Hat dolog, amit a ketogén diéta a testeddel művel

SzF

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Ha még nem hallottál a ketogén diétáról, akkor annyit mindenképpen érdemes tudnod róla, hogy egy zsírban gazdag, szénhidrátokban pedig szegény étrendről van szó. Népszerű a sportolók és nem sportolók köreiben is, de mit tesz egész pontosan az ember testével? Megéri kipróbálni?

A ketogén diéta megértéséhez először is meg kell vizsgálnunk az úgynevezett ketózist. Ketózisnak nevezzük azt, amikor a szervezettől megvonjuk a glukózt, így az kénytelen az zsírforrásokat feldolgozni, hogy legyen miből energiát termelnie. A szervezet általában szénhidrátok formájában jut glükózhoz, ami liszttel, gabonafélékkel, zöldségekkel, hüvelyesekkel, tejtermékekkel és gyümölcsökkel kerül a szervezetbe.

 

A legtöbb étkezés során valamelyikből biztosan fogyasztunk egy keveset ezek közül, a szervezet pedig első sorban ezekhez nyúl, ha energiaforrásra van szüksége. Ha azonban kiiktatjuk a szénhidrátokat étrendünkből, a test elkezdi a zsírokat lebontani, és az úgynevezett ketonokhoz veszi elő, amelyek hatékonyabbak ugyan, de ritkán használjuk ki őket.

 

A ketonok a májban termelődő anyagok, amik akkor képződnek, amikor a szervezet a zsírok lebontását végzi. Ezek aztán átkerülnek a véráramba. A test sejtjei ketonokat használ fel a hétköznapi feladatok elvégzéséhez. Ha a véred tele van ilyen ketonokkal, és ketogén diétára váltasz, akkor érezhető változásokat tapasztalhatsz majd. Lássuk, hogy mik ezek!

 

1. Csökken a vércukorszinted

Hétköznapi étrend esetén a glükózt tartalmazó ételek elfogyasztása után az inzulinszint megemelkedik. Ketózis állapotában azonban az inzulinszint alacsonyabbá válik. A szakértők szerint az alacsony inzulinszint mellett a zsírsavak könnyebben kiválnak a test szírszöveteiből, és így felhasználhatóvá válnak energiaforrásokként. Ez a zsírtartalékok felhasználását jelenti, szóval néhány extra kilótól is megszabadulhatsz közben.

hirdetes

 

2. Kevésbé érzed magad éhesnek

Mivel több fehérjét viszel be a szervezetedbe, hamarabb kialakul majd benned a jóllakottságérzet. Ezen kívül a ketogén diéta az éhségérzetet is segít csillapítani. A test úgy reagál a ketogén diétára, mintha koplalnál. A zsírok energiaforrásként való felhasználása ketonokat ereszt a vérbe, amikről úgy tartják, hogy segítenek elnyomni az agy éhségérzetért felelős részeit.

 

3. Rosszullétet okozhat

Ez nem hangzik kifejezetten jól, de sajnos a ketogén diéta néhány kevésbé kellemes mellékhatással járhat. A „keto influenzaként” ismert állapot akkor alakulhat ki, amikor a szervezet átáll a szénhidrátokról a zsírok felhasználására. A tüneteket lehetnek fejfájás, émelygés, összezavartság, izomgörcsök és kimerültség. Afféle szénhidrát-megvonási tünetek.

 

4. A leheleted kellemetlen szagúvá válhat

Néhány embernél előfordulhat, hogy a ketogén diéta megváltoztatja a leheletük szagát. Ezt a májban termelődő aceton (az egyik keton) okozhatja. Ez szerencsére nem érint mindenkit, vagy csak egész minimális, alig észrevehető szinten.

hirdetes

 

5. Székrekedést okozhat

Ha nem fogyasztasz elég rostot és egyéb tápanyagot, akkor emésztési problémákat tapasztalhatsz a ketogén diéta során. Ezen étrend követői gyakran panaszkodnak székrekedés miatt, amit a rostok hiánya okoz. Ilyen esetben érdemes alacsony szénhidráttartalmú rostpótlókat szedni.

 

6. A test lelassulhat

Sportolóként észreveheted magadon, hogy a szervezet átállásának kezdeti szakaszaiban kissé lassabban teljesítesz a megszokottnál. A kimerültség a nem sportolókat is érintheti. Szerencsére a szervezet mindkét esetben idővel átszokik majd az új rendre, és a sportolók és nem sportolók is visszanyerik régi erőnlétüket. Sőt, a ketózis során a későbbiekben akár teljesítményjavulást is tapasztalhatsz majd. Sok sportoló éppen ezért vállalja a kezdeti nehézségeket.

 

Fontos tudnivalók

A ketogén diéta más-más emberekre másmilyen hatást fejt ki. Nyugodtan kipróbálhatod, de ha egy kis idő után úgy érzed, hogy nem neked való, akkor ne válts vissza azonnal régi étrendedre. A ketózis során szervezeted elszokott a szénhidrátoktól, ezért ha hirtelen nagy mennyiségben veszel fel belőlük, akkor azzal csak árthatsz magadnak. Apránként, fokozatosan szoktasd vissza tested korábbi étrendedhez.

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
diéta egészséges táplálkozás élelmiszer életmód étrend

Szótár

B7-vitamin

 Neve a német Haut szóból származik (jelentése bőr), mivel hiánya bőrbetegséget,... Tovább

GI-diéta

Dietetikusunkkal egyetértve mindig fontosnak tartottam a fogyás folyamatában a GI - szerepét.... Tovább

Tovább a lexikonra