notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Nem érted miért nem fogysz amikor alig eszel? Biztos, hogy alig eszel? Cikkünk rávilágít a sikertelenség okaira!

hirdetes

Alig eszek egész nap, mégsem tudok lefogyni!

SFV
Attól, hogy te azt hiszed, keveset eszel, egyáltalán nem jelenti azt, hogy ez tényleg így van. Ha egész nap tényleg csak csipegetsz (mondjuk chipset, sütit, csokit, pogácsát, szénhidtátot, szénhidtáott és még egy kis szénhidrátot) akkor elképzelhető az is hogy ezek kiteszik a napi kalóriabeviteli szükségeted. 
 
 
Nem eszel sokat, mégsem tudsz lefogyni?

Te is "zugevő" vagy??!

A többség abszolút nincs tisztában azzal, hogy mit is eszik egy nap. Sokan azért, mert egy alkalommal ülnek le egy nap enni, azt gondolják, hogy ők keveset esznek. A beszélgetésekből egyértelműen kiderül, hogy a többség „zugevő”. 

 
A legtöbben általában tényleg egy vagy két étkezést említenek meg, amely az ebédet és a vacsorát jelképezi nekik. Aztán amikor rákérdezek, hogy tényleg nem ittak-e a nap folyamán kávét, gyümölcslevet, nem fogyasztottak gyümölcsöt, joghurtot, bármilyen nassolnivalót, mindig kiderül, hogy bizony volt közte falatozás jócskán. Amikor anno arról írtam, hogy napi 5-6 étkezést ajánlok, akkor ebbe a számba ezek is beletartoznak. Beletartoznak, de a többség mégsem számolja bele, pedig itt lehet igazán elcsúszni. Ha megnéznéd, hogy kalóriában ezek mennyit tesznek ki, meglepődnél! 
 
 

Az emberek többségének fogalma sincs arról, hogy mivel mennyi kalóriát visznek be. Én az egészséges táplálkozást hirdetem, de még ebbe is beletartozik, hogy tudjuk, miben mennyi kalória van. Nem azért, hogy folyton számolgassuk, hiszen egy idő után már a fejedben magától összeáll, hogy mi az, ami már az alakod megtartásáért folytatott küzdelembe nem fér bele illetve, hogy az adott napon hol tartasz és mi az, amit esetleg este még megengedhetsz magadnak. 

A fogyókúránál kiemelten lényeges, hogy tisztába kerülj azzal, hogy hol követed el a hibát. Nagyon fontos az, hogy ne hazudj magadnak, láss tisztán, hiszen csak innen kiindulva tudsz valami olyat megalkotni, ami tartható számodra és illik az életedbe.

A cél nem egy önsanyargató fogyókúra, hanem egy kiegyensúlyozott életmód. 

hirdetes

Hogy mi segíthet? 

Megmutatom azt, ami szerintem hasznos lehet mindenkinek és a végére talán te magad is ki tudod alakítani az étrended és egyértelműen rájössz, hogy mi nem működött eddig. Én is többször visszatérek erre a módszerre, mert főleg, amikor már úgy gondolod, hogy egészségesen táplálkozol, akkor néha elszaladhat veled a ló. Azt gondoljuk, hogy ha valami egészséges, akkor az már kalóriaszegény is és büntetlenül ehetünk belőle. Nagyon nem így van!

1. Írj étkezési naplót!

Írd le, hogy mit eszel egy nap. A legszuperebb az lenne, ha legalább öt napig tudnád csinálni, hiszen tudjuk, hogy néha nagyon változatosak a napjaink, így egy nap nem mérvadó.
Fontos, hogy ezt önmagadnak csinálod, így nem érdemes csak a napló kedvéért megváltoztatni az étkezési szokásaidat, illetve nem éri meg kihagyni valamit, hiszen akkor semmi értelme. Mindenki indul valahonnan és nem szégyen beismerni a hibáinkat, a probléma az, ha nem akarunk rajtuk változtatni. 
Az étkezési naplóba mindent le kell írnod, a kávétól az egy szem manduláig, mindent! Csak így kaphatsz reális képet, amelyhez az is hozzátartozik, hogy nem próbálsz meg olyan ételeket enni ezek alatt a napok alatt, amelyek hosszútávon nem férnek bele a költségvetésedbe. Nagyon jó étrendet lehet kialakítani kevés pénzből is, ha eljutsz a folyamat végére, akkor talán te is érezni és érteni fogod. Szóval, ne csalj, légy őszinte, mert ez csak így működik! 

2. Számold ki, hogy mennyi kalóriát fogyasztottál el!

A nap végén szánj rá pár percet, hogy kiszámítsd mennyi kalóriát vittél be az ételek által. Az Interneten rengeteg olyan kalória kalkulátort találsz, amely egy adott recept kalória tartalmát is ki tudja számolni. Ha készen vásárolt ételt veszel, akkor célszerű azokról lenézni a kalória tartalmat és azonnal a beírni a naplóba. 

hirdetes

3. Számold ki, hogy mennyi lenne az adott napra az ajánlott kalóriabevitel!

Erre is rengeteg számláló van. Ezeknek figyelembe kell venniük az alapanyagcserét, a napi (heti) fizikai aktivitásodat!

4. Hasonlítsd össze a két eredményt!

Ha nincs különbség a kettő között, akkor nem itt van a hiba, ha viszont jelentős, akkor tudod, hogy ezen kell változtatnod. Nézd meg, hogy mi az, amitől meg tudsz válni és iktasd ki! Ha van, amiről nem tudsz lemondani, akkor nézd meg, hogy más hozzávalóval hogyan tudnád kalóriaszegényebbé tenni! 
Ha nincs különbség a fogyáshoz szükséges elméleti kalóriabevitel és a te étkezésed között (ha van, ez akkor is ajánlatos), akkor hasonlítsd össze az étkezésed azzal a 10 ponttal, amit én anno meghatároztam. Lehet, hogy a kalóriabevitel helyes, de hogy mikor mit, az már nem a fogyást vagy az alakod megőrzését szolgálja.

Remélem, hogy valakinek segít ez a kis írás, hogy sokkal tudatosabb legyen, illetve, hogy rájöjjön, hogy a fogyás nem is egy nagy ördöngösség. Tiszta tükröt állítani magunk elé talán sokkal nehezebb, de innen indul minden. Tényleg azt gondolom, hogy egyszer kell ezen végigmenni, elfogadni, hogy tévedtünk és felépíteni valami sokkal jobbat abból, amit megtanultunk önmagunkról és a szokásainkról. 

Szerző:
Simon Alexandra

facebook.com/fitnessjunkiehu

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Szótár

Finn szauna

  Alapvető jellemzője a magas hőmérséklet, 80 Celsius fok, alacsony páratartalommal... Tovább

Metabolikus szindróma

Az elhízáshoz és a koszorúér betegséghez társuló kölcsönös elváltozások együttese.   Tovább

Tovább a lexikonra
alakformálás betegség edzésmódok egészség egészséges életmód egészséges táplálkozás éhezés