notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

5 tipp a falási rohamok kezelésére

hirdetes

5 tipp a falási rohamok kezelésére

Kiss Zita

Új diétába kezdtél, minden jól alakul, de rádtör egy falási roham és belaksz a tiltott ételekből. A farkaséhség kísérti a mindennapjaid. Íme pár tipp, hogy kimássz a farkasveremből!

Tippek a falási rohamok kezelésére

Új diétába fogtál és nagyszerűen telik az első két hét, könnyen veszed az akadályokat, tart még a lelkesedésed, betartod az utasításokat és ellenállsz a nassolás kísértésének. Hősiesen főzöd a családnak a szokásos ételeket vagy nézed, ahogy a haverjaid két pofára tömik magukba a számodra tiltott kajákat. Aztán egy nap farkaséhség tör rád. Magad sem érted miként de, ott állsz a hűtő előtt és jó ízűen kanalazod a kedvenc fagylaltodat, megeszed a gyerekek tányérján hagyott maradékokat vagy a meccsnézés közben veszel a barátaid által rendelt pizzából szigorúan csak egy szeletet, amiből végül öt lesz három üveg sörrel megspékelve, mert hát végülis egyszer élünk. Aztán szinte rögtön elönt a bűntudat, s elkezded magad szidni, ostorozni, hogy megint nem volt egy cseppnyi akaraterőd sem, soha semmi sem sikerül úgy, ahogy eltervezted.

Fel a fejjel! Nem vagy egyedül, mert sokunknak van falási rohamokat kiváltó mumusunk. Van, aki könnyen kiűzi őket az életéből, s van, aki állóháborút folytat velük hétről hétre. Kitartás! Íme 5 tipp a falási rohamok kezelésére.

Tippek a falási rohamok kezelésére

 

1. Tiltás helyett növeld a választékot!

Ne azokra az ételekre fókuszálj, amiket el kellene kerülnöd. Például ha imádod a fagylaltot, ahelyett, hogy azt hajtogatnád magadban: ”Sokkal jobb lenne, ha nem ennék minden nap fagylaltot.” Azokra az ételekre koncentrálj, amelyekből nap, mint nap fogyaszthatsz. A tiltott ételekre való fókuszálás falási rohamokhoz vezet, az pedig bűntudatot generál, ami megint a kritikus ételek megtagadását váltja ki és kezdődik elölről az ördögi kör.

Kérdezd meg inkább magadtól: „Melyek azok az ételek, amiket hozzá tehetek még a listámhoz?” Olyan kaját válassz, amit ehetsz és szeretsz vagy olyat, amit ki szeretnél próbálni legyen az zöldség, gyümölcs, hús, tejtermék, növényi magvak stb.

hirdetes

Tippek a falási rohamok kezelésére

 

2. Felejtsd el a csaló napokat!

Néhányan úgy gondolják, hogy a heti egy csaló nap bevezetése a megoldás a falási rohamaik megszüntetésére. A hét folyamán „jól” viselkednek, aztán hétvégén elszabadul a pokol és azt esznek reggelire, ebédre, vacsorára, amit csak akarnak a nassolnivalót is beleértve. Ez azonban csak továbbtáplája a farkaséhséget. Ha csak egy bizonyos napon engeded meg magadnak, hogy élvezd a „tiltott” ételek fogyasztását, akkor tuti többet eszel a kelleténél belőle, hiszen máskor nem juthatsz hozzá. Ennek eredményeképpen tele lesz a gyomrod, pocsékul fogod érezni magad a nap végére és még utána is. Hidd el, nem éri meg!

Tippek a falási rohamok kezelésére

 

hirdetes

3. Ünnepelj meg minden győzelmet és lendülj túl az apró visszaeséseken!

Minél erősebb a kísértés, annál nehezebb neki ellenállni. Eltelt egy nap anélkül, hogy nassoltál volna? Ünnepeld meg! A következő nap azonban olyan esemény történik veled (rossz jegyet kaptál a suliban, keresztülnézett rajtad a főnököd, rajtad tréfálkoztak a barátaid stb), amitől rossz hangulatba kerülsz, így jogosan az egyik „tiltott” kedvenceddel vígasztalod magad a hét hátralévő részében. Ahogy az idő halad előre, úgy nő a falási rohamoktól mentes napjaid száma. Egyre inkább ellenállsz a kísértésnek. Légy kedves magadhoz, ünnepeld meg a sikereidet (ha muszáj rágnod valamit, akkor az egészséges legyen pl. alma, sárgarépa, pár szem aszalt gyümölcs vagy mag), a pozitív dolgokra fókuszálj és ne az apró visszaesésekre. Ne legyél túl kritikus magaddal, örülj minden apró sikeres lépésednek. Tudom, mondani könnyű, de ha mégis legyűr a farkaséhség, ne rágódj rajta órákig vagy akár napokig, keress valami pozitív dolgot helyette és tarts ki!

Tippek a falási rohamok kezelésére

 

4. Felejtsd el a merev szabályokat!

Ne hallgass azokra a szigorú szabályokra, amik kikötik mit ehetsz és mit nem, mikor és hogyan egyél. Ehelyett hallgass a testedre. A szervezeted tudja, hogy miből mennyire és mikor van szüksége. Akkor egyél, amikor fizikailag éhes vagy, tanuld meg felismerni azokat a helyzeteket, amikor érzelmi indittításból, vígaszból eszel. Légy türelmes, mert némi időt igénybe fog venni, hogy meghalld a belső hangodat, s felismerd az éhség veled született természetes jeleit.

Ha nem vagy éhes és mégis enni akarsz, akkor kösd le valami más tevékenységgel magad, amíg el nem múlik a késztetés. Pl. Menj el sétálni, biciklizni, jógázz, hívd fel az egyik barátodat, hallgasd meg a kedvenc zenédet, fejts keresztrejtvényt stb.

Tippek a falási rohamok kezelésére

 

5. Hogyan kezeld a tiltott ételeket?

Különbözőek vagyunk, így a trükk, ami egyikünknél beválik, az nálad nem biztos, hogy működik. Van olyan sorstárs, aki nem tart otthon abból a kajából, élelmiszerből, aminek nem tud ellenállni (pl. fagylalt). Más képes arra, hogy amikor igazán megkívánja akkor vesz belőle egy kis adagot (pl. egy gombóc fagyit), és azt élvezettel, bűntudat nélkül elfogyasztja. Ez nagyon fontos: tanuld meg a kedvenc kajádat mértékkel és bűntudat nélkül elfogyasztani.

Ha olyanokkal élsz egy háztartásban, akik imádják a chipset vagy más, számodra kísértéssel bíró ételt, akkor beszélj velük miként tudnak támogatni, hogy erőfeszítéseid sikerrel járjanak. Elzárhatjátok az ételt olyan helyre, ahol Te nem férsz hozzá vagy fogyaszthatják olyankor, amikor te nem látod. Találjatok rá közösen megoldást!

Ha a tippek közül beválik valamelyik és sikerül a falási rohamaidat minimalizálni, sőt búcsút venni tőle, akkor tudasd velünk, hogy együtt örülhessünk a sikerednek!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Szótár

Állóképesség

  A szervezet fáradással szembeni ellenállóképessége hosszan tartó erőkifejtéseknél.... Tovább

Low fat diéta

A zsírbevitel korlátozásán alapuló diéta Tovább

Tovább a lexikonra