notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Legyél tudatában annak milyen mozgás ajánlott menstruáció és terhesség alatt!

hirdetes

Lehet-e sportolni menstruáció és terhesség alatt

Vannak az életben olyan dolgok, amiket csakis a hölgyek tapasztalhatnak meg. Ilyen a minden hónapban előjövő 'női gond', és ha ez elmarad, akkor a várandósság. Sok mindent olvasni arról, hogy ilyen helyzetekben mit ajánlott fogyasztani, mire kell oda figyelni, de a mozgás helyessége így is kérdéses sok nő számára. Olvasd el cikkünket és választ kapsz arra, hogy ajánlott-e mozognod, ha menstruálsz, vagy gyermeket vársz.

Most mindent megtudhatsz a sportolás fontosságáról menstruáció és terhesség alatt!

Mi is az a menstruáció

A menstruáció latin eredetű szó, menses szóból származik. Jelentése: hónap. Ezért is hívják sokan havi bajnak. Azonban ez nem egy betegség, hanem arra utal, hogy a szervezet jól működik. Általában már 12 éves kortól jelentkezhet a lányoknál az 1. mensi. Így volt ez nagymamáinknál és most is. Milyen folyamat zajlik végbe a női szervezetben ilyenkor?

Petefészkünk körülbelül 400000 petesejtet tartalmaz születésünktől fogva. Ezekből a sejtekből havonta 1-1 kilökődik, úgymond megér, és megtermékenyíthetővé válik. Ha nem él valaki nemi életet, nem termékenyül meg, akkor jön létre a menstruáció. Vér formában távozik a petesejt a szervezetből. Az első alkalomtól számítva 28 naponta jelenhet meg a vérzés, és 3-5 napig tarthat.

Előfordulhatnak betegségek, amik miatt nem szabályosak, főleg az első pár hónapban. Vagy külső okok lehetnek a sok stressz, a rendszertelen ételfogyasztás, súlyos testsúlycsökkenés, vagy akár a megerőltető testmozgás. Azonban ha megtermékenyül a nő, akkor a mensi elmarad...Ilyenkor jön a várt, vagy nem várt terhesség.

Lapozz tovább és olvasd el te is, hogy mire van szükséged terhesség illetve menstruáció alatt
 

Most mindent megtudhatsz a sportolás fontosságáról menstruáció és terhesség alatt!

Úgy gondolom, mindenki tudja, hogy a folyadék fogyasztás mennyisége minden esetben nagyon fontos! Igyál minél több vizet, semmiképp ne cukros üdítőket. Személyfüggő, hogy ki hogy éli meg ezeket a napokat, vagy várandósság alatt a hónapokat, de mindenképp tudatosnak kell lenni. Hogyan táplálkozz?

Fogyassz ásványi anyagokban gazdag ételeket, rengeteg vitamint. Ez lehet zöldség, gyümölcs, megfelelő hústermék. Kerüld a cukrot és a zsírt. Bár ezek hanyagolása nem csak ilyenkor ajánlott...

Mozgás a nőknél

Mint már említettem, a fájdalom és az érzékenység változó minden nőnél. Van akinek mellfeszüléssel, ingerlékenységgel telnek ezek az idők, van aki különösebb változást nem tapasztal. Egy dolog azonban biztos. Ilyenkor sem maradhat el a mozgás! Lehetsz rendszeresen sportoló, vagy aki héba-hóba megmozdul, bizonyított tény, hogy menstruáció idején a mozgás enyhíti az alhasi görcsöket.

hirdetes

Miért is ne mehetnél le ugyanúgy a terembe, vagy akár futni valamerre, ha jól esik? Viszont arra nagyon figyelj, hogy ha szédülsz, elgyengülsz, kimerültnek érzed Magad, ne erőltesd az edzést, hanem állj le. És persze fogyassz folyamatosan vizet közben! Egy-két dolgot azonban vegyél figyelembe. Vannak olyan mozgásformák amik menstruáció alatt nem ajánlottak:

Ilyen például a jógának egyik gyakorlata, mikor fordított testhelyzetben vagy. Ilyenkor ezt hagyd ki és jöhetnek más pozitúrák.
Nem tiltott a súlyzó használata, de mérsékeld a nehézséget. Semmiképp ne erőltesd meg Magad!


Mellőzd a vízi sportokat a fertőzésveszély miatt. Menstruáció alatt könnyebben ellehet kapni fertőzést, ha vízbe merülünk, stb.
Mindegy hogy has fájós vagy-e, vagy nem, a sokszoros has prés ismétlést vedd ki a napi edzéstervedből, mert erősítheti a menzesz görcsöket.


Kerülj minden olyan sportfajtát, ami erős has gyakorlattal jár.

hirdetes


Mit ajánlunk? 

A kocogást. A mozgás mellett a friss levegő is jó hatással lesz Rád.

Várható, hogy romlik ilyenkor a teljesítmény, nem azt adod az edzésen, amit szeretnél, de ha elmúlik újra mindent szabad. Bele vághatsz teljes erővel. Nem sok idő ez a pár nap :)
 

Most mindent megtudhatsz a sportolás fontosságáról menstruáció és terhesség alatt!

Mikor valaki gyermeket tervez az orvos különösen ajánlja a mozgást Magad és babád érdekében is. Azonban ha már megfogant a bébi, mindkettőtökért felelős vagy. Fontos, hogy továbbra is mozogj rendszeresen, csak vegyél figyelembe pár dolgot:

Mindenféleképp kérdezd meg orvosod véleményét akár mozogtál a fogantatás előtt rendszeresen, akár nem.

Ha Ő úgy látja, hogy nincsen semmi ok arra, hogy ne tedd, akkor a következőket tartsd be:

  • Az edzés erősségéből vegyél vissza. Csökkentsd az intenzitást.
  • Kerülj mindenfajta küzdősportot.
  • Az olyan mozgást ami rúgással, ütéssel, ugrálással, vagy eséssel jár hagyd ki. (Például lovaglás, bringázás)
  • Futás helyett válaszd a hosszú sétát, vagy intenzív gyaloglást. Ugyanis ez biztonságosabb Rád és babádra nézve, emellett jobban kímél a kifáradástól. És ezzel is zsírt égethetsz el.
  • Ilyenkor ajánljuk a terhes tornát. Szerencsére már egyre nagyobb 'divat' hazánkban is, rengeteg lehetőség van rá. De csakis hozzáértő felügyeletével csináld, hogy elkerülj mindenfajta mellékhatást.
  • Vagy hallottál már a kismamajógáról? Nekem ez vált be igazán. Nem csak tested, szervezeted egészségéért teszel vele, hanem a 9 hónap fáradalmait is enyhíted vele. Lelkedre is nyugtatóan hat. És a legszebb, hogy igazán összhangba kerülsz babáddal közben. :)


Remélem adtunk egy kis segítséget ezzel Nektek, Nőknek. Ne legyen kifogás a menstruáció, se a várandósság arra, hogy miért nem mozogsz. Ha viszont azért nem tetted, mert nem tudtad, mi a helyes ilyenkor, vagy hogyan hat szervezetedre ezekben az esetekben, akkor cikkünk elolvasásával mindenről tájékozódhattál. Válassz ilyenkor ajánlott sportot, eddz mérsékelten, mert saját és magzatod egészségéért csakis Te vagy felelős!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Szótár

Mangán

A mangán olyan ásványi anyag, amely sok enzim működésének beindításához és... Tovább

Diagnózis

A betegségek neve, tágabb értelemben az a folyamat, amely az orvos aktív munkájának... Tovább

Tovább a lexikonra