notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Az egészséges fogakért ezeket az ételek edd nap, mint nap!

hirdetes

Ételek az egészséges fogakért

SzSz

Vannak bizonyos ételek és italok, amelyek roncsolják fogaink egészségét és természetesen vannak olyanok is, amik pont, hogy segítik megőrizni egészséges állapotukat. Most összeszedtük ezeket az élelmiszereket, hogy a Te fogaid is tökéletes állapotban legyenek!

EGészséges fogak

Sajt


Ha Te is sajtimádó vagy, akkor itt van még egy ok, amiért fogyaszthatod a sajtot. Egy 2013-as tanulmányban kutatók megállapították, hogy a sajt megemeli a pH-értéket a szájban, és csökkenti a fogszuvasodás kockázatát. A sajt fogyasztásához szükséges rágás növeli a nyáltermelést a szájban, emiatt nő meg a pH-érték az egész szájban. A sajt emellett kalciumot és fehérjét is tartalmat, illetve olyan tápanyagokat, amelyek erősítik a fogzománcot. Tehát egyél sok sajtot, hogy elkerüld a fogszuvasodást, amelynek következménye a fogszuvasodás, később a foghiány, majd azon kapod magad, hogy fogimplantátumon gondolkozol. Ezt te sem szeretnéd, ugye?

Joghurt


A sajthoz hasonlóan a joghurtnak magas a kalcium és a fehérje tartalma, ami jó választást jelent a fogak erejére és egészségére. A joghurtban található probiotikumok vagy jótékony baktériumok az ínyük számára is előnyösek, mivel a jó baktériumok kiszorítják az üregeket okozó baktériumokat. Joghurtfogyasztásunk során azonban minden esetben natúr joghurtot válasszunk, amely nem tartalmaz hozzáadott cukrot. 

Leveles zöldségek


A levélzöldek egészséges élelmiszerek minden tekintetben. Tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal, miközben alacsony kalóriatartalmúak. A levélzöldek, például a kelkáposzta és a spenót szintén elősegítik a fogak egészségét. Magas kalciumtartalmúak, ami felépíti a fogak zománcát. Tartalmaznak folsavat is, egyfajta B-vitamint, amelynek számos egészségügyi előnye van, ideértve a a várandós nők ínybetegségeinek kezelését is. Próbáljunk meg étrendünkbe belecsempészni ezekből a leveles zöldekből akár salátánkba, vagy levesünkbe egy maréknyit mindennap. 

hirdetes

Alma


Sok helyen olvastad már biztosan Te is, hogy fogaink állapotát a cukros ételek roncsolják. Viszont vannak kivételek. A gyümölcsökben ugyan természetesen előforduló cukor van, emellett pedig sok rost és víz is. Almaevés közben rendkívül beindul a nyáltermelés, amely segít elmosni a baktériumokat és az ételmaradékot egyaránt. Az alma rostos textúrája pedig stimulálja az ínyt is. Bár arról is hallhattál már, hogy étkezés után, ha megeszel egy almát, az helyettesíti a fogmosást. Ez nem így van, viszont némileg pótolja. 
    
Ha úgy érzed fogaid egészségi állapotán ideje javítani, akkor érdemes felkeresned fogorvosod vagy ha jó fogászatot keresel a főváros közelében, van egy tippünk: Fogorvos Budaörsön. 

hirdetes

Sárgarépa


Az almához hasonlóan a sárgarépa is ropogós és rostos. Egy maroknyi nyers sárgarépa az étkezés végén növeli a nyáltermelést a szájban, ami csökkenti az üregek kialakulásának kockázatát a fogakon. A sárgarépa magas rosttartalma mellett nagy mennyiségű A-vitamint is tartalmaz, ami szintén nélkülözhetetlen vitamin az egész szervezet számára. 


Mandula


Az mandula nagyszerű fogaid számára, mivel jó kalcium- és fehérjeforrást jelent, miközben alacsony a cukor tartalma. Egyél egy negyed csésze mandulát ebéd után vagy add hozzá salátádhoz.

Amellett, hogy érdemes odafigyelni étrendünkre, arra sem árt, hogy mit iszunk. A szóda például nagymértékben roncsolhatja fogaink állapotát, így helyette inkább fogyasszunk szénsavmentes ásványvizet. Ne feledd: étrended nagyban befolyásolja az egészséges mosolyt!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Toxoplazmózis

Cikk a macska toxoplazmózis veszélyeiről itt!    1. Mi a toxoplasmosis... Tovább

Cellulit

  A cellulit vagy más néven narancsbőr a bőr göröngyös, narancshéjra emlékeztető... Tovább

Tovább a lexikonra
egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás élelmiszer életmód étrend vitamin