen esetekben a száraz-meleg szauna használata nem javasolt) jótékony hatásúak, mert segítik a bőr hidratálódását, illetve hozzájárulnak a légutakban letapadt kóros váladék elfolyósodásához is.


 
Szaunázáskor vagy gőzfürdőzéskor mindenki vegye figyelembe hőérzékenységét, illetve azon betegségét (pl. kórosan magas vérnyomás), amikor e fürdőeljárások nem ajánlottak. Kérdéses esetben konzultáljon kezelőorvosával.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Edzéseszközök

  Azok az eszközök és eljárások, amelyek az edzések levezetését segítik. A... Tovább

P-vitamin

Flavonoidok. Egyes vérzékenységgel járó, a skorbuthoz hasonló betegségek tiszta C-vitaminnal... Tovább

Tovább a lexikonra
lelki egészség megoldás méregtelenítés