notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Milyen egy egészséges vacsora?

hirdetes

Milyen egy egészséges romantikus vacsora?

vitalzone.hu

Egy kettesben elköltött romantikus vacsoránál általában nem figyelünk arra, hogy a legegészségesebb ételeket fogyasszuk. Ilyenkor könnyű bűnbe esni, ám kis körültekintéssel olyan fogásokat választhatunk, amelyek nem jelentenek plusz kalóriákat, feltéve, hogy mértékkel fogyasztunk belőlük.

Egészséges vacsora

Csokoládé, vörösbor, tészta, sajtok, húsok - valamennyi szóba jöhet egy romantikus vacsoránál. De mennyire egészségesek? A csokoládé és a vörösbor előnyeit már klinikai vizsgálatok is összefüggésbe hozták a keringési rendszer egészségével, mivel olyan antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek növelik a „jó” koleszterin és a vérnyomáscsökkentő fenolok szintjét, továbbá kedélyjavító hatásúak. 

A vörösbor tartalmazza a szőlő héjában található resveratolt, amely szabályozza a koleszterinszintet és csökkenti a vérrögök képződését, állítja Andy Bellatti, a New Yorki Egyetem végzős hallgatója, a Small Bites című táplálkozási blog szerzője. Bellatti ugyanakkor óvatosságra int a csokifogyasztással kapcsolatban, mert például azon túl, hogy jót tesz a vérnyomásnak, sok zsírt, cukrot és kalóriát viszünk a szervezetünkbe, melyek túlsúlyhoz vezethetnek. 

Ha mégsem akarunk lemondani a csokoládéról, fontos, hogy milyet választunk. Az egészségre hasznos összetevője a kakaóbabból származik, a legnépszerűbb tejcsokoládék azonban több tejet tartalmaznak, mint kakaóbabot. A tej ráadásul gátolhatja az antioxidánsok felszívódását. Olyan csokit válasszunk tehát, amely sok kakaót tartalmaz, de legyünk tudatában, hogy ez nem feltétlenül függ sötét színétől.

hirdetes


Borból a kívánatos mennyiség körülbelül egy pohár. Több már káros lehet, a kevesebbnek pedig nem lesz hatása. Érdemes megfontolni, hogy a bortól nem lakunk jól, így előfordulhat, hogy rövidebb idő alatt több kalóriát viszünk be.


A vacsora alkalmával valószínűleg tésztát eszünk, vagy grillezett húst burgonyával; egyiktől sem kell félnünk. A teljes kiőrlésű gabonafélékből készült tésztát válasszuk, magas rosttartalma miatt. Ám ehetünk fehér lisztből készült pékárut is, sokkal fontosabb az, hogy mit teszünk rá, s ugyanez vonatkozik a tésztára is. Nem csak a teljes kiőrlésűeket lehet egészségesen elkészíteni. Ha teleöntjük mártással és rengeteg sajtot reszelünk rá, a magas rosttartalom mellett sok-sok plusz kalóriával is terheljük a szervezetünket.

hirdetes


A burgonya a másik „üres” kalóriaforrás. A sültkrumpli és a burgonyapüré mindennél jobban laktat, de ha sütőben sütjük, akkor rostot, C-vitamint és káliumot is veszünk magunkhoz vele. Igazából nagyon tápláló étel, de itt sem mindegy, hogy mit eszünk hozzá.


Sokak rettegnek ok nélkül a zsiradékoktól, így elkerülnek sok egészséges ételt is. A mogyorófélék például magas zsírtartalmúak, de sok egyéb értékes tápanyagot tartalmaznak. Teljes értékű élelmiszerek, és kevesebb kalóriabevitel mellett is jóllakhatunk velük.


Nagy hibát követünk el, ha valamely ételtől teljesen megfosztjuk magunkat. Sokkal fontosabb azt mérlegelni, hogy mikor mennyit eszünk abból, amit táplálkozástanilag értéktelennek tartunk. Bellatti osztályozási rendszert javasol, mely a mindig/gyakran/ritkán kategóriákból áll. Saját tapasztalatából is tudja, hogy ha eltiltjuk magunkat bizonyos ételektől, könnyen esünk kísértésbe. Ha semmit sem vonunk meg magunktól, könnyebben betartjuk a mértékletesség elvét. Akkor is élvezettel kell táplálkoznunk, ha éppen fogyókúrára fogjuk magunkat, nem szabad büntetésként megélnünk. 

Forrás: HVG.hu

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Veronika (orvosi)

Latin neve: Veronica officinalis   Eredete, élőhelye Hazája Európa és... Tovább

K-vitamin

K-vitamin   A természetben két változata fordul elő: fillokinon (K1), amit a zöld... Tovább

Tovább a lexikonra
alakformálás diéta egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás élelmiszer életmód étrend