notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Az egészséges étkezés 7 fő alapelve!

hirdetes

Az egészséges étkezés 7 fő alapelve!

Puskás Rékka

Hazánkban minden 3. ember túlsúllyal küzd , és ahogy távolodunk az országhatártól ez az arány csak nő. Túlsúly ellen pedig az egészséges étkezés az egyik megoldás. Ha szeretnél egészségesen étkezni, akkor a következő 7 alapelvet mindenképpen tartsd be.
 

Az egészséges étkezés 7 fő alapelve!

1.pont

Minél változatosabban, minél többféle élelmiszerből állítsuk össze étrendünket. A sokszínű étrend komoly biztosítékot jelent arra, hogy minden szükséges tápanyagot megkapjon szervezetünk.

 

2.pont

Együnk kevésbé zsíros ételeket. Különösen fontos ez a keveset mozgók vagy az ülőmunkát végzők számára. Mindenképpen részesítsük előnyben a párolást, gőzölést a mikrohullámú sütővel szemben és a rántást is mellőzzük, ehelyett inkább alkalmazzunk keményítővel, kevés liszttel készített habarást. Csak étkezések befejező fogásaként, hetenként legfeljebb egyszer-kétszer együnk édességeket, süteményeket, soha ne étkezések között. Ételeinket egyáltalán ne, legfeljebb nagyon csekély mértékben cukrozzuk.

 

3.pont

Készítsük ételeinket kevés sóval, utólag semmiképp ne sózzunk. Gyermekeknél kimondottan oda kell figyelni a sózásra, hiszen a gyermekkori étkezés az egész életre kihat. Az ételek ízesítésére használjunk inkább másféle fűszereket. Ahol lehet, cukor helyett használjunk mézet. Igyunk inkább természetes gyümölcs- és zöldséglevet, mintsem italokat, szörpöket. A kávéba, teába — ha egyáltalán szükséges — inkább mesterséges édesítőszert tegyünk.

hirdetes

 

4.pont

Rendszeresen, naponta együnk nyers gyümölcsöket, zöldségfélét vagy párolt főzeléknövényt. Naponta fogyasszunk mintegy fél liter tejet vagy tejterméket (pl. sajtot, túrót, aludttejet, kefirt, joghurtot). A tejtermékek közül a kisebb zsírtartalmúakat válasszuk.

 
 

5.pont

Fehér kenyér helyett inkább válasszuk a barnát, rizs és tészta helyett pedig köretként inkább fogyasszunk burgonyát és párolt zöldségféléket.

 

6.pont

Naponta négyszer-ötször étkezzünk kevesebbet. Egyik étkezés se legyen túl bőséges vagy nagyon kevés. Együnk nyugodt körülmények közt, semmiképp nem kapkodva. Legyen meg a napi megszokott étkezési rutinunk, leginkább mindig ugyanazokban az időpontokban. A helyes táplálkozás nem jelenti egyetlen ételnek, élelmiszernek a tilalmát sem, azonban célszerű egyeseket előnyben részesíteni, mások fogyasztását csökkenteni. Nincsenek tiltott táplálékok, csak kerülendő mennyiségek! 

hirdetes

Bőséges fogyasztásra javasolt: elsősorban gyümölcsök, zöldség- és főzelékfélék, hal, továbbá barna kenyér, burgonya.

Mérsékelt fogyasztásra javasolt: nem zsíros húsok és húskészítmények, zsírszegény tej és tejtermékek, zsiradékok (célszerű a zsír helyett az olaj, a vaj helyett a margarin), tojás, tészta, száraz hüvelyesek.


Kerülni javasolt: édességek, fagylalt, cukrozott készítmények (befőtt, lekvár is), zsíros húsok, zsíros ételek, tejszín, cukor, cukros üdítők, só, tömény italok, sör, bor.

 

7.pont

Végül pedig a szomjúságot leginkább vízzel oltsuk. Az alkohol energiafelesleget jelent táplálkozásunk szempontjából, pont úgy, mint az energiaitalok.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Edzésalkalmazkodás (adaptáció)

  A sportalkalmazkodáson az egyénnek, szervezetének, szervrendszereinek meghatározott... Tovább

Bulémia

Mély lelki válságban előforduló, kórosan fokozott étvágy, amely csupán táplálkozással... Tovább

Tovább a lexikonra
akaraterő egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás