Lehet egészséges a kenyér?

vitalzone.hu

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Sokan, amikor úgy döntenek, hogy egészségesebb életmódra térnek, az egyik első dolog, amit félretesznek, az a kenyér. Ezt a döntésüket arra alapozzák, hogy a szénhidrátok (különösen a kenyér) nélkülözésével egészségesebbé válhatnak, azonban ez óriási tévedés.

Miért van rossz hírneve a kenyérnek?


A kenyeret már az ókori egyiptomiak is ismerték, és évszázadokig étrendjük elsődleges kalóriaforrását képezte. Jóval később, az iparosodás korában sokkal elterjedtebbé vált, mint korábban valaha, hiszen ekkortól gyárthatták nagyüzemi mennyiségekben.

 

A kenyér a 70-es, 80-as, és 90-es években „virágzott” igazán, amikor elterjedt, hogy az alacsony zsírtartalmú étrend az egészség és a súlycsökkentés alapfeltétele. Az ezredforduló után aztán megjelent egy új trónbitorló, méghozzá az Atkins (alacsony szénhidráttartalmú) és a gluténmentes étrendek kombinációja formájában, amik meglehetősen gyorsan terjedni kezdtek. Mivel a kenyérben szénhidrát és glutén is található, mindkét étrend elvetette a fogyasztását, és ekkor tett szert ez a közkedvelt étel mai napig tartó, és teljesen jogtalan negatív hírnevére.

hirdetes

 

Íme néhány tápérték-adat egy-egy szelet kenyérről (fehér/teljes kiőrlésű):


• Kalóriák: 70/70
• Zsír: 1g/1g
• Szénhidrátok: 15g/14g
• Rostok: 0g/2g
• Cukor: 3g/2g
• Fehérje: 2g/3g

 

hirdetes

Mivel a fehér kenyerek több feldolgozáson esnek át, így több cukrot és kevesebb rostot tartalmaznak.

 

A szervezetnek szüksége van a szénhidrátokra


Habár egyre több diéta igyekszik kevesebb szénhidrát fogyasztására sarkallni az egészségtudatos embereket, a kenyerekben található szénhidrátok valójában nélkülözhetetlen tápanyagok a szervezet számára, és fontos forrásai az energiának is. Az agynak például napi 130g szénhidrátra van szüksége, hogy megfelelően működjön – és ez csak egyetlen szervünk.

 

Tény, hogy sokak étrendje tartalmaz túl sok feldolgozott, finomított szénhidrátot, és nem elegendő vitamint, illetve ásványi anyagot, de ez nem jelenti azt, hogy minden szénhidrátot (például a kenyérben találhatókat) kerülni kell. Sokkal fontosabb inkább megtanulni, hogy melyek a táplálóbb fajták!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
diéta egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás élelmiszer étrend fitness fogyás fogyókúra kalóriabevitel recept

Szótár

Lúgosító diéta

Tavaszra mintha a szervezetünk kicsit összezavarodna: puffad a hasunk, dagad a lábunk, az... Tovább

Energia 10-es 20-as 30-as módszer

Ha annyit eszünk, amennyit szervezetünk az életműködésekhez és a mozgáshoz felhasznál,... Tovább

Tovább a lexikonra