notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Palástfű


Palástfű


Latin neve: Alchemilla vulgaris
 

Eredete, élőhelye

 

A Boldogasszony palástjaként is nevezett gyógynövény Nyugat-Ázsiában és Európában honos. A hegyvidékek magasabb területein a legelterjedtebb.
 

Ismertetése

 

A palástfű a rózsafélék családjába tartozik. Évelő növény, amely a nagy fodros leveleiről könnyen megismerhető. Ezek szürkészöld színűek és szőrösek, hét-kilenckaréjúak és félkör alakúak. A növény szára akár 30-40 cm magasra nőhet, ezen találhatóak ernyőformába csoportosulva, aprócska sárgászöld virágai. Áprilistól júniusig virágzanak. A levelei sokszor a földre lapulnak, hajnalban pedig a közepükön harmatcsepp jelenik meg, ez csillogó gyöngyre hasonlít. Ezer méternél magasabb hegyeken találjuk az ezüstös palástfüvet. Ez a fajta jól viseli a mészköves környezetet.
 

Tárolás, szaporítás

 

A palástfűfélék minden fajtája gyorsan növekszik és kiváló talajtakaró. Sokan tavalytakarónak ültetik, ilyenkor napos vagy félárnyékos helyre kell elhelyezni. Igénytelensége miatt szinte minden talajban megél, tavasszal érdemes ültetni.
 
Szintén tavasszal vagy ősszel szokás tőosztással szaporítani. Ezt úgy a legegyszerűbb megoldani, ha kiássuk a növényt és két-háromfelé vesszük, majd külön ültetni.
 

Szedése

 

A palástfűnek minden részét gyűjtik a virágzás ideje alatt, majd utána csak a levelét. Az összegyűjtött növényt megszárítjuk, zárt helyen tároljuk.
 

Hatása

 

A hölgyek gyógynövényének nevezik, mert a női betegségek gyógyszere. A palástfűben hormonok találhatóak, így kiváló hormonális zavarokra, a menstruáció elmaradására, méh fibrómákra, méhnyakgyulladásra, fehérfolyásra, alhasi fájdalmakra, nők változókori fájdalmaira, pubertáskori időszakban kedvezően hat a nők szervezetére. Szülés után keletkező sérülésekre, a koraszülésre hajlamos nőknél a terhesség megtartására segít a palástfű. Összehúzó hatása miatt alkalmazzák sebek gyógyítására, ezek mellett szíverősítésre, sebláz, fekély kezelhető vele.
 

Felhasználása

 

A palástfűből teát, pakolást és fürdőadalék készíthetünk. A tea elkészítése: 1 nagy teáskanálnyi palástfüvet 2-3 dl forró vízhez adunk, hagyjuk 10 percig ázni, majd miután leszűrtük, kész a tea. Női betegségek esetén még hatásosabb, ha cickafarkot is hozzáadunk.
 
Pakoláshoz a frissen szedett növényt össze kell törni, majd a sebre vagy a kezelendő területre helyezni.
 
A fürdőadalék elkészítéséhez körülbelül 200-250 gramm szárított vagy 3 maréknyi frissen szedett növényre van szükség. Ezt egy vödörnyi hideg vízben kell áztatni egy éjszakán keresztül, majd másnap felmelegítve a fürdővízhez öntjük.
 

Hasznos volt számodra a szótárunk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma: 176

Átlagos értékelés: 4.9


címkék:
Kapcsolódó cikkek
6+1 szálloda marketing tipp

Így reklámozz online egy sportszállodát - 6+1 szálloda marketing tipp

A modern digitális világban a sportszállodák online marketingje kulcsfontosságú a sikeres vendégszerzéshez és a versenytársak közötti kitűnéshez. Ehhez mutatunk most 6 tippet!

Ezért kaphatsz el húgyúti fertőzést

Nem csak a strandon kaphatsz el húgyúti fertőzést; erre figyelj!

Ismerd meg, hogyan kerülheted el a húgyúti fertőzéseket az év minden szakaszában, nem csak a strandolás idején.

a legjobb csajos program a Balatonnál

5 legjobb csajos program a Balatonnál 2024 nyarára

A Balaton mindig is kedvelt úti cél volt a fiatalok körében, csajos, baráti programra is rengeteg lehetőség van itt. Összegyűjtöttük a legjobb csajos programokat, hogy...

Hogyan hat a szervezetünkre a kávé?

Ilyen hatással van a kávé a szívedre és a szervezetedre

A kávé számos jótékony hatással van a szervezetre, de vajon milyen hatást gyakorol a szívünkre és az általános egészségünkre?

traumatológus

Mit csinál egy traumatológus, és miért van rájuk nagy szükség?

A traumatológusok létfontosságú szereplői az egészségügyi rendszereknek, akik kritikus pillanatokban biztosítják a sérültek gyors és hatékony ellátását.

Az aerob és anaerob edzésmódok

Mi a különbség az aerob és az anaerob edzésmódok között?

Az aerob és anaerob edzésmódok közötti különbségek megértése kulcsfontosságú az egészséges és hatékony edzésterv kialakításához. Erről lesz ma szó!

cukkini diéta

A cukkini sokszínűsége, ami még a diétádat is támogatja egész nyáron!

A cukkini rendkívül tápláló és sokoldalú zöldség, amely könnyedén beilleszthető bármilyen diétába. Alacsony kalóriatartalma és magas tápanyagtartalma miatt ideális választás

Legjobb ismerkedős csapatépítőjátékok

10 legjobb csapatépítős feladat, amivel jobban megismered a kollégákat

Fedezd fel a 10 legjobb csapatépítős feladatot, amelyekkel jobban megismerheted a kollégáidat és erősítheted a csapatszellemet egy összetartóbb munkahelyi közösségért.

Legjobb fit málnás receptek

5+1 málnás recept, amivel formába hozhatod magad!

Fedezd fel a málna egészséges és ízletes világát! Íme 5+1 recept, amelyekkel formába hozhatod magad és élvezheted a friss, tápláló gyümölcs jótékony hatásait.

Így kezeld a mindennapi stresszt!

5 stresszkezelési módszer, amitől újra zen-be kerülsz

A stressz mindannyiunk életének része, de ezekkel az egyszerű módszerekkel újra nyugodtan és kiegyensúlyozottan élheted mindennapjaidat.

Legionella baktérium tudnivalók

Te tudod mi az a Legionella baktérium, és miért nagyon veszélyes ránk?

A Legionella egy olyan baktérium nemzetség, amely több mint 50 különböző fajt foglal magába, közülük a Legionella pneumophila a legismertebb és leggyakrabban előforduló...

 Szálkásító minta étrend

Ezzel a minta étrenddel bombaformába kerülsz a nyaralásra!

Készülj fel a nyaralásra ezzel a 2 hetes szálkásító minta étrenddel, hogy bombaformában érezd magad a strandon még bikiniben is!