Miért és hogyan érdemes banánhéjteát készíteni?

SzF

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Sokan – érthető módon – általában azonnal a kukába hajítják a banánhéjakat, miután végeztek a gyümölccsel, míg néhányaknál a komposztban köt ki. De gondoltad volna, hogy a banán héjából is teát lehet készíteni, és hogy a szemétbe dobni azt elképesztő pazarlásnak számít? Bizony, a banánnak nem csak a „fogyasztható” részében, hanem a (szintén fogyasztható) héjában is rengeteg tápanyag rejtőzik. Néhány országban, például Indiában erről már régóta tudnak.

A banánhéj keserűbb és kevésbé „harapható”, mint a belső rész, ezért nem érdemes önmagában fogyasztani. Szerencsére azonban minden benne található tápanyaghoz hozzájuthatsz, és sokkal emészthetőbbé is teheted a banán héját. Például főzheted vagy sütheted őket 10 percig (így már magukban is sokkal élvezhetőbbé válnak), vagy – és ez talán a legjobb módszer – teát is készíthetsz belőlük. Mielőtt azonban felfedeznénk a banánhéjtea-készítés rejtelmeit, nézzük meg, hogy egyáltalán miért is vetemedne valaki erre!

 

A banánhéjtea csökkenti a koleszterinszintet és óvja a szív egészségét

 

A banánhéjakról kimutatták, hogy mind oldódó, mind pedig nem oldódó rosttartalmuknak köszönhetően segítenek a koleszterinszint visszafogásában. Külön érdekesség, hogy ezekből igazából több van a banán héjában, mint magában a banánban. Az alacsonyabb koleszterinszint csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának veszélyét. Akárcsak a banánok, a héjuk is tele van káliummal, ami a szervezet folyadék- és elektrolitszintjét segít kiegyensúlyozni, továbbá szabályozza a szívverést és véd a szívbetegség ellen.

 

A banánhéjtea javítja a közérzetet és enyhíti a depressziót

 

A banánhéjakban triptofán nevű aminosav is jelen van, ami segít a jó közérzetért felelős hormonok (szerotonin és dopamin) mennyiségében növelésében. Ezek a hormonok nem csupán a jókedvet fokozzák, de segítik a stresszhormonok számának szabályozását is. Egy tajvani tanulmányban bemutatták, hogy a banánhéjkivonat képes volt a depresszió tüneteinek enyhítésében az önkéntes résztvevőknél, míg egy másik kutatás rávilágított, hogy napi két banánhéj elfogyasztásával (három napon keresztül) mind a depresszió csillapításához, mind pedig a vér szerotonintartalmának fokozásához hozzájárulhatunk. A következő oldalon folytatom, lapozz egyet és tudd meg, hogyan készíthetsz banánhéjteát! 

hirdetes

 

A banánhéjtea javítják az alvás minőségét

 

A banánhéjtea több okból is jobb alvást garantál. Mint azt már fentebb említettük, a héjakban triptofán található, ami többek között felelős az étkezés utáni álmosságért (ha például az ember pulykát fogyaszt, ami szintén triptofánt tartalmaz). Ez az aminosav fokozza a szerotoninszintet, ami pedig jobb minőségű alváshoz vezet. A banánok minden része (a héja és maga a banán) nagy mennyiségű káliumot és magnéziumot tartalmaz – két olyan elemet, amik segítik az alvást. Ha nehezen szenderülsz álomba éjszakánként, akkor meglehet, hogy szervezetnek több magnéziumra van szüksége.

 

A banánhéjtea segít a fogyásban

 

Mint azt már korábban említettük, a banánok héjában rengeteg rost (oldható és nem oldható) található. Ezek a rostok lassítják az emésztés folyamatát és segítenek, hogy az ember kevesebbel is jól tudjon lakni. Ez azt jelenti, hogy étkezés közben kevesebbel is beéred majd, ha banánhéjteát iszol mellé, ráadásul két étkezés között sem vetemedsz majd nassolásra. A banán héja továbbá a napi szükséges káliummennyiség 40%-át tartalmazza, ami a fentebb említett előnyökön kívül elengedhetetlen a megfelelő anyagcseréhez. Ha pedig az ember anyagcseréje jól működik, akkor a szervezet több kalóriát dolgoz fel.  

hirdetes

 

A banánhéjtea növelik a rák elleni védelmet

 

A banánhéjakban található összetevők segítenek a rák, a mutációk és a sejtkárosodás elleni védelemben. Emellett rengeteg fitovegyületet tartalmaznak, amik antioxidáns hatásuknak köszönhetően a rák elleni küzdelemben is szerepet játszanak. A következő oldalon elmondom, hogyan készíthetsz banánhéjteát!

 

Most, hogy tudod miért nem érdemes kidobni a banánhéjakat, lássuk, hogy hogyan is hasznosíthatod a bennük rejlő tápanyagokat banánhéjtea formájában! Először is nagyon érett banánok héjára lesz szükséged – minél érettebbek, annál jobb. Az érettebb héjak vékonyabbak és édesebbek, ami a gyümölcsökből (például a banánból) kiváló etilén hormonnak köszönhető.

 

A teához egy éppen most elfogyasztott banán héját, vagy akár az egész gyümölcsöt (héjával együtt) is felhasználhatod. Ha az egész gyümölcsöt választod, akkor előbb mindenképpen vágd le mindkét végét. Ha ez megvan, akkor helyezd a héjas banánt (vagy csak a héját) egy előre felforralt edény vízbe 10 percre. Fogj egy tésztaszűrőt és szűrd át a banános vizet egy bögrébe, hogy lehűlhessen (amíg ihatóvá nem válik). Egy kevés fahéjjal nem csak finomabbá teheted teádat, de a fahéjban található tápanyagokból is felvehetsz egy csipetnyit!

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
diéta

Szótár

Nyelési nehézség

Diszfágia Legtöbbször valamilyen mechanikus akadály (szűkület, daganat, idegen test) vagy... Tovább

Viscerális zsír

A hason belül lévô zsírszövet-mennyiség. Tovább

Tovább a lexikonra