notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

A hosszú élet titka a mediterrán diéta


Mediterrán diéta


Hosszú és békés, nyugodt életre vágysz? Szeretnél diétád során is változatosan enni? Nem veted meg a tenger gyümölcseit, a vörösbort, valamint a magas kakaótartalmú étcsokoládét? A mediterrén diétát neked találták ki!

A mediterrán étrendet a Földközi-tenger környékén élő emberek milliói alkalmazzák. Komoly tudományos kutatások támasztják alá, hogy az ezen étrend szerint étkező emberek körében jóval alacsonyabb a szív- és érrendszeri megbetegedések aránya, mint a más vidékeken élők körében. Az étrend magas flavonoid-tartalmánál fogva a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is csökkenti.


A mediterrán diéta alapjai:


A diéta a bőséges zöldség- (nyersen és főzelék formájában egyaránt) és gyümölcsfogyasztáson, rendszeres tej-, bor-, burgonyafogyasztáson, olívaolaj felhasználásával készült ételeken alapul, de gazdag az omega-3-zsírsavak forrásának számító tengeri halakban és diófélékben is. A mediterrán étrend úgy is megvalósítható, ha ragaszkodunk a hagyományos magyaros konyha ízeihez, bár ilyenkor nehezebb betartani az alapelveket!


Mire figyelj a mediterrán diéta során ?


Konyhádban használj extra szűz olívaolajat, és kerüld a zsíros ételeket, valamint a zsír és a vaj, használatát! Étkezésedben a mediterrán étrend követése esetén a növényi eredetű élelmiszerek domináljanak.
A zöldség és gyümölcsfogyasztás Dél-Európában a magyarországinál jóval magasabb, ami több vitaminnal, rosttal és ásványi anyaggal látja el az ott élőket. Az az egészséges tehát, ha asztalunkra naponta többször is kerül friss zöldség és gyümölcs, lehetőleg minél kevésbé feldolgozott formában. Rendszeresen fogyaszd a hüvelyeseket is!
A rostok gátolják az elhízást, és megakadályozzák az energiát adó tápanyagok gyors felszívódását, a Mediterrán étrend pedig kellően rostgazdag, így csökkenti az elhízás veszélyét és elősegíti a súlytöbblet leadását.
A teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér és a durumbúzából készült tészta gazdag rostokban, vitaminokban, ásványi anyagokban, érdemes tehát főleg ilyet fogyasztanod. A Földközi-tenger vidékén, elsősorban Olaszországban és Spanyolországban a tészták alapanyaga a durumbúza. Előnyei megkérdőjelezhetetlenek: a durumbúza rosttartalma magasabb, mint a hagyományos búzáé, a vércukorszintet is lassabban emeli, a belőlük készült tésztákba pedig tojást sem kell rakni, így azok koleszterintartalma is nullára csökken. A mediterrán étrendben a tejtermékek közül a sajtok fogyasztása hangsúlyos: fontos tehát, hogy tej, kefír, joghurt is rendszeresen kerüljön az asztalunkra.
A sovány húsok és a halak a mediterrán étrendnek mindennap részét képezik. Segítenek fehérje-, vas- és B12-vitamin szükségletünk kielégítésében, a halak ráadásul az esszenciális zsírsavaknak is jó forrásai. Éppen ezért előírás, hogy hetente többször is kerüljön az asztalodra ezekből az élelmiszerekből. Ez annál is inkább indokolt, mivel a kutatások egyre inkább amellett szólnak, hogy az egészség megőrzésében és a fogyókúrában mind nagyobb szerepet fognak kapni a halakban megtalálható esszenciális zsírsavak. A gyakori halfogyasztás csökkenti az infarktus előfordulását, amiért valószínűleg a többszörösen telítetlen esszenciális zsírsavak a felelősek.
A mediterrán étrend része a rendszeres, napi 2-3 dl vörösbor elfogyasztása, melynek flavonoid-tartalma csökkenti az érelmeszesedés előfordulását, így érrendszervédő hatású. Valójában persze nem csak emiatt alacsonyabb a mediterrán területeken a szív- és érrendszeri megbetegedések aránya: a rendszeres testmozgásnak és az emberek élethez való hozzáállásának is nagy szerepe van ebben. A hazai viszonyokra alkalmazva a mediterrán étrendet, egy ennél alacsonyabb, napi maximum 1-2 dl-es borfogyasztást tartunk megengedhetőnek, de antialkoholistáknak és azok számára, aki ez idáig nem ittak rendszeresen, ez sem előírás, tehát nyugodtan kihagyható az étrendből. Az alkohol energiatartalma a zsírokéhoz közelít, ezért koktélok, tömény italok nem javasoltak ebben a diétában sem, mivel megnehezítik a fogyást.


