Diéta, és ami mögötte van

Bress Roland

IRATKOZZ FEL

CSATORNÁNKRA

Elkezdesz diétázni, mert fogyni akarsz a nyárra, egy versenyre (ha épp versenyző vagy),  vagy csak egyszerűen megelégelted a plusz kilókat magadon és szeretnél végre életmódot váltani, amihez persze egy jó étrend elengedhetetlen, ezt Te is tudod. De milyen diétát kövess, ami meghozza majd a siker gyümölcsét, egyáltalán kell követni valamilyen módszert? Olvass tovább és kiderül!

Gondolom, azt már senkinek nem kell magyarázni, hogy a koplalás, azaz a nem eszem semmit nevezetű diétás módszer a legrosszabb. Egy ideig mennek le a kilók, mindeközben Te sanyargatod magad, a szervezeted teljesen lenullázod, az immunrendszered pedig kikészül. És nem, nem pár hónapon belül fognak ezek a mellékhatások jelentkezni, hanem évek múlva. A szervezetünk ugyanis egy ideig, és ezt kihangsúlyozom, egy ideig remekül képes alkalmazkodni a szélsőséges körülményekhez is, így akár évekig észre sem veszed, mennyire kikészíted magad ezzel a módszerrel, aminek a vége az lesz, hogy feladod, elkezdesz enni, és belekerülsz egy jó kis jojó-effektusba.


Gondolom azt is, hogy e sorok olvasói jártasak már annyira a témában - de ha nem, az sem baj, mert akkor most megtudják - hogy a diéta szó nem koplalást, éhezést jelent a megfogalmazásunkban. Sokan meglepődnek, amikor teljesen hétköznapi, "laikus" szemmel ránéznek egy életmódot váltani készülő, edzőterembe eljáró nő étrendjére.

 

Mert mit is látnak? Napi 5-6 étkezés, és a napi adagok sem azok a kis csipegetni való falatkák, amire gondolnának. De ez szükséges ahhoz, hogy a heti rendszerességű edzések mellett ellássák megfelelő tápanyagokkal, "üzemanyaggal" a szervezetet. Mert nem nehéz kitalálni, ha csak sportolni kezdene el az alanyunk, de mellette koplalna vagy nem táplálkozna megfelelően, igen hamar legyengülne és megbetegedne a sportolás által igénybe vett szervezete.

 

Nagyon sokféle diéta létezik, ki erre esküszik, ki arra. Sokan követnek alacsony szénhidrátos diétát. Van egy réteg, akiknek bevált, de ez sem szentírás! Ha valahol olvastál erről a módszerről, ne vedd 100%-osnak, mert neked egyáltalán nem biztos, hogy beválik! Kipróbálni persze ki lehet, sok tanulmány kimutatta, hogy járható út lehet ez is a fogyásban, és nem is egészségtelen, persze ebbe sem ész nélkül kell belevágni! Itt sem elhanyagolható persze a kalóriák mennyisége, ami szintén fontos. Ezt kár lenne tagadni.

hirdetes

 

Amit mindenkinek tudnék tanácsolni, aki életmódváltásra szánja el magát, hogy keressen fel egy személyi edzőt vagy dietetikust egy megfelelő étrend összeállítására. Ez a legjobb módszer! Miért? Mert a Te igényeidhez lesz igazítva, személyre lesz szabva, ami kulcsfontosságú! Viszont, ha erre nincs lehetőség, pár sorban leírom, mihez érdemes tartani magad, ha szeretnél egy sikeres diétába fogni!

 

Először is, tegyél rendet a fejedben, hogy mik a céljaid! Mivel a legtöbb ember nem versenyzési céllal fog ebbe az egészbe, nem kell versenydiétát tartani! A lényeg a mértékletességen van! Ha eddig szeretted az édességet, nem kell rögtön elhagyni, mert nem is fog menni, másrészt nincs is szükség rá. Fokozatosan kell csökkenteni az elfogyasztott cukor mennyiségét, de ha nem vészes a helyzet, nem kell lemondanod a kedvenc csokidról vagy cukrodról! Heti egy-két alkalommal még belefér, ha mellette tartasz egy jó étrendet és rendszeresen lejársz sportolni! Figyelj mindig a tested visszajelzéseire, ez nagyon fontos! Igyál meg naponta 3 liter tiszta vizet, de az sosem baj, ha több, főleg, ha sportolsz is mellette! Az agyunk 85%-át és a testünk több, mint 50%-át víz alkotja! Miután felkeltél, igyál meg egy pohár vizet, és az első étkezésed is jó, ha megvan a felkeléstől számított fél órán belül, az anyagcseréd ezután pörögni fog majd! Lehetőleg kerüld a péksüteményeket, legalábbis csökkentsd minimálisra a fogyasztásukat! Ugyanez a helyzet a fehér liszttel is!

hirdetes

 

Táplálkozz napi 5-6-szor, fogyassz minőségi fehérjeforrásokat, mint a csirkemell, pulykamell, különféle halak, ezen felül a vörös húsokat se hanyagold, mint például a marha! A szénhidrátok is elengedhetetlenek, amire figyelni kell esetükben az az, hogy a tápanyag és rostdúsabb szénhidrátokból válogassunk, amiknek alacsony a glikémiás indexük. Aztán ott vannak a zsírok, itt az esszenciális zsírsavakat kell keresni, amik az egészségünk fenntartásához és a fogyásunk sikeréhez járulnak hozzá. A bevitelüknél törekedjünk rá, hogy telítetlen zsírokat fogyasszunk, ezek mellett én javasolnék fogyasztani Omega 3 halolaj kapszulát is! A gyümölcsöket is csak ésszel fogyasszuk, lehetőleg délelőttre korlátozzuk diétában a fogyasztásukat, mert a fruktóztartalmuk miatt ők is tartalmaznak ám cukrot!

 

Ez a pár sor tényleg csak iránymutató, amiket jó, ha megfogadsz. A lényeg, próbálj meg tartani egy arany középutat, sose sanyargasd magad! Figyelj rá, hogyan reagál a tested, ezt ki kell tapasztalni. Csak ésszel, és tartsd mindig a fokozatosság elvét, a mértékletesség lebegjen a szemed előtt

Szerző: Bress Roland-Személyi edző


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Szótár

Gyomoridegesség

A gyomor a vegetatív idegrendszer irányítása alatt működik. Feszült, ideges embereknél és... Tovább

Streching, nyújtás

  Az ízületi mozgékonyság, hajlékonyság fejlesztésének módszere. Az angol eredetű... Tovább

Tovább a lexikonra