notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Wellness


Wellness


A wellness valójában már az emberiség megjelenése óta létezik. Az irányzat célja, hogy megelõzze a betegségek kialakulását és javítson a fizikális és a szellemi fittségen. Egészen az ókorig nyúlnak vissza azok az irányzatok amelyek a jó közérzet és kondíció megteremtésére törekszenek. Ilyen például az antik görögöknél a Kalogatia, a holisztikus szemléletmód vagy a reneszánsz embereszmény.
A Wellness kifejezése 1950-ben született meg. Dr. Halbert L. Dunn alkotta meg a wellbeing (Jó közérzet) és a fitness (jó kondíció) szavakból. Az Egyesült Államokból indult útjára a ’80-as években. A szó jelentése: ”Érezd jól magad!”


A WELLNESS egyfajta sikerkoncepció, mely a tudományok egészség szempontjából fontos felismeréseit összekapcsolja és egységes, sikert és szórakozást ígérõ egészség-megõrzési programmá kovácsolja azokat. Egy olyan életformát takar, amely testileg, lelkileg mentálisan és szociálisan kiegyensúlyozott. Ez egy holisztikus szemlélet, ahol a szellemi, lelki és a társadalmi harmónia megteremtése elengedhetetlen a testi fittség mellett.


Az alapötlet abból indult ki, hogy a mai rohanó világban az embereknek nincs ideje és módja  arra, hogy egy egészséges életmódot alakítsanak ki. Napjainkat sokszor töltjük friss levegõtõl elzárt helyeken, kimerítõ fizikai munkát vagy stresszel teli munkát végezve, ami megnövelte a szív és érrendszeri megbetegedések számát. Ez az új irányzat aktív pihenést és regenerálódást, orvosi tanácsadást és egészséges étkezést kínál.
Célja egy olyan önként választott életmód meghonosítása, melyet az egyéni felelõsségtudat és a kiegyensúlyozottság jellemez. Következménye pedig a  fizikai és lelki közérzetjavulás.


Greg Anderson amerikai szerzõ szerint: ”Az igazi wellness az a képesség, amivel minden napnak újra örömtelien és életigenlõen vágunk neki.”


Három alapelvet különböztet meg „A boldogság 22 szabály” címû könyvében.
- „A belsõ beállítottság szabály” :Keressük az élet apró örömeit
- „A személyes felelõsség szabálya”: Testi és lelki állapotunkért csak magunk felelhetünk
- „A test, a szellem és a lélek egységének szabálya”: Minden amit teszünk, érzünk és hiszünk hatással van a testi és a lelki állapotunkra.


A wellness összetevői:


1. Egészségtudatosság: a saját egészségemért csak én vagyok  felelõs, karban kell tartanom és meg kell õriznem.
2. Rendszeres testmozgás: fizikális jóllét, fittség
3. Egészséges táplálkozás: ételek és italok megválogatása
4. Rendszeres relaxáció és stresszkezelés: számos egészségi probléma megelõzése
5. Szépségápolás: magabiztosságot ad és a jó megjelenés feltétele.
6. Megfelelõ szellemi és lelki kondíció
7. Környezettudatosság, a természetközeli, natúrkonform életmód és technikák
8. Káros szenvedélyek: élvezeti cikkek, függõséget okozó szerek kerülése, óvatosság gyógyszerek szedésében.
A testi-lelki-szellemi jólét és az alapelemek elválaszthatatlan összefüggésben vannak egymással.

 

Számos szálloda hirdet akciós wellness hétvégét, így több ember számára is elérhető a wellness-élmény, illetve a wellness szolgáltatások. 

Hasznos volt számodra a szótárunk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma: 201

Átlagos értékelés: 4.8


címkék:
Kapcsolódó cikkek
Melyik a jobb: szabadban vagy futópadon futás

Futás a szabadban vagy a futópadon: hatékonyság, dinamika

Felmerülhet a kérdés, hogy van-e különbség a szabadban és a futópadon történő futás között. A kérdés teljesen helyénvaló, vizsgáljuk meg a különbségeket a mozgás...

Együttlét utáni csípőérzés?

Ezért csíphet és fájhat az együttlét után

Az együttlét utáni csípés és fájdalom gyakori, ám sokszor alábecsült probléma, amely számos okból adódhat, és jelentősen befolyásolhatja az intim élet minőségét.

napi 30 perc gyaloglás

Napi 30 perc ebből a mozgásból, és garantáltan eltűnnek a plusz kilók!

Az egészséges testsúly elérése és fenntartása sokak számára jelent kihívást. Sokan keresnek hatékony módszereket a felesleges kilók leadására, és azt remélik, hogy...

Így lehet filmekbe illő mosolyod

5 dolog, amit otthon is megtehetsz, ha filmekbe illő mosolyt szeretnél

Ha filmekbe illő, úgynevezett “Hollywood-i mosolyt” szeretnél, próbáld ki ezeket az egyszerű otthoni módszereket, amelyek természetes módon segítenek elérni a...

Pajzsmirigyre is utalhat a sok szorongás

Gyakran szorongsz? Lehet, hogy a pajzsmirigy a ludas!

A szorongás hátterében gyakran hormonális zavarok állhatnak, és sok esetben a pajzsmirigy rendellenes működése is szerepet játszhat a tünetek kialakulásában.

TikTok marketing wellness szállodának

5 TikTok marketing tipp wellness szállodáknak

A TikTok dinamikus platformja rengeteg lehetőséget kínál a wellness szállodáknak, hogy kreatív módon vonzzák be az új vendégeket és erősítsék márkájukat.

Diéta alatt is eheted ezeket a nasikat!

5 nyári édesség, ami a diétába is belefér

A nyári édességek élvezete nem kell, hogy összeegyeztethetetlen legyen a diétás célokkal – íme öt könnyed és egészséges finomság, amelyek beleférnek az étrendedbe.

Napi kalóriaszükséglet számlálása

Hogyan számítsuk ki a napi kalóriaszükségletünket?

A napi kalóriaszükséglet pontos kiszámítása alapvető fontosságú az egészséges életmód és a személyes fitneszcélok elérése érdekében.

Valódi feltöltődés wellness hotelekben

Pihenéssel a mentális egészségünkért egy wellness hotelben!

„Az egészség a legnagyobb kincsünk!” Nem győzik eleget hangsúlyozni, hogy mennyire fontos tenni az egészségünkért. Azonban nemcsak a fizikai, hanem a mentális és...

wellness jótékony hatásai

A wellnessnek nem csak a kikapcsolódás, de több jótékony hatása is van

A wellness nem csupán a kikapcsolódást szolgálja, hanem számos jótékony hatással is bír, amelyek hozzájárulnak fizikai, mentális és érzelmi jólétünk optimalizálásához.

Egészségesen is napozhatsz

Napozási kisokos: Így lesz bronz barna a bőröd nyár végére

A bronz barna bőr elérése nyáron sokak álma, de fontos, hogy mindezt biztonságosan és egészséges módon tegyük.

narancsbőr gyilkos gyakorlatok

7 narancsbőr gyilkos gyakorlat, hogy a strandon se legyen szégyellni valód!

A narancsbőr sokak számára okoz esztétikai gondot, de a megfelelő gyakorlatokkal hatékonyan csökkenthetjük a láthatóságát, és magabiztosan léphetünk a strandra.