notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Tudd meg, mi a szteroid és a táplálék kiegészítő között a különbség!

hirdetes

Mi a különbség a szteroidok és a táplálék kiegészítők között?

Kiss Sándor - Sasa

Sokan keverik a kettőt és a mai napig látom kommentekben is, hogy azért ellenzi valaki a táplálék kiegészítők fogyasztását, mert abban biztos szteroidok vannak. Nézzük mi a különbség a kettő között!

Szteroidok és táplálék kiegészítők

A táplálék kiegészítők, ahogy a nevében is benne van, csak kiegészítik a táplálkozást. Táplálék kiegészítő például a C-vitamin vagy a magnézium tabletta is, mert szedésükkel bejut a testedbe az optimális mennyiség, ami egyébként simán kajálással nem jutna be.

Tápanyagbevitel étkezéssel

Étkezéssel viszel be fehérjét, szénhidrátot, zsírt, glutamint…rengeteg tápanyagot, ásványi anyagot és nyomelemet. A gond csak az, hogy ezeket sima táplálkozással elég nehéz arányosan bevinni, mert mondjuk, a fehérje mellé nem szeretnél zsírt bevinni, mert az étrendedben az nem kap akkora súlyt. Vagy épp nem tudsz megenni annyi csirkét és halat, mert nagyon leterhelné az emésztésed és mozogni sem lenne kedved, nemhogy edzeni. Ahogyan pl. glutaminból sem tudsz annyit bevinni tisztán táplálkozásból, ami a szálkásítás időszakában elég lenne az izmaid megtartásához.

Táplálékkiegészítők

A táplálék kiegészítőket pont azért találták ki, hogy a tiszta étkezés mellett, ha odafigyelsz a kajára, akkor hatékonyan ki tudd egészíteni a céljaidnak megfelelően.

A szteroidok egy teljesen más kategória. Lehetnek hormonális termékek, pl. növekedési hormonok, de ide soroljuk azokat a cuccokat is, amik a fáradtság érzését tolják ki és a regenerálódást gyorsítják meg. A legtöbb teljesítménysportban ezeket alkalmazzák. Az nem doppingol, aki nem bukik le. Azért elég sok esetben látni, hogy viszonylag egészségesnek mondott élsportolók esnek össze edzés közben és halnak meg. Van, akinek jobban bírja a teste a terhelést van, akinek nem. Ez kb. olyan, mintha a kocsit folyamatosan a fordulatszámmérő piros tartományában vezetnéd. Nem kell meglepődni, ha kinyírod a motort. 

hirdetes

A szteroidoknak ára van – és nem csak anyagi

A fáradtságérzet kitolásával és a regenerálódás gyorsításával lehet elérni, hogy minden nap brutális edzéseket tud valaki lenyomni, olyan súlyokat mozgatva, ami normális emberek számára elérhetetlen. Még szteroidok mellett is kell edzeni, nincs olyan szer, amit beszúrsz és neked máris növekedésnek indulnak az izmaid. Edzeni kell, de sokkal keményebben tudsz edzeni és sokkal jobb teljesítményre leszel képes, ennek viszont ára van. Egyrészt a tested zsigereled ki, másrészt pedig a pénztárcádba is mélyen bele kell nyúlni.

A szteroidok nagyon drágák, főleg azok, amikkel nem buksz le, vagy amik tényleg valami rendes doki laborjában készültek és nem valami sufni tuningolt, egyetemről kettessel kibukott magát vegyésznek képzelő sorozatgyilkos hozta össze.

Most vesd össze az árakat. Egy doboz fehérje kb. 5-9 ezer forint, minőségtől függően, de ebben igazából nincs nagy különbség, inkább csak a márkát kell megfizetned, hogy hova pozícionálta magát. Az emberekben még él a mocsok drága, akkor biztos jó is tévhit. Néha csak azon múlik a dolog, hogy ha neten árulnak, és nem kell bolthálózatot tartani, eladókat és egyebeket, akkor azt a pénzt el tudják engedni, így csökkentve az árakat. Máris nem kerül 9 ezerbe egy havi adag, hanem kijön 5-6ezerből. Egy szteroid kúra, mert ez is kúraszerűen megy, több százezer, akár milliós tétel is lehet. Minimális logikával ki lehet következtetni, hogy nem éri meg ezeket a szereket beletenni egy akár 10 ezer forintra árazott fehérjébe sem, sőt, semmilyen más táplálék kiegészítő termékbe sem, mert nem lesz rentábilis a dolog. Sosem térülne meg.

hirdetes

A nagyobb gond, hogy legyen, mondjuk egy X-nek nevezett termékcsalád. Az egyik termékükön feltüntetik, hogy 30 g fehérje van benne, 25 g glutaminnal keverve. Ebből legyártanak 1 millió dobozzal és az EU minden államában forgalmazzák. Aztán a franciáknál besétál a helyi NÉBIH embere vásárol egy dobozzal, bevizsgálja és kiderül, hogy valójában 30 g fehérje, 25 g glutamin van benne és találnak még benne valamit, ami nem lehetne benne.

Ekkor bekerül a nemzetközi adatbázisba és máris az EU egész területéről vissza kell vonni a terméket, mind az 1 millió legyártott dobozt. Ez megy a kukába. Egy millió doboz. Ráadásul leközlik a megfelelő fórumokon, hogy a termékkel gond volt, presztízsveszteség is éri őket. Nem éri meg ezzel játszani.

Szerző:
Kiss Sándor, Sasa

facebook.com/sasafitness

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Flabélos

OTO FLABéLOS (FL-3000) (Gyártói információ)   Professzionális TTV (teljes test... Tovább

ORAC

  Az ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity = Oxigéngyök Abszorbciós /elnyelő/... Tovább

Tovább a lexikonra
alakformálás edzésmódok edzőterem egészség