notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

7 gyakori edzésszabály, amiket nyugodtan figyelmen kívül hagyhatsz

hirdetes

7 gyakori edzésszabály, amiket nyugodtan figyelmen kívül hagyhatsz

SZ.F.

Biztosan te is imádod azt az elégedett, fáradt, mégis erőteljes érzést, amikor egy hosszabb edzés után minden porcikád sajog, de tudod, hogy azért, mert jól csináltad. Vagy mégsem? Ha csak fáj, de nem látszik meg, akkor valamit nem csinálsz jól.

7 gyakori edzésszabály, amiket nyugodtan figyelmen kívül hagyhatsz

Az egészséges étrend és rendszeres mozgás alapvető szükségletei az alakformálásnak, azonban számos olyan tipp kering a köztudatban, amik egyáltalán nem segítenek elérni ezt a célt. Íme 7 gyakran ismételt edzés-szabály, amiket nyugodtan elfelejthetsz.

1. „Szabály” – soha ne egyél a reggeli edzés előtt

Valóság: a legtöbben azt hiszik, hogy ha nem esznek edzés előtt, akkor több kalóriát égethetnek el közben. Éppen ellenkezőleg: a szervezetnek üzemanyagra van szüksége a megfelelő működéshez. Érdemes tehát egy szénhidrátokban és fehérjében gazdag reggelivel kezdeni a napot, mielőtt hozzáfognánk az edzéshez.

2. „Szabály” – csak egy fajta edzést érdemes végezni

Valóság: egy kitűzött cél elérésének mindig több módja is van. Mivel az emberi test rendkívül jól alkalmazkodik a terheléshez, idővel egy bizonyos edzésmód már nem veszi igénybe annyira a testet, hogy hatékony legyen. Ezért érdemes rendszeresen más és más gyakorlatokkal edzeni magunkat, hogy szervezetünk ne szokjon hozzá a megmérettetéshez. A következő oldalon folytatom! 

7 gyakori edzésszabály, amiket nyugodtan figyelmen kívül hagyhatsz

3. „Szabály” – a pihenőnapokon tartózkodjunk a mozgástól

Valóság: a pihenőnapok lényege, hogy a test képes legyen regenerálódni és hogy az izmok felépülhessenek. Mindenki úgy tölti a pihenőnapjait, ahogy csak szeretné – ilyenkor nem szégyen egész nap lustálkodni, de ha jólesik egy kis séta vagy jóga, akkor senkinek se hidd el, hogy nem csinálhatod őket kedvedre.

hirdetes

4. „Szabály” – a futópad megdolgoztatása a legjobb fogyasztó módszer

hirdetes

Valóság: először is érdemes leszögezni, hogy a kardió edzések nagyon fontosak, főleg ha valamilyen komolyabb versenyre készülünk, ahol számít a kitartás. Ha viszont szeretnéd egy kicsit színesebbé tenni az edzéseket, akkor súlyemeléssel és saját testsúlyos gyakorlatokkal nem csak fogyhatsz, de még az izmaidat is erősítheted. Az izomnövelés pedig fontos a kalóriák elégetéséhez. Míg a kardió hatékonyabb aktív kalóriapusztító, addig a súlyedzések az edzés befejezte után is folytatják a felesleg elégetését.

5. „Szabály” – az edzés akkor hatékony, ha utána fáj

Valóság: ha az edzések nem tűnnek eredményesnek, akkor azt gondolhatod, hogy sokkal intenzívebb gyakorlatokra van szükséged, amik után napokig sajog mindened. A fájdalom azonban nem a siker mértékegysége. Az edzés utáni fájdalom számos tényezőtől függ az elvégzett gyakorlatok típusaitól egészen a szervezeted regenerálóképességéig. Ha eredményeket szeretnél látni, akkor valóban nem szabad visszafognod magad, de az sem segít, ha minden egyes alkalommal túlhajszolod a testedet.

7 gyakori edzésszabály, amiket nyugodtan figyelmen kívül hagyhatsz

6. „Szabály” – guggolás közben a térdek soha ne csússzanak a lábujjak vonala elé

Valóság: ezt bizonyára sokszor hallottad már, viszont ez a módszer nagyban korlátozza a megfelelő testtartást guggolás közben és visszatart attól, hogy tökéletesen végezd a gyakorlatot. Nem mindenki teste ugyan olyan, és a térdek igazság szerint egy kicsivel valóban átléphetik a lábujjak vonalát – a lényeg, hogy ne terheljük őket feleslegesen. Próbáljuk a súlyunkat a sarkainkkal megtartani és ereszkedjünk olyan mélyre guggolás közben, amennyire csak tudunk.

7. „Szabály” – soha ne eddz éjszaka

Valóság: sokak szerint az esti vagy éjszakai edzések megnehezítik az elalvást. Ugyan a testmozgás valóban megnöveli az energiaszintet, valójában nem kellene, hogy ez gondot okozzon, miután lefekszünk. Egyeseknek pont az alvás előtti edzés segít hogy mélyebben és pihentetőbben alhassanak. Az alvászavarral küzdőknek javasolt például egy kis lefekvés előtti jóga, vagy egy nagyobb futás – ezek mind segítenek a stressz levezetésében. Az edzés nem attól lesz eredményes, hogy reggel vagy este csináljuk, hanem ha rendszeresen tudjuk az adott időpontban elvégezni. Ha nem vagy korán kelő típus, akkor este is kimozoghatod magad, ha ezt minden nap meg tudod tenni.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Szótár

Edzésalkalmazkodás (adaptáció)

  A sportalkalmazkodáson az egyénnek, szervezetének, szervrendszereinek meghatározott... Tovább

Kálium

A kálium a makroelemek közé tartozik és a három legfontosabb olyan ásványi anyag közé... Tovább

Tovább a lexikonra