notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Gyógynövények 1.

hirdetes

Gyógynövények, amiket ismerned kell - 1. rész

Puskás Rékka

Miért vásárolna drága gyógyszereket, ha a gyógynövények ingyen is beszerezhetőek? Emellett egészségesek, akár otthon is termeszthetjük őket. A legfontosabb gyógynövényeket összegyűjtöttük, megtudhatod melyik milyen betegség megszüntetésére és megelőzésére alkalmas.

Te hányat ismersz ezek közül?

Áfonya

A levelét és sötétkék színű termését használják. A bogyójából teát szoktak készíteni, amely hasmenésre, gyomor- és bélhurut megszüntetésére alkalmas. A leveléből szintén teát csinálnak, ez vizelethajtó, a bélrendszer hurutos betegségeit is megszünteti. Vese- és hólyagbántalmakra is segítséget nyújt. Időskori cukorbetegségre is alkalmazzák. Külső használatkor összehúzóként használják.
 

Aloe vera

A „gyógynövények királynőjének” nevezik tápértéke és gyógyhatása miatt. Már az ókori Egyiptomban is használták. Kleopátra a szépség és fiatalság csodaszereként alkalmazta. Húsos, lédús levelei vannak, amelyet nem csak gyógyításra, de az ételekhez is gyakran használják. A hosszú élet csodaszerének tartják, mert a szervezetünk összes sejtjét táplálja. Teljes összetételét a mai napig sem ismerik teljesen, de a legfőbb alkotóeleme az uronsav, ami segít a méregtelenítésben. Továbbá rengeteg aminosavat, vitamint, enzimet, ásványi anyagot és még sok más hasznos összetevőből áll.
 

Ánizs

Illatos, lágy szárú növény. Apró, tojásdad alakú termését használják, amit augusztustól szeptemberig lehet szedni. Főleg kismamáknak ajánlott, mert tejkiválasztó hatással rendelkezik. Az ánizs szél- és vízhajtó, görcsoldó, emésztést elősegítő gyógynövény. Csökkenti a teltségérzetet és a felfúvódást.
 

Árpa (zöld) 

A levelét frissen, kipréselve hasznosítják. A következő betegségre ajánlják: szív- és érrendszeri megbetegedések, gyomorsavmegkötésre, magas vérnyomásra, emésztési problémákra, allergiára, gyomorgyulladásra, hasmenésre valamint légúti hurutokra. Az árpa nyugtatóan hat az emésztőrendszerre.
 

Bazsalikom

A bazsalikom könnyen elérhető növény. Akár saját kezűleg is termeszthetjük. Ajánlatos cserépbe ültetni, mert a csigák is nagyon kedvelik. Gyógynövényként és fűszerként is sokan használják. Kellemes íze és illata miatt kedvelik. A bazsalikomot már az ókorban is ismerték és nagyszüleink sokszor alkalmazták. Főként íny- és szájbetegségeket, de lázat és fogfáját is csillapítanak vele. Ínygyulladásra a bazsalikomfőzet a legjobb. Körülbelül 8 levelet forrázzunk le egy pohár vízzel, majd öblögessünk vele. Ha tályog alakul ki a szánkban, nyersen szétrágott bazsalikom gyorsan elmulasztja. Ezen kívül még többet betegségre is alkalmazzák, ezek például: torokgyulladás, emésztési problémák, gyomorrontás, étvágyjavító és köhögéscsillapító. Csökkenti a magas vérnyomást, jó idegerősítő. Külsőleg bőrbetegségekre, gyulladásokra és rovarcsípésekre alkalmazzák a főzetét. Leveleit frissen szedve pizzákhoz, paradicsomos ételekhez és főzelékekhez használják.
hirdetes
 

Benedekfű

Felhasználható része: virágos hajtása, ami kb. 30-40 cm hosszú. Vírusölő és antibiotikus hatása miatt alkalmazható herpeszre, övsömörre is. Javítja az emésztést, így gyomornyálkahártya gyulladás, gyomornedv csökkenés esetén kiváló, de májvédő és epetermelő hatással is rendelkezik. Nőgyógyászati panaszok enyhítésére is jó, például erős és rendszertelen menstruációs vérzés csillapítására.
 

Bodza (fekete)

A bodza szinte minden fás, bokros területen megtalálható. Virágából, terméséből (gyümölcs), leveléből és kérgéből gyógyteákat, bodzaleveket, szörpöt, lekvárt, desszertet és krémet is készítenek. Ha teaként szeretnénk meginni, tavasszal kell a virágát gyűjteni akkor, amikor még nincs teljesen kinyílva, mert szárításkor az elnyílt virágok könnyebben lehullnak. Ősszel beérő bogyóiból kellemesen savanykás lekvárt főzhetünk. A bodza termésében található festékanyagot ételszínezékként alkalmazzák. A fekete bodza gyümölcse vértisztító, jó izzasztó és serkentőszer, kiválóan gyógyítja a reumatikus betegségeket. A virágát kiütések, égések és kisebb bőrbetegségekre használjuk. A bodza levele méregtelenítő, krémet készítenek belőle, a kérge pedig hashajtóhatású.
 

Bojtorján

A népi gyógyászatban a gyökeréből izzasztó, vizelethajtó, leveléből pedig égési sebekre alkalmazható főzetet készítenek. A terméséből főzött teát vérhas, vese- és epekő ellen javasolják. Borogatásként tökéletes bőrbetegségekre, például ekcémára és fekélyre. A bojtorjából készült főzet erősíti a hajhagymákat, a hajhullást, zsírosodást elmulasztja.
 

Borókabogyó

A borókát a konyhában és a gyógyításban is igénybe vehetjük, ahogy sok más gyógynövényt is. Vízhajtó hatású, jó a prosztatára, a hólyaggyulladásra, bélgyulladásra és bélférgek ellen. Elűzi a bolhákat és az atkákat. Termése vese- és epekőoldó. Étvágyjavító, megszünteti a teltségérzetet. Sokan ödéma, köszvény és reuma esetén is használják. Légúti megbetegedésekre való gyógyteák fontos alkotóeleme, de borókabogyó teát is készíthetünk belőle. A tea hatásai: fertőtlenítő, hurutoldó, szélhajtó, vértisztító, de felhasználható még belső szervek görcseire, húgyúti fertőzésekre, légcsőhurut, köhögés, ízületi betegségek, stb. esetén is.
hirdetes
 

Borsikafű

A borsikafű illata és íze jellegzetes, a borsra emlékeztet. Ez a fűszernövény étkezéshez azoknak ajánlott, akik szeretik a csípős ízeket, de feketeborsot nem fogyaszthatnak. Antibakteriális hatású, köhögésre, meghűlésre, hasi fájdalmakra, gyomornyugtatásra használják.
 

Borsmenta

A borsmentának két fajtája ismeretes: a vadon élő, borsmenta és a termesztett, a szagos borsmenta. Puha levelei taninban és mentolban gazdagok. Leveléből készült teája erősíti az idegrendszert, főként akkor, ha borsmentás fürdővel társítjuk. A borsmenta teát gyomorpanaszokra, felfúvódásokra, fertőtlenítésre használják. Ha hidegen fogyasztjuk, elmulasztja a hányingert, a has- és fejfájást. Máj- és epezavarok tökéletes ellenszere. Kálium, kalcium és B-vitamin tartalma védi az immunrendszert.
 

Búzavirág

A búzavirág gyógynövény, de égszínkék virágának festékanyaga sok gyógyító anyagot hordoz. Általában csak a virágát használják, amelyet virágzáskor egyből le kell szedni, mert ha később gyűjtjük be, a virág veszít a színéből, így a gyógyhatásából is. Főként magas vérnyomásra, immunerősítésre, bőrproblémára alkalmazzák, de borogatásként kötőhártya-gyulladásra is, öblögetve pedig torokgyulladásra. Szívnyugtató és vérnyomáscsökkentő készítményeket állítanak elő belőle.
 
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Zsírsejt

A zsír kötőszövetként fontos szerepet tölt be az életünkben és a testünkben zajló... Tovább

Izomláz

Az izomláz kemény fizikai munka után jelentkező izomgyulladás, ami a legtöbb esetben 2-3... Tovább

Tovább a lexikonra
betegség egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás élelmiszer életmód méregtelenítés