Táplálkozási tények és tévhitek

Jobbágy Orsolya

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Az emberek többségében még mindig rengeteg tévhit fogalmazódik meg, ha táplálkozásról van szó, a most következő cikket éppen ezért ajánlom mindenkinek, tegyük tisztába a dolgokat végre, 4 tévhitre adok most nektek magyarázatot. 

Kihagyni a reggelit, mert az „fogyaszt”


Az tuti. Főleg az izomzatot! Az étkezés kihagyása minden esetben oda vezet, hogy testünk kénytelen izmainkat felhasználni, hogy energiát nyerhessen.
Testünk miért nem a zsírhoz nyúl? Kevesen tudják, de a zsírszövet szervezetünk számára „fontosabb”, mint az izomszövet. Csupán néhány ezer éve jutunk napi rendszerességgel táplálékhoz, ezért emlékezetében még elég friss a sok ezer éves bizonytalan élelemhez jutás időszaka van. A vastag zsírpárna akkoriban életet mentet.
Aki tehát zsírvesztésben bízva kihagyja a reggelit, elköveti a lehető legnagyobb butaságok egyikét. Reggel egyébként is lemerült glikogénraktárakkal ébredünk, ezért némi gyors szénhidrát sem fog kárt okozni.

 

Este 6 után tilos enni


A másik rossz szokás. Nehezen lehetne már kideríteni, hogy honnan terjedt el. Annyi azonban biztos, hogy a női és egyéb életmód magazinok terjesztik rendíthetetlenül ezt az elméletet.
A magyarázat erre legtöbbször az, hogy „este 6 után a szervezet már átáll raktározó üzemmódba, és amit ezt követően eszünk, abból zsír lesz.” Butaság!. Ha diétás étrendet követünk, a szénhidrátbevitelt érdemes este lecsökkenteni, és már csak rostos forrásokat használni (pl. zöldségek), a fehérje viszont izmaink védelme érdekében minden étkezésünk során konstans kell legyen. Az energia bevitelt fedezhetjük telítetlen zsírsavakból, így a szénhidráttal ellentétben nem kell jelentősebb inzulinreakciótól tartanunk. Ami könnyedén vezethet elhízáshoz.

hirdetes
 

Szerző: Jobbágy Orsolya

 

Csökkentsük az étvágyat


hirdetes
Az, hogy étvágyat csökkentünk, éhségérzetet nyomunk el, nagyon rossz kiindulópont. Ha nem tudod megállni, hogy ne egyél „szemétkaját”, nem vagy elég érett a diétához. Az elhízás nem elsősorban az elfogyasztott étel mennyiségétől függ, hanem a minőségétől is.
Vannak bizonyos ételek, melyeket diéta alatt kerülni kell, másokat viszont szinte korlát nélkül ehetünk. Ide tartoznak például a zöldségek és a sovány húsok (csirkemell, halak). Nem árt tehát, ha tisztában vagyunk azzal, hogy mit eszünk, és nem csak a mennyiségre figyelünk.
Az étvágycsökkentésnek akkor lehet értelme, amikor kimerítetted az aznapra előírt tápanyagmennyiséget, és még mindig éhségérzet kínoz. Ez leginkább a diétás ciklus elején jelentkezhet, ez az úgynevezett szénhidrátéhség.

 

A gyümölcs „fogyaszt”, és tele van vitaminnal


Még manapság is él és virul a gyümölcsök mítosza. Pedig számtalan esetben bebizonyították már, hogy vitamintartalmuk az elmúlt évtizedek során drámaian lecsökkent. Ha biztos akarsz lenne abban, hogy bevitted a megfelelő mennyiségű vitamint, nem érdemes a gyümölcsökre alapoznod. Ne aggódj, a táplálék kiegészítőkben lévő vitamin (a rémhírek ellenére) is ugyanolyan hasznos, mintha „természetes” forrásból származna.
Gyümölcsök diétában? Valami rejtélyes oknál fogva a gyümölcs számtalan rossz diéta alapját képezi. Sokszor kizárólagosan is: „Délig csak gyümölcsöt eszem” – ugye ismerős ez az indoklást nélkülöző buta szokás. Ennek pedig az lesz az eredménye, hogy értékes tápanyagok helyett fruktózzal (gyümölcscukorral) tömjük tele a szervezetünket, és plusz löketet adunk neki az elhízás felé.
,

Szerző: Jobbágy Orsolya


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Szótár

D-vitamin

A D-vitamin-hatású vegyületek szteroidszármazékok. Táplálkozás-élettani szempontból a D2-... Tovább

Veronika (orvosi)

Latin neve: Veronica officinalis   Eredete, élőhelye Hazája Európa és... Tovább

Tovább a lexikonra