notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Kakukkfű


Kakukkfű


Latin neve: Thymus serpyllum
 

Eredete, élőhelye

 

A Földközi-tenger térségében található sziklás legelőkön őshonos növény. Manapság már egész Európában elterjedt. Főleg mészkőhelységekben találkozhatunk vele, de száraz talajú réteken és mezőkön is sokszor előfordul. A kerti kakukkfüvet saját kertünkben is termeszthetjük.
 

Ismertetése

 

A kakukkfűnek több fajtája van, de a két legismertebb a mezei és a kerti kakukkfű. Örökzöld növény, amelyet talajtakaró vagy fásodó tövű cserje, félcserje formában láthatunk. Az ágai 20-40 cm hosszan szétágaznak, vagy gömb alakúak. A hajtásai sokszor a fekvő kakukkfű esetén legyökereznek. Kicsi, ajakos virágai lilás rózsaszínűek, magja nagyon pici. 
 

Tárolás, szaporítás

 

Ha magról szeretnénk szaporítani a kakukkfüvet, azt érdemes tavasztól nyár közepéig végrehajtani. A magokat egy kis cserépbe körülbelül 0,5 cm mélyre helyezzük a földbe. A szaporítás tőosztással is történhet márciusban vagy szeptemberben.
 
A kakukkfű szárazságtűrő és fényigényes, ezért ha otthonunkban tartjuk, érdemes napos helyen tartani.
 

Szedése

 

Mivel nyár végére a virága szinte teljesen elvirágzik, ezért sokan azt javasolják, hogy legkésőbb július végéig hajtsuk végre a gyűjtését, több szakértő szerint, azonban augusztus közepéig nyugodtan szedhető. A kakukkfüvet úgy érdemes gyűjteni, hogy a fás szár feletti részét vágjuk le. Ezután pedig száraz, árnyékos, szellős helyen szárítsuk. Ezt követően a megszáradt ágacskákat összetörjük és lezárva tároljuk az aromák megőrzésének érdekében.
 

Hatása

 

Fűszernövényként és gyógynövényként is egyaránt nagyon népszerű. Régebben a fertőző betegségek ellenszere volt, manapság azonban a meghűléses betegségek megelőzésére és elmulasztására használják. Őseink főként torokfájás, köhögés, megfázás, a bélférgek kiirtására és emésztési problémákra alkalmazták, sőt járványok idején sokan fogyasztották a megelőzés érdekében. A kakukkfű olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyeknek fertőtlenítő, baktérium- és vírusölő, köhögési ingercsillapító és görcsoldó hatása van. 
 
Továbbá a kakukkfüvet alkalmazzák a következő betegségekre is: asztma, hörghurut, tüdőtágulás, menstruációs fájdalmak, reuma, tüdőgyulladás, sklerosis multiplex, depresszió, alkoholizmus.
 
Kismamáknak nem ajánlott, mert vetélést okozhat!
 

Felhasználása

 

Elsősorban gyógyító hatása miatt fogyasztjuk, de fűszerként is megállja a helyét. Készíthetünk belőle teát, illóolajat, gyógyfürdőt és az húsokhoz, salátákhoz hozzáadva ízletessé varázsolhatjuk őket.
 
Tea elkészítése: Egy pohár, forró vízhez adjunk hozzá 2 kávéskanál kakukkfüvet, hagyjuk állni 5 percig, majd óvatosan igyuk meg addig, amíg meleg.
 
Fürdővíz készítése: 2 liter vizet forraljunk fel, majd ehhez adjunk hozzá 2 csészényi kakukkfüvet, forrás után 10 percig lefedve hagyjuk állni. Ezután a főzetet leszűrjük és beleöntjük a fürdőkádba, ehhez pedig testhőmérsékletű vizet engedjünk. Fontos, hogy fürdés után ne törölközzünk, hanem fürdőköpenybe vagy köntösbe burkolózva bújjunk ágyba!
 

Hasznos volt számodra a szótárunk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma: 201

Átlagos értékelés: 4.8


címkék:
Kapcsolódó cikkek
Wellness újdonságok a sókabin, napszoba, hókamra

Új távlatok a wellness világában: sókabin, napszoba és hókamra

A wellness világában új és innovatív megoldások jelentek meg az elmúlt években. A sókabin, napozó szoba és hókamra mind-mind különleges élményt és jótékony hatásokat...

Fehérje diéta:

Fehérje diéta: Így fogyhatsz 2 hét alatt akár 8 kilót!

Fogyj akár 8 kilót 2 hét alatt a fehérje diétával! Tudd meg, hogyan működik, milyen ételeket fogyassz, és hogyan érheted el a gyors fogyást éhezés nélkül.

Egészséges sütőtök receptek őszre

5 egészséges recept őszre a sütőtök szerelmeseinek!

Fedezd fel az ősz ízeit 5 egészséges sütőtökös recepttel! Leves, zabkása, saláta és muffin - mind tápláló és egyszerűen elkészíthető, a sütőtök szerelmeseinek!

Melyik a jobb: szabadban vagy futópadon futás

Futás a szabadban vagy a futópadon: hatékonyság, dinamika

Felmerülhet a kérdés, hogy van-e különbség a szabadban és a futópadon történő futás között. A kérdés teljesen helyénvaló, vizsgáljuk meg a különbségeket a mozgás...

Együttlét utáni csípőérzés?

Ezért csíphet és fájhat az együttlét után

Az együttlét utáni csípés és fájdalom gyakori, ám sokszor alábecsült probléma, amely számos okból adódhat, és jelentősen befolyásolhatja az intim élet minőségét.

napi 30 perc gyaloglás

Napi 30 perc ebből a mozgásból, és garantáltan eltűnnek a plusz kilók!

Az egészséges testsúly elérése és fenntartása sokak számára jelent kihívást. Sokan keresnek hatékony módszereket a felesleges kilók leadására, és azt remélik, hogy...

Így lehet filmekbe illő mosolyod

5 dolog, amit otthon is megtehetsz, ha filmekbe illő mosolyt szeretnél

Ha filmekbe illő, úgynevezett “Hollywood-i mosolyt” szeretnél, próbáld ki ezeket az egyszerű otthoni módszereket, amelyek természetes módon segítenek elérni a...

Pajzsmirigyre is utalhat a sok szorongás

Gyakran szorongsz? Lehet, hogy a pajzsmirigy a ludas!

A szorongás hátterében gyakran hormonális zavarok állhatnak, és sok esetben a pajzsmirigy rendellenes működése is szerepet játszhat a tünetek kialakulásában.

TikTok marketing wellness szállodának

5 TikTok marketing tipp wellness szállodáknak

A TikTok dinamikus platformja rengeteg lehetőséget kínál a wellness szállodáknak, hogy kreatív módon vonzzák be az új vendégeket és erősítsék márkájukat.

Diéta alatt is eheted ezeket a nasikat!

5 nyári édesség, ami a diétába is belefér

A nyári édességek élvezete nem kell, hogy összeegyeztethetetlen legyen a diétás célokkal – íme öt könnyed és egészséges finomság, amelyek beleférnek az étrendedbe.

Napi kalóriaszükséglet számlálása

Hogyan számítsuk ki a napi kalóriaszükségletünket?

A napi kalóriaszükséglet pontos kiszámítása alapvető fontosságú az egészséges életmód és a személyes fitneszcélok elérése érdekében.

Valódi feltöltődés wellness hotelekben

Pihenéssel a mentális egészségünkért egy wellness hotelben!

„Az egészség a legnagyobb kincsünk!” Nem győzik eleget hangsúlyozni, hogy mennyire fontos tenni az egészségünkért. Azonban nemcsak a fizikai, hanem a mentális és...