notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Igyunk-e kávét edzés előtt

hirdetes

Kávé edzés előtt?

Puskás Rékka

Szinte mindenki fogyaszt kávét. Van aki, reggel ébredés után, van, aki napi ötöt, sőt a mediterrán országokban még vacsora után is szokás elkortyolgatni egy feketét. Mi a helyzet az edzés előtti órákkal? Jó hatással van a koffein a testmozgásra, vagy éppen rontja a teljesítményünket? Erre adok választ a következőkben.

Kávé és az edzés

Biztosan te is láttál már olyanokat, akik úgy közelítik meg a termet, hogy az egyik népszerű kávézó lánc poharából szürcsölnek, sőt az sem ritka, hogy az edzés során is kávét fogyasztanak. De vajon miért?

A legutóbbi kutatások szerint, ha testedzés előtt iszunk kávét, az jó hatással lesz a teljesítményünkre. A kávé ugyanis stimuláló hatást vált ki az idegrendszerben, a szívben, amely segítségünkre lesz abban, hogy keményebben tudjuk megdolgoztatni izmainkat, és erőteljesebb legyen a zsírégetés. Ezen kívül segít olyan neurotranszmitterek felszabadításában, mint a dopamin, amely befolyásolja a fájdalom-receptorokat, és a kedvünket, más szóval tulajdonképpen élvezzük, hogy izzadunk a futópadon, és könnyebben fogjuk teljesíteni az utolsó ismétléseket a felülésekből. Ráadásul a kísérletek szerint, azok, akik koffeint fogyasztottak edzés előtt, 72 kalóriával kevesebbet fogyasztottak a nap hátralevő részében, és könnyebben kezelték az éhségérzetet. A következő oldalon folytatom! 

Reggel szoktál edzeni?

Az időzítés az egyik legfontosabb szempont. A koffein 15-45 perc alatt kerül megemésztésre, ugyanakkor 30-75 percig tart a hatása. A szakértők szerint a legoptimálisabb az, ha az edzés előtt körülbelül egy órával fogyasztunk egy csésze kávét a reggel vagy délelőtt folyamán. Nem lehet elégszer kihangsúlyozni, hogy a kávé nem része a napi folyadékbevitelnek, hiszen vizet von el a szervezettől, így ajánlott minden elfogyasztott csésze mellé legalább egy pohár vizet inni. Ez fokozottan érvényes, ha edzés előtt teszed, így mindig készülj fel elegendő vízzel!

hirdetes

Továbbá ne feledd, hogy a túl sok koffein káros hatással lehet a szervezetedre, könnyen dehidratációhoz vezethet, és megnövelheti a pulzusszámod, ezért érdemes odafigyelni a mennyiségre, nehogy az edzés rovására menjen!

hirdetes

Ha általában feketén iszod a kávéd edzés előtt, próbálj meg hozzáadni egy kevés tejet, vagy növényi eredetű tejet, így extra kalciumot és fehérjét is juttathatsz a szervezetedbe, amelyre hatalmas szüksége van a testednek mozgás közben. A tejben lévő összetevők ráadásul segítenek a vércukorszinted egészséges megemelésében is, ami jól fog jönni a keményebb feladatok során.

Ha este állsz neki a mozgásnak

Rossz hír azoknak, akik a nap végén indulnak a terembe, vagy egy jó futásra, hogy nem élvezhetik a koffein nyújtotta előnyöket az edzés során. A koffein ugyanis akár órákon át a szervezetedben marad, ám mindenkire más hatással van. Előfordulhat, hogy amíg te az este 7 órai futás előtt iszol egy kávét, és semmi problémád nem lesz az elalvással, addig a futótársad hajnalig fog forgolódni az ágyban ugyanannyi koffeintől. Ez függ a genetikától, a testsúlytól, a testfelépítéstől, valamint a kortól. Mindig azt tartsd szem előtt, hogy nem éri meg álmatlanul hánykolódni egy hatékonyabb edzés miatt, mert az könnyen elronthatja a következő napodat. Ha azt veszed észre, hogy nehezebben megy az elalvás, inkább tartózkodj a délutáni kávéfogyasztástól.

A kutatások szerint az emberek többségének elegendő napi 250-300 mg koffein ahhoz, hogy érezzék jótékony hatásait, amelynek mértéke természetesen szintén egyénileg változik. Egy espresso kb. 50-100 mg, egy hosszú kávé pedig kb. 40-80 mg koffeint tartalmaz, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy koffeint tartalmaz a csokoládé, a kóla, a kakaó, és természetesen az energiaitalok is.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Szótár

Nadragulya

(Atropa Belladonna)   Jelentése   A belladonna azt jelenti, hogy szép hölgy. Ezt a... Tovább

Kalcium

Az emberi szervezetben a legnagyobb mennyiségben fellelhető ásványi anyag. A csontjaink... Tovább

Tovább a lexikonra