notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Milyen betegségeket okoz a D-vitamin hiánya?

hirdetes

Milyen betegségeket okoz a D-vitamin hiánya?

vitalzone.hu

A D-vitamin egy részét a bőrünk állítja elő napfény hatására. A D-hormonnak is nevezett kalciferol nem csupán a csontok egészségére, hanem az egész test működésére kihatással van.

Milyen betegségeket okoz a D-vitamin hiánya?

A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, így szervezetünk képes elraktározni. Valójában a D-vitamin gyűjtőnév: két legismertebb formája a D2- és a D3-vitamin. Ez utóbbi képződik napsugárzás hatására a bőrben, illetve állati eredetű élelmiszerekben is megtalálható, továbbá ezt tudja a leghatékonyabban hasznosítani az emberi szervezet. A D-vitamin leginkább közismert feladata a csontképződés, a kalcium felszívódásának elősegítése, de ezen felül még sokféle folyamatra hat a jelenléte. Hiányának a csontritkulás mellett köze lehet daganatos betegségek, idegrendszeri bántalmak, cukorbetegség, allergia, ekcéma,asztma és különféle szív-érrendszeri betegségek kialakulásához.


Az immunrendszer általános működésében is fontos szerepe van. A D-vitamin kulcsfontosságú az egészséges szerotoninszint fenntartásában, amely fontos szerepet játszik a hangulat, a szexualitás, az alvás, valamint az étvágy szabályozásában. Így az alacsony szerotoninszint közrejátszik a depresszió kialakulásában is. Ezért is van, hogy a borongós, napfényhiányos téli hónapokban sokkal több ember produkál depressziós tüneteket.

hirdetes


A D-vitamin az energikusságunkat is befolyásolja, és ha hiányt szenvedünk benne, akkor ez fáradékonysággal, kimerültséggel, anyagcserénk lassulásával is együtt jár. A D-vitamin-hiány kockázatát növeli a diabétesz, egyes gyógyszerek szedése, különféle felszívódási zavarok (cisztás fibrózis, gyulladásos bélbetegségek, lisztérzékenység, laktózintolerancia, gyomorszűkítő műtét utáni állapot), granulómás betegségek (pl. szarkoidózis, tuberkulózis, hisztoplazmózis), hasnyálmirigy-elégtelenség, mellékpajzsmirigy-túlműködés, az idős kor, a krónikus gyulladásos betegségek, a súlyoselhízás és a vegán étrend.


Hogyan pótolható a D-vitamin?


A D-vitamin szintje egyszerű vérvétellel ellenőrizhető. Amennyiben pedig beigazolódik a hiány gyanúja, úgy több lehetőség is adódik a pótlásra. A szervezet a szükségletének megfelelő mennyiségű D-vitamint részben maga is képes előállítani napsütés hatására, részben pedig táplálékokból nyeri, így például tejtermékekből, tojásból és májból. Ennél ugyanakkor hatékonyabb a napon töltött idő - természetesen kizárólag a szükséges fényvédelem betartása mellett.

hirdetes


D-vitamin-pótlásra a kezelőorvos által meghatározott, megfelelő dózisú készítmények is alkalmasak. Mivel zsírban oldódó vitamin, ezáltal pedig lassan ürül ki a szervezetből, a heti vagy havi bevitel is elegendő lehet. A hazai ajánlás szerint megelőzési célból egészséges emberek számára napi 1000 NE D3-vitamin bevitele javasolt. Hiány esetén ez az adag a duplájára, napi 2000 nemzetközi egységre növelhető.

Szerző: Suba Krisztina – Személyi Edző

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Hormon

  A hormonok különböző mirigyek által termelt anyagok, melyek pontosan meghatározott... Tovább

Fekete áfonya

Latin neve: Vaccinum myrtillus   Ismertetése, termőhelye   Fás szárú cserje,... Tovább

Tovább a lexikonra
akaraterő betegség egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás