notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Figyelj oda te is arra, hogy mit eszel

hirdetes

Edd magad vékonyra!

Amikor fogyásra gondolnak, akkor a legtöbbeknek igen szigorú diéták, salátalevelek, koplalás jut eszükbe. „Mindent próbáltam már, de nem hat”, „Én tényleg odafigyelek, de akármit teszek, nem fogyok”. Ezeket a kijelentéseket hallom legtöbbször és ilyen okokból kifolyólag kapom a legtöbb kérdést. Amikor azt hallom, hogy „Mindent jól csinálok, de nem fogyok”, két kérdésem szokott csak lenni, majd végül azt ajánlom kérdezőmnek, hogy egyen eleget. Igen. A fogyáshoz enni kell, de nem mindegy, hogy mit!

Figyelj oda te is arra, hogy mit eszel

A két kérdésem közül az első az, hogy „Hogyan néz ki egy átlagos napod?”. Ha nem tudja pontosan elmondani, mikor mit eszik, vagy olyasmiket hallok, mint „Hát, egy átlagos nagyságú reggeli csak, nem eszem sokat”, tudom, hogy gond van. Hiszen az illető nincs tisztában azzal, miért, mikor és mit fogyaszt. Az étkezési napló egy igen hasznos dolog, jól tesszük, ha mindent feljegyzetelünk. Magunk is sokat megtudhatunk belőle, de még többet tud meg majd az, akivel esetleg egy étrendet készíttetsz. Az étkezési naplóból nem csak az elfogyasztott kalóriamennyiséget, hanem a fehérjék/szénhidrátok/zsírok arányait, forrásait és még nagyon sok mást is kiolvashatunk, melyek mind a siker vagy sikertelenség okairól tanúskodhatnak. 

Egyél a vékonyabb alakért te is

 

Gyakran van, hogy elkezdi felsorolni konkrétan az ételeket, sokszor 2-3 szóból is kiderül, hogy rossz úton halad. A „pogácsa”, a „csak egy pálinka” és a „bármit csinálok, nem fogyok” sehogy sem férnek meg egy mondatban! Máskor viszont pont azt hallom, hogy az illető szinte semmit sem eszik. A legrosszabb pedig, amit tehet, az az, ha semmit sem eszik, majd kiéhezve felfalja a hűtőt, de az sem különb, amikor „csak a nap első felében” eszik vajaskenyeret, utána pedig már semmit… Nem, nem túlzok, ezek konkrét példák, amelyeket az utóbbi időben hallottam.

Nagyon ritkán fordul elő az, hogy valaki bármit megtesz és mégsem fogy, az esetek nagy részében igenis hiba van a rendszerben. De ha mégis úgy látom, hogy diéta és mozgás is rendben, olyankor jön a második kérdésem: „Megnézetted a pajzsmirigyedet? Nincs pajzsmirigy alulműködésed?” (A pajzsmirigy alulműködésről nem régen írtam nektek, olvasd el itt). Nem kizárt, hogy hormonális probléma áll a háttérben.

hirdetes

A gyakoribb eset azonban inkább az, hogy bár beszédpartnerem tényleg mindent megtesz, de csak annak keretein belül, amit ő jónak gondol. Tehát: vagy félrevezették, vagy nem sikerült eléggé tájékozódnia, mit ehet, mit engedhet meg magának. Igen gyakori azonban az is, hogy nem eszik eleget, koplal és az anyagcseréje olyannyira lelassult, hogy ha még erre akar koplalni, annak sem lesz haszna. Ilyenkor előbb be kell indítani az anyagcserét egy megfelelő mennyiségben szénhidrátot és zsírokat tartalmazó étrenddel és utána lehet nekilátni a fogyasztásnak!

Figyelj oda te is arra, hogy mit eszel

Sovány húsok és halak

Minden mennyiségben. A csirke, a pulyka, tonhal, remek fehérje források, de belefér sertés húsok közül a soványabb karaj vagy szűzpecsenye, időnként némi marhahús és egyéb halak is, mint a pisztráng, makréla, hering, lazac, ki mit szeret. Ezeket bátran fogyaszthatod. 

Egészséges táplálkozás

 

Egészséges zsírok

Nem csak lazacból, hanem étlapunkra kerülhet napi 20-30 gr olajos mag (elsősorban a tökmag, dió, mandula, törökmogyoró), de le lehet önteni a főételeket 5 gr lenmagolajjal, főzésnél, sütésnél használjunk néhány gramm kókuszzsírt. Keserű kakaóporból, eritritből, kókuszzsírral pedig mi magunk elkészíthetjük az egészséges csokoládét, amely nem hizlal, kattints ide a receptért!

hirdetes

Figyelj oda te is arra, hogy mit eszel

Zöldségek

Azok közül is elsősorban az alacsony szénhidrát tartalmúak: paprika, paradicsom, gomba, brokkoli, karfiól, padlizsán, uborka, spárga, cukkini stb. Friss salátának vagy párolva, köretként. 

Zab

Amennyiben sportolsz, úgy szükséged lesz olyan szénhidrátra, amely ellát energiával. 30-40 grammból készíts zabkását reggelire, de lehetőleg édesítetlen magtejjel, ízesítésed legyen eritrit, fahéj, esetleg némi cottage cheese vagy utólag belekevert protein por. 

Figyelj oda te is arra, hogy mit eszel

A helyedben ebben az időszakban kerülném még a teljes kiőrlésű péksüteményeket is, mert ezek csak az étvágyadat növelik és arra sarkallnak, hogy még többet egyél belőlük. Túl magas a szénhidrát tartalmuk, nehéz így a bevitelt korlátozni!


Edzésed előtt és után pedig fogyassz el fél-fél almát (mely összesen kb. 150 grammos), hogy megadd előre, majd pedig feltöltsd minimálisan a raktáraidat.
Korlátozd azonban szénhidrát beviteledet, helyette húsokból, alacsony szénhidráttartalmú zöldségekből és egészséges zsírokból fogyassz eleget, ezek tegyék ki a bevitt energia nagy részét.



A tojás egyik legkitűnőbb táplálékunk, minden reggel illene elfogyasztani egy darabbal, hogy segítse az epekiválasztást, megadja a kezdő lökést az anyagcserének!

Szerző:
Borbély Angi – Angelocska
Angelocska – Workout Girl
facebook.com/angelocska

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Szótár

Crohn-betegség

 A Crohn-betegség (ejtsd: Krón-betegség) a bél rohamokban jelentkező, krónikus... Tovább

Masszázs

A masszázst nagy vonalakban mindenki ismeri, de kevesen tudják róla, hogy valójában mit... Tovább

Tovább a lexikonra