A mediterrán diéta szabályai:


•    Sose mulaszd el a reggelit, amely legyen rostokban-szénhidrátokban gazdag!
•    Sok gyümölcsöt, zöldséget, olajos magvakat fogyasszál.
•    Az élelem nagy részének frissnek vagy szezonálisnak kell lennie.
•    Minél gyakrabban kerüljön asztalodra tengeri hal! Az omega-3 zsírsavak különösen fontos elemei a Mediterrán étrendnek.
•    A hagyományos tészták helyett fogyassz durumbúzából készült tésztákat! Ezek rosttartalma magasabb, a vércukorszintet is lassabban emelik, ráadásul mivel tojás nélkül készülnek, így koleszterintartalmuk is nulla!
•    Egyél teljes kiőrlésű lisztből készült ételeket, fehér rizs helyett lehetőleg barna rizst.
•    Olívaolajat használj a főzéshez.
•    A zsírok nem haladhatják meg a kalóriabevitel 30 %-át, továbbá csak 8 %-uk lehet telített zsír.
•    Az alkoholfogyasztásban tarts mértéket! Lehetőleg csak kis mennyiségű és jó minőségű bort fogyassz heti néhány alkalommal, de kerüld a tömény italokat, söröket, a nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztást.
•    Élj mediterrán módra! Az étrend egészségességéhez a rendszeres testmozgás és az emberek élethez való hozzáállása, a rohanás, hajtás hiánya, és a családra, barátokra szánt idő is nagyban hozzájárul.
•    Add meg a módját az evésnek! Ne siess, ne kapkodj, élvezd a körülötted lévők társaságát!
•    Ha megteheted, érdemes lehet időnként váltakoztatva különböző forrás vagy ásványvizeket fogyasztanod folyadékszükségleted pótlására.

 

Hasznos volt számodra a szótárunk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma: 251

Átlagos értékelés: 4.7


címkék:
Kapcsolódó cikkek
Kiadós reggeli diétásan is

5 Egészséges és kiadós reggeli ötlet, ha diétás reggelire vágysz

A reggeli a nap legfontosabb étkezése, és ezek az egészséges és kiadós reggeli ötletek segítenek abban, hogy finom és tápláló fogásokkal indulj neki a napnak, még akkor is, ha...

bélflóra és öregedés

Ha ilyen a bélflórád, az az öregedést is gátolja!

Az egészséges bélflóra nemcsak az emésztésre és az immunrendszerre van hatással, hanem lassíthatja az öregedés jeleinek megjelenését is, ezáltal kulcsfontosságú az egészség...

demencia

Séta közben nem megy a gördülékeny beszéd? A demencia első jele is lehet

A séta közbeni zavaros vagy nehezen érthető beszéd lehet az egyik első jel arra, hogy valaki demenciában szenved. A demencia egy olyan állapot, amely fokozatosan rombolja az agy...

Vérnyomáscsökkentő gyógyszert szed?

Vérnyomáscsökkentő gyógyszert szed? Így hat a szervezetére

A magas vérnyomás (hipertónia) egy olyan elterjedt probléma, amely sok ember életét érinti világszerte. A vérnyomás szabályozása kulcsfontosságú az egészségünk...

cukorbetegség és mozgás

A mindennapi mozgással megelőzhető lenne a cukorbetegség?

A cukorbetegség egyre növekvő probléma, azonban a rendszeres testmozgás pozitív hatásai lehetőséget kínálnak a betegség kockázatának csökkentésére, még genetikai hajlam esetén is.

sporttevékenység

6 sporttevékenység, amit szállodákban is kínálhatunk vendégeinknek

A szállodák számára fontos, hogy változatos és szórakoztató szolgáltatásokat kínáljanak vendégeiknek, hogy azok minél teljesebb élményben részesüljenek. 

stressz és hasfájás

Görcsöl, puffad és ég a gyomrod? Ilyen amikor a stressz rámegy a gyomrodra

A mindennapi rohanó élet és feszült helyzetek szoros kapcsolatban állhatnak gyomorpanaszainkkal, és fontos megérteni, hogyan befolyásolja a stressz az emésztőrendszerünket.

ciklus befolyásolja az edzést

Tudtad, hogy a ciklusod is befolyásolhatja az edzésed eredményességét?

Az edzés és a hormonciklus kapcsolata gyakran figyelmen kívül hagyott téma, pedig a nők számára rendkívül releváns lehet, hiszen a hormonok ingadozása hatással van az...

illóolajok kikapcsolódáshoz

Illóolajok, amelyek segítenek a kikapcsolódásban

A mindennapi stressz és kihívások közepette az illóolajok kiváló eszközök lehetnek a kikapcsolódásra, segítve a szellemi és érzelmi egyensúly megteremtését. Ismerjük meg...

kreatin az izomnöveléshez

Mire jó a kreatin és hogyan szolgálja az izomépítést?

Az izomépítés és a sportteljesítmény fokozása iránt érdeklődők számára a kreatin nem csupán egy népszerű táplálékkiegészítő, hanem egy olyan eszköz, amely segíthet...

édesség iránti sóvárgás

Ha állandóan sóvárogsz az édességre a főétkezések után, az ennek a jele lehet!

Az édesség utáni sóvárgás sokak számára ismerős érzés lehet, különösen akkor, ha az étkezés utáni percekben vagy órákban az édes ízek iránti vágyakozás kerít...

Legjobb egészséges esküvői ételek

Egészséges ételeket is lehet kínálni az esküvőkön – mutatunk szuper tippeket!

Manapság már sokak számára az egészséges táplálkozás egy igazi életmódbeli kérdés, amit olyan eseményekkor sem szeretne mellőzni, mint egy esküvő. Ha te is azok közé...