notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

AZ ALKOHOL HATÁSA AZ EDZÉSRE/ A SÖR A "TESZTOSZTERON GYILKOS"

hirdetes

AZ ALKOHOL HATÁSA AZ EDZÉSRE/ A SÖR A "TESZTOSZTERON GYILKOS"

vitalzone.hu

Általában minden férfi az emberemlékezet óta felnőtt korára fogyasztani kezd valamilyen mennyiségben alkoholt. Ahogyan annak idején megvívták a csatát és leültek a lakomához, majd lerészegedni elődeink, úgy megyünk mi is péntek este a kollégákkal el a kocsmába, hogy nézzünk a pohár fenekére. 

AZ ALKOHOL HATÁSA AZ EDZÉSRE/ A SÖR A "TESZTOSZTERON GYILKOS"

Egyfelől az alkoholnak a szerepe a szociális kapcsolatokban vitathatatlan, ugyanakkor meg kell azt is vizsgálni, hogy sportélettani szempontból milyen befolyásoló tényezők lehetnek (a macskajajon kívül), amiket valószínűleg nem ismersz.

A kutatásoknak hála mára egészen átfogó képet kaphatunk arról, hogy az alkohol milyen hatásokkal is jár a szervezetre. Nem is a masszív alkoholistákra gondolunk elsősorban, hanem akár az egyszeri nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztásra is - mert bizony már egyetlen féktelen tivornya is hatással van az endokrin rendszerre.

A szesznek kettős hatása a hormonokra, különösen a sörnek (ohh, jajj miért pont ő?!)van olyan mellékhatása, ami egyszerűen takarékra veszi a tesztoszteron termelést, ugyanakkor másodlagos hatásaként emeli a női hormonok (különösen az ösztrogének) kiválasztását.

Korábban is szólt arról a fáma, hogy a sörpocak nem biztos, hogy csak a sör magas kalória tartalmáért van, és mint az kiderült ez való igaz: az endokrin rendszert képes befolyásolni. Azonban igaz, hogy egy korsó sörrel nagyjából egy napi energiaszükségletünk akár egynegyedét (inaktív embereknél) is fedezhetnénk. A sör védelmében mondanánk el, hogy az égetett szeszek energiatartalma még magasabb. Sőt a legbrutálisabb elhízást a long-drinkek fogyasztásával borítékolhatjuk, ahol a cukrozott üdítőket égetett szesszel turbózzuk fel.

hirdetes

A férfiak hasi elhízása alapvetően egy nagyon-nagyon rossz dolog, ha a férfiak nőiesedési jegyeiről beszélünk - ekkor ugyanis alapvetően borul a hormon egyensúly. Sajnos a pocak mellé társul ugye a megereszkedett mell is, amiben igenis közrejátszik az ösztrogén túlsúly.

Ha megmérnénk már egy 10 kg felesleget cipelő férfi hormon szintjét, akkor bizony találnánk olyan elváltozásokat, amik egyértelműen arra utalnak, hogy itt bizony baj van. Egy 30 kg túlsúlyt cipelőre pedig sajnos valóban igaz, hogy előbb utóbb bajok lesznek az androgén termeléssel, és nézegetni kezdheti saját magának a Victoria’s secret katalógust!

hirdetes

A megoldás tehát tartsd féken a hájat! Nem csak esztétikai okból, hanem azért is mivel a hormonális zavarokon túl sok más egyéb az egészségre káros hatással bíró hatás okozói. A tanács egyszerűnek hathat: ne igyál alkoholt. Azonban a gyakorlatból tudjuk, hogy ez sok esetben nagyon nehéz. Kevés olyan aszkéta van, akik teljesen lemondanak ezen élvezeti szerről.

Egyszer valaki, aki volt egy versenysportolóknak rendezett edzőtáborban, az megdöbbenve mesélte, hogy mekkora eszeveszett ivászatok vannak ott is néha. Ami egyfelől teljesen érthető, hiszen a stressz levezetésének egyik legősibb módja az alkohol - ugyanakkor számos amatőr sportoló van, aki meg ellenkezőleg, példamutatóan önmegtartóztató. Természetesen van arany középút a teljes önmegtartóztatás és a mértéktelen vedelés közt.

Mindenestre tartsd észben: ha rendszeresen iszol és túlsúlyos is vagy, akkor annak az androgén termelésed látja kárát!

Ha te is az a típus vagy, aki egy-egy keményebb edzésnap izzadtságát szívesen öblíti le egy-két itallal lazítás gyanánt, akkor érdemes tüzetesen elolvasnod ezt a cikket, mert talán fény derülhet arra, miért nem fejlődsz úgy, ahogy szeretnél.

Tudtad, hogy az alkohol az egyik legjobb zsírfelhalmozó? Rendszeres fogyasztása ugyanis elpusztítja a gyomrunkban lévő hasznos baktériumokat, amelyek a táplálék lebontását végzik. Amikor iszol, tulajdonképpen leáll az emésztésed. A gyomrodra folyamatos nyomást gyakorol, szédülést, émelygést, puffadást, és teltségérzetet okozva akkor is, ha csak keveset ettél. Az előzőleg elfogyasztott ételeknek nincs idejük megemésztődni, ezért megrekednek a gyomorban, nem mozognak, nem bomlanak le, és ez még csak a kezdet!

Szerző: Nagy Sándor - Személyi Edző

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Szótár

Folsav

A B-vitaminok csoportjába tartozó vízben oldódó vitamin. Rendkívül fontos szerepet játszik... Tovább

Koleszterin

  A szervezet ezt a zsírnemű anyagot részben a táplálékból nyeri, részben pedig... Tovább

Tovább a lexikonra