notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Gyógynövények 2.

hirdetes

Így gyógyulj gyógynövényekkel - 2. rész

GyL

Folytatásképp újabb népszerű gyógynövényeinket ismerheted meg és tudhatod meg mi mindenre alkalmazhatóak.

gyógynövény, cickafark, cikória,

Cickafark

 
A cickafark olyan gyógynövény, amely nem hiányozhat az otthonunkból. Sok súlyos betegség esetén nyújt segítséget, mégis a nők számára a legfontosabb. Helyrehozza a rendszertelen menstruációt és tompítja a változó kori hőhullámokat és fáradtságérzetet. Viszont ez csak akkor hatásos, ha minden reggel éhgyomorra iszunk egy csésze cickafarkteát. Ülőfürdőként a női kismedencei szervekre is jótékony hatást gyakorol. Ilyen például: fehér folyás, petefészek gyulladás, mióma. Rákos betegség esetén, annyi teát kell belőle fogyasztani, amennyit csak bírunk. A következő betegségekre lehet még gyógymód a cickafark: migrén, gyomorégés, aranyér, meghűlés, reuma, megszünteti az étvágytalanságot és segíti a máj és vese működését.
 

Cikória vagy mezei katáng

 
Kék virágú gyomnövény, amelyet utak szélén és kerítések mellett könnyen megtalálhatunk. A növénynek szinte minden részét használják. A levele gyulladáscsökkentő, a gyökeréből készült forrázat has- és vizelethajtó, teaként a szárát, levelét, virágát készítik el. Ez epe és májbetegségek kezelésére alkalmas. A levelei ropogósak, enyhén kesernyés ízűek, salátát készítenek belőle, étvágyjavító hatása miatt fogyasztják. A katángtea elkészítése: 1 szárított, összevágott gyökeret 2 dl forró vízben áztassuk 5 percig, majd szűrjük le. Naponta 3-4 csészével kell inni.
 

Citromfű

 
A citromfű a meleg, napos helyeket kedveli, minél több nap éri, annál magasabb az illóolaj-tartalma, citromillata jobban érezhető. Főként aromaterápiás termékekhez használják adalékanyagként. Stresszoldó, hangulatjavító, nyugtató, alvászavar esetén altató hatású. Depresszió esetén orbáncfűvel keveréket készíthetünk belőle. Teájához mézet és almaecetet adva, torokfertőtlenítőt kapunk. Fájdalomcsillapító, görcsoldó, menstruációs görcsökre is alkalmas, olajba áztatva övsömör és herpesz elleni olajt kapunk.
 

Csalán

 
A csalán igen gyakori növény hazánkban, szinte mindenhol megtalálható. A gyógyászatban levelét, hajtását, gyökrét használják. Főként teaként alkalmazzák a csalánt, de fürdőként is hatásos. A következő betegségekre reumatikus panaszok, vizelési zavarok, derékfájás. Ezek mellett javasolják vértisztításra, keringésjavításra, allergiára és méregtelenítésre. A szénanátha jól bevált ellenszere. A népi gyógyászatban derékfájásra úgy használták, hogy szedtek egy csokor friss csalánt, majd a fájdalmas részt megcsapkodták vele. Három egymást követő nap megismételték a folyamatot, három nap kihagyás után pedig, újabb három napig csinálták. Terhesség esetén erősíti a magzatot, de nem szabad sokat fogyasztani belőle, mert méhösszehúzódást okozhat.
hirdetes
 

Csengőfű vagy orbáncfű

 
Sokan Jézusvérének hívják, mert ha szétmorzsoljuk piros levet ereszt. Teához és gyógyfürdőhöz az egész föld feletti részét, a virágját olajok készítéséhez használják. Bőrbajokra, daganatokra, gennyes gyulladásokra furunkulózisra alkalmazzák. Teáját 4-6 hétig fogyasztva depressziónkat és alvászavarainkat szüntethetjük meg. Nyugtató hatása miatt segít holdkórosságon, beszédzavaron, ágybavizelésen. 
 

Cserszömörce

 
hirdetes
Meleg, száraz, meszes helyeken terjed el. Gyulladáscsökkentő, így fogíny-, torokgyulladás, aranyér, bélhurut gyógyítható vele. Gyógyászati célokra a növény levelét hasznosítják, melynek gyűjtési ideje május, június. Szájöblögetőként tisztítja a szájüreget, ülőfürdőként aranyeret gyógyítanak vele.
 

Csillagánizs

 
Az ánizshoz hasonló aromájú, de annál erősebb illatú. Ázsiában őshonos növény. Gyógy- és fűszernövény, sok étel és ital neki köszönheti különleges ízét. A kínai orvoslásban főként az influenza ellenszereként alkalmazzák. Influenza idején érdemes megelőzni baj, ezért érdemes ilyenkor több csillagánizst fogyasztani. Vírusölő hatásáról ismert, tehát ha már elkaptunk az influenzát, utána is érdemes alkalmazni. Csillagánizs teával elmulaszthatjuk a szélgörcsöket, csecsemőknél a hasfájást is. Emellett még más betegségekre is nagyon hatásos, mint például reumatikus fájdalmak, gyomorbántalmak, alhasi görcsök, stb.
 

Csipke

 
A csipkebogyó az egyik legjobb vitaminforrásunk. Már az ókorban is tudták, hogy gyógyító erővel rendelkezik. Teát és lekvárt készítenek belőle. A csipkebogyó tea főleg hideg évszakokban ajánlott, mert magas C-vitamin tartalma miatt immunerősítő, megelőzhetjük vele az influenzát. Serkenti az epe- és májműködést, vesekő kezelésére is alkalmas. Gyulladáscsökkentő, erősíti a vérerek falát és növeli a szervezet védekezőképességét.
 

Diófa

 
Gyógyászatban a diófa levelét és termésének külső, zöld héját hasznosítják. Az összegyűjtött leveleket és a termés héját árnyékban szárítva tartósítjuk. A levélből teát készíthetünk, amely vértisztító és emésztés elősegítő, de bőrkiütések eltüntetésére is használatos. A dió burkát gyomor- és bélhurutos panaszokra ajánlják. Külsőleg alkalmazva elmulasztja a pattanásokat, az ekcémát, fekélyeket és az aranyeret.
 

Édeskömény

 
Napsütést és nedves talajt kedvelő növény. A magját szokták gyűjteni, amit megszárítanak és száraz helyen elzárva tárolnak. A magokat nyersen vagy pirítva rágcsálják, ha pedig főzetet készítünk belőle, akármilyen mennyiségben fogyasztható. Őrölve fűszerként használják. Javítja az emésztést, étvágyserkentő, görcsoldó, légút tisztító. A testet és a lelket is egyaránt nyugtatja.
 

Ezerjófű

 
Úgy tartják, ezer féle betegségre gyógymód, ezért hívják ezerjófűnek. Ezek közül néhány: puffadás, gyengeség, emésztőrendszeri problémák, láz, hajhullás, fejtetű. Hatásai: májtisztító, vérzéscsillapító, baktériumölő. Ezerjófűből készített krémeket bőrhibákra, pattanásokra is használják.
 
hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Pihenés

A pihenés fogalma A pihenés fizikai és szellemi erők teljes értékű... Tovább

F-vitamin

F-vitamin   Az esszenciális zsírsavakat régen a vitaminok közé sorolták. Az emberi... Tovább

Tovább a lexikonra
egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás gyógyulás megoldás méregtelenítés