notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Természetes gyógymódok.

hirdetes

Gyógyulj gyógyszer nélkül - II. rész

T.J.Lora

 

Természetesek, pénztárcabarátok, megfelelően alkalmazva nincs mellékhatásuk, recept nélkül kaphatóak, és hosszútávon kifizetődőbb az alkalmazásuk. Ezek a természet orvosságai: a gyógyfüvek.

Gyógynövények

Az első részben három olyan gyógyhatású növényről esett szó, amelyek a legtöbbünk számára ismerősek, s talán használtuk is már őket valamilyen formában. A most következő írásban inkább olyan, a modern orvostudomány által szintén elismert gyógyfüvekre térek ki, melyek kevésbé keringenek a köztudatban.

Közönséges orbáncfű

Ezt az apró, sárgavirágú növényt könnyű felismerni. Általában nagyszámban nőnek egymás mellett, és szinte bárhol megél. Mielőtt kitérnék jótékony hatásaira, tudni kell róla, hogy nem alkalmazható bizonyos gyógyszerek szedése mellett. Ilyenek például a vérhígítók, fogamzásgátlók, antidepresszánsok, nyugtatók, epilepszia ellenes szerek, és fájdalomcsillapítók, ezeknek ugyanis csökkenti a hatását. Ezen kívül a fehérbőrű személyeknél a túlzott fogyasztása fényérzékenységet okozhat. A leghosszabb idő, ameddig huzamosan fogyaszthatjuk gond nélkül, nagyjából 6 hét.

 

Az orbáncfüvet használhatjuk külsőleg, illetve belsőleg is. Elsősorban hangulatjavítóként, antidepresszánsként szokták javasolni. Vannak olyan országok, ahol már az orvos is ezt írja fel gyógyszer helyett. Erősíti az immunrendszert, jól szolgál epehajtóként, görcsoldóként, nyálkaoldóként, savcsökkentő és emésztésjavító. Emellett vírusölő tulajdonságát a különféle gyógyíthatatlan betegségekkel küzdők terápiájában is felhasználják. 

Belsőleg forrázatként, teaként ihatjuk. Álmatlanságra, depresszióra, idegi és emésztési problémákra, vírusfertőzésre. Külsőleg olajként alkalmazhatjuk fertőtlenítésre, sebgyógyításra, visszérre, narancsbőrre, hegek gyógyítására, pajzsmirigy alulműködésre sőt, ránctalanítóként is.

hirdetes

Az olaj elkészítése: 500g frissen szedett orbáncfű virágra öntsünk 1L olívaolajat, majd tegyük a napra, és 2 hétig hagyjuk állni. Sötétpirossá kell válnia ez idő alatt, ezután pedig leszűrjük és jól zárható üvegben tároljuk. Ezzel az olajjal kenjük be a problémás bőrfelületet, pajzsmirigy gond esetén a pajzsmirigyet, ráncok ellen pedig az arcbőrbe masszírozzuk bele.

Gyógynövények

Körömvirág

Ezt a kellemes megjelenésű, egyszerű, narancssárga kerti virágnak kinéző növényt már a középkorban is ismerték. Emésztésjavításra, gyomorfekélyre, májgyulladásra, vértisztításra, lázcsillapításra sőt, látásjavításra is kiváló. Gyulladásgátló és fertőtlenítő hatású, ezért szájvízként is felhasználható. Emellett menstruáció elősegítő is, de az akkor fellépő erős hasi görcsök enyhítésében is hatásos. Ezen problémák orvoslásához teaként alkalmazható.

hirdetes

Külsőleg főként kenőcs, vagy borogatás formájában lehet a segítségünkre. Visszérgyulladás, nehezen gyógyuló sebek, bőrelváltozás esetén, illetve intim öblítőszer egyik összetevőjeként is használható. Hegesítő hatása miatt bőrgyulladásokra, kelésekre, ekcémára is javasolt.

Gyógynövények

Galagonya

Fehér virágú, szúrós ágú, termése leginkább a csipkebogyóra hasonlít, ezért vigyázzunk, ne keverjük össze őket! A legelők, és erdők szélén találkozhatunk vele.

Elsősorban szív-, és érrendszeri problémák, koszorúér-betegségek esetén alkalmazható. Szíverősítő és szívnyugtató, serkenti a szívizom vérellátását, vérnyomáscsökkentő, és meggátolja az érelmeszesedést. Főként öregkori szívpanaszokra ajánlott. Hosszú távú fogyasztása sem okoz gondot, hiszen nem halmozódik fel a szervezetben.

A központi idegrendszerre hat, ezért szorongás, szapora szívverés, szédülés ellen is hatásos. Alkalmazható fülzúgásra, változókorban csökkenti a hőhullámokat. Mivel, ahogy említettem, vérnyomáscsökkentő is, ezért nem ajánlott alacsony vérnyomás esetén.

Felhasználhatjuk teaként, illetve likőr vagy lekvár formájában is.

Gyógynövények

Fekete nadálytő

Ezt az útszéli gaznak vélhető, lilavirágú gyógynövényt kizárólag külsőleg alkalmazhatjuk. A gyökeréből készült kenőcsöt, tinktúrát ízületi fájdalmak, véraláfutások, csontkinövések, zúzódások esetén alkalmazzák. Enyhíti a gerincfájdalmakat, nagy szerepe van a csonttörések utáni kezelésekben, mivel a benne lévő anyagok hozzájárulnak a csontenyvképződéshez, mely által gyorsabban és szebben forrnak össze a csontok.

Visszérgyulladások, furunkulusok esetén, és fájdalomcsillapítóként is jól működik. Alkoholos kivonatát nyílt sebre tilos használni, illetve a várandós nők számára káros hatású lehet a fekete nadálytő.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Szótár

Diabetes mellitus

A szénhidrát anyagcsere krónikus betegsége, a normális inzulin működészavara következtében... Tovább

A-vitamin

Az A-vitamin szükségletet a vegyes táplálkozás fedezi.   A szükséglet növekedésével... Tovább

Tovább a lexikonra