A legtöbb diéta szigorúan megtiltja a különféle zsíros ételek fogyasztását a zsírlerakódások elkerülése érdekében. Azonban valójában több olyan zsíros étel is létezik, amelyek pont, hogy segítenek a fogyásban.
Bizony, jól olvastad – nem minden zsír ártalmas, és most le is rántjuk a leplet azokról, amiktől nem kell tartanod (legalább is normális mennyiségben). A mostani felsorolásban ételeket hasonlítok össze, mindig az első az, amit érdemes és kell fogyasztani, a második az, amitől viszont érdemes óvakodni!
Avokádó & vaj
Az avokádó a világ legzsírosabb növénye, jellegzetes ízét pedig ezen zsíroknak köszönheti. A benne található olajsav segíti a koleszterin mennyiségének csökkentésében, helyreállítja a vércukorszintet és erősíti az immunrendszert. A vaj magas kalóriatartalmáról híres. Temérdek étel elkészítéséhez használják a pattogatott kukoricáktól kezdve a hamburgerzsömléken keresztül a húsok kisütéséig. Természetesen számos sütemény és torta fontos hozzávalója is.
Lazac & szalámi
A lazac gyorsan laktat és sokáig, ráadásul sok A vitamint és egészséges omega zsírsavakat is tartalmaz. A szalámi nemes egyszerűséggel hizlal, és keményítőt, szóját, lisztet, illetve tartósítószereket tartalmazhat. Az egészséges szalámikban csak hús, zsír és fűszerek kéne, hogy legyenek.
Tojás & szalonna
A tojásokban elképesztő mennyiségű fehérje, vitamin, antioxidáns és „jó” zsír rejtőzik. Ráadásul mindössze ~85 kalóriát képviselnek, ennek ellenére nagyon laktatók. A bennük található kolin továbbá besegít a zsírfelesleg elleni küzdelemben. Egy darab szalonna nagyjából 42 kalóriát és több mint 3 grammnyi rossz, telített zsírt tartalmaz, nem is beszélve a rengeteg sóról (192 mg). Ezek nem egy egészséges étel ismérvei.
Joghurt & tejföl
A joghurt azonnali energialöketet biztosít. Ezek a zsíros ételek egy jó adag fehérjét, kalciumot és probiotikumot tartalmaznak, így különösen hatékonyak a fogyáshoz. A tejföl nem más, mint erjesztett tejszín. A tejfölökre magas zsírtartalom jellemző, ami cseppet sem segíti a fogyni vágyókat. Naponta csupán néhány kanálnyi 12%-os tejföl fogyasztása javasolt. A következő oldalon folytatom!
Diófélék & pattogatott kukorica
A diófélék serkentik az anyagcserét és kevesebbel is jól lehet lakni belőlük (persze csak ha natúr formában fogyasztja őket az ember – a sózott, cukrozott és bárhogyan ízesített változatok nem igazán egészségesek). Omega-3 zsírsavakat, cellulózt, antioxidánsokat és linolénsavat találunk bennük, ami segít leküzdeni az éhséget. A pattogatott kukorica ezzel ellentétben egy meglehetősen kalóriadús étel, amit gyakran ízesítenek sóval, cukorral és más adalékokkal. 200 grammnyi sózott vagy cukrozott popcorn akár 1500 kalóriát is tartalmazhat.
Olívaolaj & növényi olaj
Az olívaolaj omega-9 zsírsavakat tartalmaz, ami segít a koleszterinszint csökkentésében, csillapítja az étvágyat, serkenti az anyagcserét és jót tesz a gyomornak, a bőrnek és a hajnak is. Ezzel szemben a növényi olajak magas kalóriatartalmú termékek, és naponta csupán egy evőkanálnyi mennyiség elfogyasztása ajánlott belőlük. Lehetőség szerint ne süss benne semmit.
Sajt & tejszín
A sajtok zsíros és ízletes élelmiszerek, ráadásul az érleltebb darabok probiotikumokat tartalmaznak, azonban ajánlatos csak mérsékelt mennyiségben fogyasztani őket. A tejszín egy igazi kalóriabomba, ami gőzerővel dolgozik azon, hogy felhizlaljon. Rendszeres fogyasztása a koleszterinszint növekedéséhez vezet.
Bárányhús & disznóhús
A bárányhús lecitint tartalmaz, ami segít kiegyenlíteni a test koleszterin-anyagcseréjét. A disznóhúst jóval nehezebb megemészteni, mint a bárányhúst, mert mind zsír- mind pedig kalóriatartalma is nagyobb. A disznóhús azonban jó adag tápanyagot és ásványi anyagot is tartalmaz, ezért fogyasztása nem „tilos”, de csak mérsékelten ajánlott.