notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Falásroham ellen

hirdetes

Miért vagy állandóan éhes?

BB

Ismerős az érzés, ami akkor önt el, amikor délután 3 órakor egy hang a fejedben azt mondja, hogy “édességet akarok"? Vagy az, amikor leülsz egy jó film elé, és kibírhatatlanul rád tör, hogy nassolnod kell, pedig nemrég fejezted be a vacsorád? Mielőtt engednél a csábításnak ezekben a helyzetekben, gondold át, hogy valóban éhes vagy-e, vagy más áll a hirtelen rád törő érzés mögött?

Ne egyél állandóan!

Fáradt vagyok?

Sokszor, amikor azt hiszed, hogy éhes vagy, valójában csak arról van szó, hogy fáradtabb vagy a szokásosnál, és a szervezeted ezt kevésbé viseli jól, mintegy vigasztalásképpen arra biztat, hogy többet egyél. Ez leggyakrabban a délutáni, és a lefekvés előtti éhség egyik okozója. Mielőtt máris rávetnéd magad az első szelet csokira, próbálj meg beiktatni egy rövid pihenőt, vagy ha az esti órákról van szó, egyszerűen feküdj le aludni.

Szomjas vagyok?

A szervezetünk a szomjúságot szinte ugyanúgy észleli és jelzi, mint az éhséget, így a legtöbb esetben, amikor rádtör az ehetnék, az valójában annak a tünete, hogy ideje innod valamit. Az emberek gyakran hallgatnak erre a téves jelzésre, és ahelyett, hogy innának egy pohár vizet, gyorsan bekapnak valamit, ami még tovább ront a helyzeten Éppen ezért figyelj oda jobban a tested jelzéseire, és minden étkezés előtt igyál egy pohár vizet, hátha közben rájössz, hogy igazából erre volt szükséged. A következő oldalon folytatom! 

Az érzelmeim befolyásolnak?

hirdetes

Rengeteg olyan szituáció van, amikor az érzelmeid, az unalom vagy a stressz befolyásolják a hangulatod, ez pedig hatással lesz az étvágyadra is. Ilyenkor ráadásul a legkevésbé egészséges ételeket kívánjuk meg, és az adagra sem figyelünk oda olyan ügyesen, mint normál esetben. Azonban remek hír, hogy könnyedén meg lehet különböztetni ezt a fajta éhséget a valós éhségtől, ugyanis amikor igazán éhes vagy, az egy lassabban kialakuló érzet, az emocionális evés pedig hirtelen tör rád, és általában szinte lehetetlen ellenállni neki. Egyes becslések szerint az emberek 40 %-a többet eszik, amikor stressz hatása alatt áll, így mindenféleképp gondold végig, hogy valóban szükséged van-e arra a pizzaszeletre.

Van a közelemben nassolnivaló?

A kutatások szerint, ha a környezetedben “zavaró tényezőként” van egy kis rágcsálnivaló, vagy olyan képek, hatások, amelyek ingerelik az ízlelőbimbóid, azok sokszor akkor is evésre késztetnek, amikor valójában egyáltalán nem vagy éhes. Egy tanulmány például azt taglalta, hogy amikor valaki az asztalán tárol mondjuk néhány szem cukrot, akkor sokkal hamarabb fogja megenni őket, mintha a konyhába kellene mennie érte. Ha belegondolunk, ez szinte mindenkire igaz, így jó módszer, ha figyelsz arra, hogy ne nagyon legyen semmilyen látható finomság a közeledben.

hirdetes

Edzettem ma?

Legyen szó egy maratonról vagy csak egy 20 perces edzésről, a testmozgással kalóriát égetsz, ezt pedig pótolni kell. Tehát ha hirtelen éhség tör rád, gondolod végig, mennyit töltöttél aznap edzéssel, és próbáld meg ehhez mérten összeállítani az étrended, ne engedj a falási rohamnak, hiszen úgy kárba megy a kemény munka. Ha reggel, vagy napközben edzettél, akkor válassz magas fehérjetartalmú ételeket, kevés szénhidráttal kiegészítve, ha este szoktál nekiállni, akkor pedig lehetőleg csak egy fehérje-turmixot fogyassz. Legalább ilyen fontos, hogy edzés után pótold a vízveszteséget, hiszen már tudjuk, hogy ez is lehet az éhség egyik oka!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Cink

Kevés cinkre van szüksége a szervezetünknek, azonban elengedhetetlen a megfelelő... Tovább

Kreatin táplálékkiegészítők

  A kreatin az ételekben és a szervezetünkben is természetesen megtalálható aminosav... Tovább

Tovább a lexikonra
akaraterő