A tej egészséges vagy káros?

Gyuris Lilla

KÖVESS MINKET

ISTAGRAMMON

Számomra a reggeli egyik meghatározó része a tej, azonban felhívták rá a figyelmem, a tej lehet, hogy nem is olyan egészséges, mintahogyan azt mindenki hiszi. Mindezt hiába hallottam, addig nem hittem el addig, amíg utána nem olvastam, mivel a mindennapi táplálékom egyik „főszereplője”.

Röviden a tejről

 
Évezredekkel ezelőtt az őseink étrendjében nem szerepelt a tej. Egy nagyobb népességnövekedésnek köszönhetően az élelmiszerhiány miatt egyre többen kezdték el fogyasztani, a mára már mindennapos fogyasztási cikknek számító állati eredetű italt. Azonban az őseink csak a szoptatás időszaka alatt rendelkeztek laktáz enzimmel (ez az enzim képes lebontani teljes egészében a tejcukrot), ez viszont felnőtt korban mindenkiben inaktiválódik.

 

Szakértők szerint, fontos, hogy naponta fogyasszunk tejet, mert a benne lévő vitaminok és értékes tápanyagok jó hatással vannak az agy működésére, a szellemi teljesítményre és mindezek mellett erősítik a csontozatot.
A vitaminok és tápanyagok, amik a tejben találhatóak: A- és D-vitamin, ami a csontok egészségében játszik fontos szerepet, B-vitamin, ezek közül kiemelt a B2 és B12 vitamin – növelik az energiaszintet, segítenek megőrizni a köröm és a haj egészségét. A tejben található tejfehérje, gyors fejlődést biztosít, a szénhidrátok biztosítják az ásványi anyagok, a kalcium és a magnézium gyorsabb felszívódását, a tejzsírnak és a kalciumnak pedig jelentős szerepe van a csontok fejlődésében.

hirdetes

 

A tej káros hatásai

hirdetes

 

Orvosok, kutatók és szakértők ezrei foglalkoznak a ténnyel, hogy a tej valójában káros-e vagy sem. A keresgélés során kiderült, hogy az emberi szervezetben, vagyis a bélrendszerben két baktérium található, egy jó és egy rossz, amelyet több cikkben is „tejvadász” baktériumnak neveznek. Ezek közül a rossz a tej hatására ammóniát termel, a jó pedig lebontja a tejcukrot. A rosszindulatú baktériumnak köszönhetően, megindul az ammóniatermelés, ami puffadást, a vérbe kerülve idegrendszeri megbetegedést, gyerekeknél autizmust is okozhat. Itt még mindig nincs vége a káros hatásoknak. A tejfogyasztásnak köszönhetően jelentkezhetnek a következő betegségek is: vérszegénység, bélgörcs, bélfertőzés, allergiás reakciók, szívbántalmak, ízületi gyulladás, azonban legjobban a szarvasmarha által hordozott BIV (bovine immunodeficency virus) nevű AIDS-szerű vírustól kell tartani. Gyermekeknél a következő betegségeket okozhatja: fül- és mandulafertőzés, bélvérzés, allergia és cukorbetegség.

 

Érdemes-e tejet fogyasztani?

 

Elrettentő dolgokat tudtam meg a tejről. Ezek után komolyan meggondolja mindenki, valójában érdemes tejet inni vagy sem. Hiába, hogy tele van vitaminokkal, kalciummal és egyéb fontos tápanyaggal, de mégis számos betegség kialakulásában játszik szerepet. Én úgy gondolom, ezek után nem fogok leszokni a tejről, de lényegesen csökkentem a megszokott adagot.


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás élelmiszer

Szótár

Mangán

A mangán olyan ásványi anyag, amely sok enzim működésének beindításához és... Tovább

Mezei zsurló

Latin neve: Equisetum arvense   Eredete, élőhelye   A mezei zsurló egész... Tovább

Tovább a lexikonra