Ha ezt kipróbálod, tuti nem akarsz majd többet kávézni reggelente!

Kósa Krisztina

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

A méz alapanyaga a nektár, a természetben a növények virágjaiban keletkezik. A nektár a méhek és egyéb rovarok vonzó anyaga, a benne lévő szénhidráttartalom következtében tápanyagforrása is. Emellett rengeteg módon tesz jót a szervezetünkkel, és még a reggeli kávét is kiválthatja, ha megfelelő módon alkalmazzuk. 

A méz igencsak sokféle tulajdonsággal rendelkezik, azonban a színe, íze, illata és összetevői eltérőek lehetnek attól függően, hogy milyen növények virágairól gyűjtötték a méhek az alapanyagát. A méz színe lehet: átlátszó, hófehér, sárga, sárgásbarna, zöldessárga, vörösesbarn, kávébarnáig, sőt, akár egészen fekete is. Íz szempontjából is igen változatos képet mutat, azonbna a színét, ízét és aromáját a tárolási körülmények, az időtartam, a tárolóeszközök és a mézzel együtt tárolt anyagok is igen erősen befolyásolhatják.

 

Mivel a méz természetes édesítő,

hozzáadott cukor nélkül növeleheti az energiaszintedet, ami azért is tesz jót, mert reggelente erre van a legnagyobb szükségünk – hiszen ezért is isszuk a kávét, hogy kicsit úgymond észhez térjünk.

 

A méz ilyen szempontból könnyen kiválthatja a kávét, amit a legtöbben több kanál cukorral iszunk. Ugyanez a helyzet a reggelente elkortyolgatott gyümölcslevekkel, hisze azok is sok cukrot tartalmaznak. 

 

Próbáld ki a reggeli kávé helyett a mézes vizet, mely remekül beindítja az anyagcserédet, emellett segít a belek tisztításában is. Semelgesít a belekben kialakuló gázokat, így megszabadít a kellemetlen gázoktól. 

 

Mivel a méz tele van antioxidánsokkal, hatékonyan harcol a baktériumokkal, és még arra is jó, hogy ne csak ezt a szívességet tegye meg neked, hanem megelőzésként is alkalmazhatod. Ha minden nap iszol egy kis mézes vizet, könnyedén megőrizheted szuper formádat, valamint a betegségeket is nagyobb eséllyel kerülöd majd el. 

hirdetes

 

A méz is tartalmaz cukrot, nem is keveset, de ez mégis teljesen más, mint a finomított változatok tömkelege, ugyanis: 

- a mézben lévő cukorkomponensek, szénhidrátok és egyéb anyagok a tárolás idejétől és a klimatikus viszonyoktól függően a befolyásolják a méz állapotát

- a sejtekből kinyert méz a legtöbb esetben folyékony halmazállapotú szemcséket tartalmaz

-  a tárolás során a méz részlegesen vagy teljes egészében úgymond opálosodni kezd, míg végül változó idő elteltével teljesen kristályos állapotúvá válik

- az egyszerű cukrok, a szőlőcukor és a gyümölcscukor a méz szárazanyag-tartalmának kb. 85-95 %-át kitevő összetevők

- a növényi eredet szempontjából a két cukorféleség nektáron belüli aránya nagyon is fontos, hiszen a méz kristályosodási hajlamát többnyire ennek a két cukornak az aránya határozza meg 

Aki minden reggel megiszik csupán egy deci langyos, mézes vizet, tapasztalhatja, hogy a méz egy finom védőréteggel fedi be a torkát, így a tavaszi hónapokban véd a megfázástól, az allergiától, ha pedig kapar a torkod (vagy éppen egy köhögős betegség kellős közepén tartasz), a mézes víz pereceken belül enyhítheti a kellemetlen tüneteket. 

 

Ezen felül a méz – antioxidáns tartalmának köszönhetően – köhögés csillapítására is alkalmas. 

 

A méz csodás hatással van a bőrödre is. Az alábbi felsorolásban megtalálhatod mindazt, amire a méz jó, ha a bőrödön alkalmazod!

hirdetes


- eltünteti a ráncokat 


- megfiatalítja a bőrt


- megakadályozza a fertőzéseket


- megtartja a nedvességet, megakadályozza a kiszáradást


- simává és rugalmassá varázsolja a bőrt


- igazi antioxidáns – harcol a szabadgyökök ellen


- gyógyítja és megelőzi a pattanásokat, és az aknét


- helyreállítja a károsodott bőrt


- bársonyossá varázsol, fiatalít


- segíti a bőrsejtek megújulását

 

 

Ha te is azoknak a táborát erősíted, akik reggelente egy nagy bögre kávéval indítják a napot – csak hogy magukra találjanak, és ne legyenek olyan fáradtak -, tudd, hogy rengeteg vizet vonsz el a szerveztedtől, ugyanis a kávé köztudottan szárít. 

Azonban nem kell drasztikus változtatásokat eszközölnöd, hogy áttérhess egy egészségesebb és kímélőbb életmódra, melyben a kávé már nem kap ilyen központi szerepet – elég, ha azzal indítasz, hogy kétnaponta lecseréled a reggeli kávét egy kisebb adag mézes vízre. Hidd el, érezni fogod a hatást! 

Pár csepp citromot is tehetsz bele, ugyanis a méz és a citrom a következőket teszi a szervezeteddel, ha kombóban alkalmazod őket:

- serkenti a kollagéntermelést

- antibateriális hatása van

- regenerálja a bőrödet


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
cukor egészség élelmiszer

Szótár

D-vitamin

A D-vitamin-hatású vegyületek szteroidszármazékok. Táplálkozás-élettani szempontból a D2-... Tovább

Energia 10-es 20-as 30-as módszer

Ha annyit eszünk, amennyit szervezetünk az életműködésekhez és a mozgáshoz felhasznál,... Tovább

Tovább a lexikonra